Jak dobierać farby emulsyjne do malowania wewnątrz pomieszczeń?
Farby emulsyjne są dziś najbardziej popularną grupą produktów do malowania ścian i sufitów. Pamiętać możemy z dzieciństwa farby klejowe i wapienne, które zostały zastąpione przez farby emulsyjne.
Z artykułu dowiesz się:
- do czego są farby emulsyjne
- jakie są rodzaje farb emulsyjnych
- jak odpowiednio dobrać farby do różnych powierzchni
Ich rozpuszczalnikiem jest woda.
Farby emulsyjne są przeznaczone do malowania ścian wewnątrz pomieszczeń.
Ściany wewnątrz pomieszczeń są bardzo często wystawione na dynamiczne ścieranie lub zabrudzenia. Jeżeli ściany są pomalowane dobrze dobraną farbą, można je np. umyć bez konieczności odmalowywania. Przy doborze farb warto brać pod uwagę aspekt ekonomiczny. Zmywalne farby są znacznie droższe niż te odporne na ścieranie z możliwością czyszczenia na sucho.
Farby, które są dopuszczone do sprzedaży, muszą spełnić kilka wymogów stawianych przez Polską Normę. Należą do nich:
- siła krycia,
- paroprzepuszczalność,
- lepkość,
- gęstość
- odporność mechaniczną powłoki.
Ostatni wymóg kwalifikuje produkt do jednej z trzech grup, która zależy od ich reakcji na mycie i szorowanie.
Te trzy rodzaje farb emulsyjnych do wnętrz dzielą się na :
I Rodzaj : produkt odporny na szorowanie
II Rodzaj : produkt odporny na zmywanie
III Rodzaj: produkt odporny na ścieranie na sucho
Jak odpowiednio dobrać farby do różnych powierzchni?
- Niemalowane wcześniej ściany warto pokryć tymi droższymi farbami zmywalnymi, czyli I lub II rodzajem, gdyż będą miały dłuższą trwałość. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o ściany wygładzone szpachlówkami.
- Płyty gipsowo-kartonowe świeżo położone należy zagruntować farbą podkładową. Następnie, podobnie jak wyżej, warto pomalować farbą odporną na szorowanie lub zmywanie.
- Jeśli ściany były wcześniej malowane kilkukrotnie nieznanymi nam farbami to nie warto w tym przypadku używać droższych farb zmywalnych. Taka farba nałożona na słabe podłoże nie spełni dobrze swojego zadania. Pamiętajmy, że na stare, słabe lub wielowarstwowe podłoża lepiej zastosować tańszą farbę z rodzaju III. Nie jest to oczywiście wymogiem. Aby dokonać wyboru najlepszego rozwiązania, dobrze jest najpierw ocenić stan podłoża i przyczepności nałożonych wcześniej warstw farby. Pamiętać trzeba, że należy dokładnie przyjrzeć się ścianom, a w tym pomoże wykonanie prostego testu — w kilku miejscach wystarczy przykleić i mocno docisnąć do ściany samoprzylepną taśmę malarską, a następnie oderwać ją energicznym ruchem. Jeśli na taśmie przyklejona jest stara farba, to warto stosować do malowania farby tańsze z rodzaju III. Zanim jednak rozpoczniemy malowanie, trzeba odpowiednio przygotować ścianę. W tym wypadku należy namoczyć starą farbę i usunąć ją mechanicznie. Niestety oznacza to znacznie większy nakład pracy i wyrównywanie ścian przy pomocy szpachlówek. Jednak po całkowitym usunięciu starych powłok i odpowiednim przygotowaniu całych ścian efekt malowania będzie odpowiedni.
- Warto pamiętać, że do malowania sufitów można użyć najtańszych farb rodzaju III odpornych na ścieranie na sucho. Ma to znaczenie przy większym remoncie starego domu lub wykańczania nowego domu.
Buduj i remontuj razem z nami!
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.