Jak dobrać grubość styropianu do ocieplenia?
Odpowiednie ocieplenie domu sprawia, że zimą jest w nim ciepło, a latem chłodno. Jak sprawić, aby ta prawidłowość została zachowana? Na odpowiednią izolację wpływa kilka czynników, jednak najważniejszym są parametry materiału, który zostanie użyty do ocieplenia oraz poprawność wykonania całej izolacji. Warto również pamiętać o obecnie obowiązujących przepisach, które jasno określają kwestie energooszczędności.
Mówiąc o przepisach, warto mieć na uwadze, że wszystkie obecnie budowane domy, muszą spełniać określone normy energooszczędności. Jeśli chodzi o starsze budynki, zasady te bezpośrednio ich nie dotyczą, jednak wielu właścicieli decyduje się na spełnienie stawianych obecnie wymagań, aby mieć pewność, że wspomniane wyżej udogodnienia będą ich również dotyczyć.
Grubość styropianu a nowy dom
Osoby, które zastanawiają się jak obliczyć grubość styropianu do ocieplenia domu , powinny wiedzieć, że w przypadku nowych budynków, grubość styropianu, którym należy ocieplić mury, podaje projektant, który ma niezbędną wiedzę na temat:- materiału konstrukcyjnego, z jakiego ma zostać wykonana inwestycja;
- kształtu domu;
- kierunków świata, względem których zostanie usytuowany budynek;
- położenia otworów okiennych i drzwiowych;
- źródła ogrzewania, jakie zostanie zastosowane.
Chcąc ocieplić starszy budynek, do powyższych wytycznych należy także dodać kondycję ścian, w jakiej znajduje się dom. Wówczas odpowiedź na pytanie: jak gruby styropian wybrać do ocieplenia domu stanie się znacznie łatwiejsza.
Należy mieć przy tym na uwadze, że do prawidłowej izolacji domu, inwestor musi nabyć nie tylko rozmaite rodzaje, ale także różne grubości styropianu. W każdym projekcie nowego domu jest on jasno określony. Dobrze jest jednak mieć na uwadze, aby styropian, którym będą ocieplane ściany, był grubszy od tego, jaki stosowany jest do fundamentów. Warto zapoznać się z wartościami, z których korzystają specjaliści:
- ocieplanie fasady - najczęściej wykorzystywana grubość wynosi 12 - 15 cm;
- ocieplenie fundamentów - 8 - 12 cm;
- ocieplenie podłóg - 10 - 15 cm, tutaj jednak należy pamiętać, że jest to wartość sumaryczna wszystkich warstw);
- ocieplenie stropów - 5 cm;
- ocieplenie stropodachów - 20-25 cm.
Brak dostępu do analiz - co wtedy?
Zdarza się, że inwestorzy nie mają dostępu do analiz budynku, który chcą ocieplić. Jak dobrać grubość styropianu do ocieplenia w tym wypadku? Można skorzystać ze standardowych rozwiązań, które są obecnie stosowane. Mowa tutaj o tradycyjnej technologii, w której wykorzystuje się biały styropian, którego grubość jest nie mniejsza niż 12 cm, jednak nie większa niż 15 cm. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej przewodności cieplne. Ta powinna wynosić nie mniej niż 0,040 W/mK.
Domy pasywne i energooszczędne
W domach energooszczędnych i pasywnych stosuje się głównie styropian grafitowy, który ma podwyższony współczynnik lambda oraz jest bardziej wytrzymały mechanicznie. Dzięki temu ocieplając izolację, można zastosować cieńszy produkt. Okazuje się, że stosując styropian EPS 032, którego grubość wynosi jedynie 12 cm, można uzyskać takie same rezultaty, jak przy użyciu tradycyjnego, białego styropianu EPS 038, którego grubość wynosi 15 cm. Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie, szczególnie w miejscach, gdzie mogą pojawić się mostki termiczne, a co za tym idzie - straty ciepła są największe.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.