t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działają kołki rozporowe do styropianu?

2021-04-01
Jak działają kołki rozporowe do styropianu?

Jednym z największych wyzwań podczas wznoszenia budynku, jest montaż izolacji. Na pozór zadanie to może wydawać się proste, jednak w rzeczywistości wcale do takich nie należy. Każdy, kto ma do czynienia z budowlanką wie, że nieprawidłowe założenie izolacji jest niewskazane, ponieważ ma to mocny wpływ na ucieczkę ciepła ze względu na powstałe mostki termiczne. Skutkiem są wyższe rachunki za prąd i ewentualny grzyb na ścianach. Kołki rozporowe do styropianu mają ułatwić nałożenie izolacji na ściany budynku. Jednak błąd może popełnić każdy, nawet jeśli wykorzystuje podczas swojej pracy właśnie te dodatkowe elementy. Niemniej jednak warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych przydatnych akcesoriów.


Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie rodzaje kołków wyróżniamy
  2. czy kołki rozporowe do styropianu są konieczne
  3. jak kołkować styropian






“kołki

Jakie rodzaje kołków wyróżniamy?

Jeśli chcemy zdecydować się na zakup kołków rozporowych, powinniśmy najpierw zapoznać się z ich rodzajami. Chodzi tu głównie o materiał, z którego wykonany jest trzpień łącznika.

Wyróżniamy kołek rozporowy:

  • plastikowy;
  • ocynkowany metalowy.

Oba kołki rozporowe można jeszcze podzielić na standardowe i te, które posiadają wydłużoną strefę rozpierania. Jednak nie zwracając już uwagi na poszczególne modele, należy pamiętać, że każdy z nich musi być wyposażony w talerzyk o chropowatej strukturze, ponieważ zapewnia to odpowiednią przyczepność zaprawy klejącej. Średnica talerzyka powinna wynosić minimum 60 mm.

Kołki rozporowe i ich długość powinna być dopasowana do grubości ściany, grubości ocieplenia i materiału, z których jest wykonana. Najlepiej wybierać modele posiadające Europejskie Aprobaty Techniczne. Są one oznakowane ze względu na swoje przeznaczenie.

Jak dobrać odpowiednią długość kołków rozporowych? Dodaj grubość ocieplenia, warstwę kleju i długość zakotwienia łącznika w murze. Zawsze podczas stosowania kołków należy stosować się do zaleceń producenta. W ścianie z ceramiki poryzowanej lub w ścianie betonowej komórkowej kołek powinien wchodzić na około 6 cm, a w silikacie na około 3 cm.

Dobrze, jeśli talerzyk łącznika będzie zabezpieczony styropianowym krążkiem. Dzięki temu każdy wywiercony otwór będzie zabezpieczony przed ewentualnymi stratami ciepła.

Czy kołki rozporowe do styropianu są konieczne?

“kołki

To, czy kołki rozporowe są konieczne podczas nakładania izolacji na ściany budynku, zależne jest w głównej mierze od projektanta. Najczęściej są one zalecane podczas ocieplania budynków narażonych na silne działanie wiatru, w przypadku wysokich obiektów, lub poddawanych termomodernizacji.

Najczęściej w nowopowstałych budynkach styropian jest mocowany za pomocą kleju. Jednak zawsze upewnij się, czy producent Twojego systemu ociepleń nie wymaga zastosowania jednak łączników.

Kołki rozporowe używane są również wtedy, kiedy styropian przyklejany jest na piankę, uchodzącą za mocniejszą niż klej. Jednak jak dotąd nie są znane jest pełne właściwości, które jednoznacznie określałyby jej moc.

W przypadku domu, który przechodzi termomodernizację, zanim zdecydujemy się na użycie kołków rozporowych, najpierw trzeba sprawdzić stan ścian, aby nie doszło do ewentualnego ich pęknięcia.

Jak ocenić podłoże?

  • Najpierw zagruntuj ściany;
  • następnie wytnij ze styropianu trzy kostki o podobnych wymiarach i przyklej je do ściany;
  • po upływie dwóch dni, spróbuj oderwać kostki od ściany;
  • jeśli styropian zostanie rozerwany, test wyszedł pozytywnie. Natomiast w przypadku kiedy bez problemu oderwałeś go od ściany, użycie kołków rozporowych będzie konieczne.

Jak kołkować styropian?

Procedurę kołkowania styropianu rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy klej jest wyschnięty. Przeważnie trwa to około jednego dnia po nałożeniu. Miejsce i ilość kołków rozporowych do umieszczenia w styropianie powinien zawsze określać projektant. Standardowo przyjmuje się, że na 1 m2 przypadają 4 kołki. Mocuje się je w środku płyt styropianowych. W ostatnim czasie nie stosuje się już kołków rozporowych w narożnikach płyt, ponieważ metoda ta okazała się niezwykle nieskuteczna.

Liczbę kołków, do 6m2, zwiększa się wzdłuż naroży budynków. Pomiędzy krawędzią elewacji a skrajnym kołkiem powinna być przerwa wynosząca około 10 cm.

Kołków rozporowych nie umieszcza się w pustej przestrzeni, a tam, gdzie pod płytą znajduje się klej. Po zamocowaniu kołka, wbija się w niego trzpień mocujący, do tego stopnia, aby talerzyk kołka zlicował się z powierzchnią płyty styropianowej. Używasz kołków zagłębianych w styropianie? W takim razie musisz wyciąć za pomocą specjalnego frezu, kółka w płycie styropianowej. Wówczas talerzyk kółka zabezpiecza się styropianową zaślepką, wykonaną właśnie podczas wycinania otworu w styropianie.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel