Jak czyścić tynk strukturalny?
Każdy chciałby mieć piękny dom lub mieszkanie. W związku z tym poza jego urządzeniem regularnie je sprząta z brudu, kurzu i zalegających rzeczy. Biorąc pod uwagę fakt, że w łazienkach co jakiś czas czyści się płytki, na których osadza się brud, warto także pamiętać o regularnym przecieraniu ścian, które pozwoli pozbyć się z nich kurzu i brzydkich plam, które je szpecą. Szczególną uwagę należy zwrócić na tynk strukturalny, który coraz częściej można spotkać w pomieszczeniach. Jak go czyścić, aby mieć pewność, że zachowa swój blask?
Wiele osób boi się, że mycie tynku strukturalnego może go zniszczyć, co w konsekwencji oznaczałoby jego naprawę lub pozbycie się go. Co zatem zrobić, aby wyczyścić wspomnianą warstwę dekoracyjną? Okazuje się, że jest to na kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają cieszyć się czystym tynkiem strukturalnym przez długi czas.
Co wziąć pod uwagę czyszcząc tynk strukturalny?
Nie da się ukryć, że niektóre odmian tynków strukturalnych są niezwykle atrakcyjne, dzięki czemu pozwalają stworzyć niebanalny efekt w każdym pomieszczeniu. Odpowiednio dobrany tynk strukturalny — dekoracyjny jest w stanie podkreślić piękno i przytulność sypialni, a także odmienić salon, kuchnię, czy przedpokój. Chcąc jak najdłużej cieszyć się jego pięknem i wyjątkowością pomieszczenia, w którym został użyty, należy pamiętać nie tylko o jego prawidłowym zabezpieczeniu (można to zrobić używając specjalnie przeznaczonych na ten cel impregantów), ale także o regularnym czyszczeniu.
Domowe sposoby powinny pomóc
Wiele osób martwi się, że podczas czyszczenia tynku strukturalnego, zniszczą go. Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby, które pozwolą pozbyć się brudu, kurzu i plam ze wspomnianej powierzchni. Jak czyścić tynk strukturalny? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Podczas czyszczenia tynku strukturalnego ważne jest to, aby robić to regularnie. Dzięki temu właściciel mieszkania nie dopuści do tego, aby ten zabrudził się na tyle, że trzeba będzie podjąć radykalne kroki. Czyszcząc regularnie tynkowane powierzchnie, wystarczy użyć wilgotnej ściereczki nasączanej delikatnym detergentem. Ważne jest to, aby po każdym przetarciu ściany płukać ściereczkę, dzięki czemu będzie można uniknąć pojawienia się nieestetycznych smug.
Jeżeli na ścianie pojawią się brzydkie ślady, np. dziecięce rączki lub ślady po obuwiu, warto zastosować do ich usunięcia zwykłą gumkę do mazania. Jeśli natomiast ściany są jedynie zakurzone, można je z powodzeniem odkurzyć przy pomocy specjalnej miotełki do kurzu lub przetrzeć ręcznikiem papierowym. Nie zaszkodzi również odkurzenie powierzchni przy pomocy tradycyjnego odkurzacza i specjalnej nakładki. Następnie wystarczy przetrzeć powierzchnię przy użyciu miękkiej ściereczki.
Jak poradzić sobie z plamami?
Osoby, które borykają się nie tylko z plamami, ale również z dziecięcymi rysunkami na ścianach, nie muszą obawiać się, że będą zmuszone skuć tynk strukturalny ze ściany. Nic podobnego. Takie zabrudzenia także można wyczyścić.
Plamy, które czasami pojawiają się na ścianie z powodzeniem można usunąć przy pomocy zwykłej sody oszczyszczonej. Wystarczy stworzyć papkę, którą następnie delikatnie należy pocierać ścianę. Plama zniknie, a warstwa tynku strukturalnego nie ulegnie uszkodzeniu. Na dość spore i uciążliwe plamy pomoże wspomniana papka z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń lub proszku do prania.
Chcąc usunąć dziecięce rysunki, dobrze jest użyć specjalnej czerwono — białej gąbki. Kredkę i ołówek można usunąć przy użyciu białej warstwy, natomiast mocniejsze zabrudzenia można potraktować czerwoną częścią gąbki.
Warto podkreślić, że najciężej z powierzchni tynku strukturalnego schodzą tłuste plamy. Jeśli zatem taka pojawi się na ścianie, dobrze jest pozbyć się jej od razu. Jeżeli jednak tłuszcz wchłonął się w głąb tynku, dobrze jest użyć mąki ziemniaczanej lub talku.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.