Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać okna dachowe na poddaszu?

2020-03-04
Jak dobrać okna dachowe na poddaszu?
Marzeniem każdego z nas jest wybudowanie własnego domu. Dla jednych jest to łatwa decyzja, dla innych trudna. Bijemy się z myślami, czy damy radę temu wyzwaniu.

Jeżeli po wielu rozmowach i przeanalizowaniu za i przeciw zdecydujemy się na spełnienie marzeń i zaczniemy budowę domu stajemy przed problemem jakich materiałów użyć, aby nasz dom spełniał nasze oczekiwania. W obecnych czasach mamy nieograniczony wybór materiałów, jesteśmy zasypywani dużą ilością informacji na ich temat. Zastanawiamy się czy cegła, pustak, czy może bloczki, jaka stolarka, wykończenie wnętrz, jakiego pokrycia użyć na dach.okno dachowe


Gdy podejmiemy decyzję i wybierzemy materiały zaczynamy budowę ukochanego domu. Po wymurowaniu ścian i wykonaniu konstrukcji dachu dochodzimy do ważnego momentu inwestycji, jakim jest wybór okien dachowych. Jest to jeden z ostatnich etapów naszej budowy i zdarza się tak, iż przeliczyliśmy się z kosztami i brakuje nam funduszy, aby dobrać odpowiednią ilość i konstrukcję okien dachowych, dlatego na nich oszczędzamy i wybieramy okna dachowe, które nie spełniają naszych oczekiwań. Należy pamiętać, iż odpowiedni dobór rodzaju konstrukcji, a także ilość okien ma wpływ na komfort użytkowania poddasza.

Funkcje okien dachowych:

 1. Odpowiednie doświetlenie poddasza
 2. Około 90% wolnego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego zwracamy uwagę na dostęp naturalnego światła, które poprawia samopoczucie, zdrowie czy zdolność do koncentracji. Dlatego wybierajmy okna dachowe z dużymi przeszkleniami, które umożliwią napływ dużej ilości światła do pomieszczeń na poddaszu.

 3. Zapewniają kontakt wzrokowy z otoczeniem
 4. Okna dachowe różnią się sposobem otwierania. Do wyboru mamy:

  • okna dachowe obrotowe,
  • uchylno-obrotowe,
  • okna balkonowe
  • okna dachowe o podwyższonej osi obrotu.

  Sposób otwierania okien dachowych decyduje o wygodzie użytkowania poddasza, a rozmiar i wysokość montażu o możliwości kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

 5. Umożliwiają przewietrzanie pomieszczenia
 6. Źródeł wilgoci w mieszkaniu jest wiele, np.: dostaje się ona do pomieszczenia z powietrzem zewnętrznym, generowana jest przez domowników (oddychanie) oraz podczas czynności takich jak pranie, gotowanie. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest odpowiedni dobór okien, które umożliwią przewietrzanie pomieszczeń, a także wspomogą pracę prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej.

  Mamy bardzo dużo czynników, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze okna dachowego, dlatego przedstawimy kilka porad, którymi należy się kierować przy wyborze okien dachowych, aby w finalnym etapie wznoszonego budynku wszyscy jego użytkownicy czuli się komfortowo.  okno dachowe


  Okna dachowe dobierane są w zależności od:

  1. Przeznaczenia i wielkości pomieszczenia
  2. Dobór okien dachowych rozpoczynamy od wyliczenia ilości i rozmiarów okien. Aby się tego dowiedzieć powinniśmy znać wielkość pomieszczenia i jego przeznaczenie. Ilość potrzebnego światła wyraża stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W pomieszczeniach, gdzie będą przebywać ludzie stosunek ten powinien wynosić 1:8, natomiast w innych pomieszczeniach, w których wymagane jest światło dzienne co najmniej 1:12.

   Przykład obliczenia potrzebnej ilości okien dachowych do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m².

   1 = 8

   ? = 20 (20 x 1) : 8 = 2,5

   Oznacza to, że do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m² trzeba zastosować okna o powierzchni 2,5 m² liczonej w świetle ościeżnic.

   Powierzchnię taką uzyskamy stosując:

   4 okna 78 x 118,

   lub 3 okna 78 x 140,

   lub 2 okna 114 x 118

   Aby dobrze rozprowadzić światło w pomieszczeniu najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie 4 okien 78x118 w układzie 2x2, po dwóch stronach pokoju. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia wybieramy materiały, z których wykonane są okna. Mamy do dyspozycji:

   • okna aluminiowo – drewniane (wykonane z drewna, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi),
   • aluminiowo – tworzywowe (wykonane z profilu PVC wzmocnione wewnątrz rdzeniami stalowymi, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi).

   Okna drewniane możemy zastosować we wszystkich pomieszczeniach. FAKRO, jak i MAGNETIC posiadają okna tworzywowe przystosowane do pomieszczeń, w których utrzymuje się wilgotne powietrze (kuchnie, łazienki). Do takich pomieszczeń przeznaczone jest jedno z okien drewnianych malowane lakierem poliuretanowym w kolorze białym. Okna aluminiowo – tworzywowe mogą być stosowane we wszystkich innych pomieszczeniach na poddaszu, jeśli klient na niższych kondygnacjach ma okna z PVC i chce zachować ten sam materiał.

  3. Kąta nachylenia dachu
  4. Kat nachylenia dachu jest to istotnym kryterium dla uzyskania prawidłowego doświetlenia pomieszczenia oraz wygody obsługi i użytkowania okien dachowych. Co do zasady im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokości okna powinna być większa. Okno zamontowane wyżej łatwiej jest obsługiwać i lepiej doświetla ono pomieszczenie.

   Wysokość montażu okna dachowego

   Wybór wysokości zamontowania okien w połaci dachowej jest również ważną kwestią. Przepisy i instrukcje „wskazują” miejsce zamontowania okna dachowego tak, aby optymalnie spełniało swoje funkcje. W budynkach o kondygnacjach poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić 85 cm, a na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić 110 cm. Podkreślmy, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze doświetlenie pomieszczenia. Górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się 220 cm nad podłogą.

   okno dachowe


   Ważną kwestią jest także wysokość montażu okien dachowych posiadających nawiewniki. Wg instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej należy je instalować na wysokości nie mniejszej niż 200 cm nad poziomem podłogi. Odległość ta jest liczona od dolnej krawędzi nawiewnika. W oknach firmy FAKRO nawiewnik umieszczany jest w górnej części ościeżnicy.

   Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 220 cm. Zalecany montaż okien FAKRO (dolna krawędź okna) na poziomie 110 – 140 cm od podłogi spełnia przepisy oraz zapewnia dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na ich komfortową obsługę. Montaż okien na tej wysokości umożliwia umieszczenie standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza, która ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym.

   Prawidłowe doświetlenie poddasza

   REGUŁA 1

   • lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka okien, które umieścimy w różnych punktach dachu, niż przy zastosowaniu okien zgrupowanych w jednym miejscu.
   REGUŁA 2

   • im wyżej od podłogi zamontowane okno, tym lepsze i bardziej równomierne doświetlenie pomieszczenia.
   REGUŁA 3

   • wysokie okna dachowe zapewniają rozkład światła w pomieszczeniu oraz gwarantują kontakt wzrokowy z otoczeniem.

   JEŻELI WSZYSTKIE WYMIENIONE W ARTYKULE WARUNKI ZOSTANĄ UWZGLĘDNIONE PRZY DOBORZE OKIEN DACHOWYCH MOŻEMY BYĆ PEWNI, IŻ PODDASZE BĘDZIE ULUBIONYM MIEJSCEM DLA CAŁEJ RODZINY, GDZIE KOMFORTOWO BĘDZIEMY SPĘDZAĆ CZAS W NASZYM DOMU!

   Masz pytania? Napisz do nas.

   Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

   Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

   Polecane

   Zaufane Opinie IdoSell
   4.54 / 5.00 215 opinii
   Zaufane Opinie IdoSell
   2023-03-27
   Pozytywnie
   2023-03-25
   Ok
   pixel