Jak czyścić moskitiery?
Wiele osób uważa, że wiosny i lata nie da się przetrwać bez moskitier. Owady i insekty, które wieczorami próbują przedostać się do pomieszczeń mogą skutecznie uprzykrzyć wypoczynek. Nic zatem dziwnego, że wspomniane rozwiązanie stało się niezwykle popularne. Dzięki niemu można liczyć na spokojny sen w nocy oraz dni bez fruwających much i innych owadów. Wybierając moskitiery należy mieć na uwadze, że budowane jest ono z siatki, która ulega zabrudzeniu. Wystarczy trochę deszczu, kurzu albo odbijające się od siatki owady, aby ta nie wyglądała estetycznie. Co więcej, brudna moskitiera skutecznie ograniczy widoczność zza okna i docieranie do wnętrza promieni słonecznych. Dlatego też należy regularnie ją czyścić. Jak ro zrobić prawidłowo? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy do czyszczenia moskitiery należy zdjąć ją z okna?
- W jaki sposób prawidłowo czyścić moskitierę?
- Jak czyścić moskitiery ramkowe odczepiane?
- Jak zabezpieczyć moskitierę po myciu?
Czy do czyszczenia moskitiery należy zdjąć ją z okna?
moskitiery i siatki do okien dachowych i pozostałych przeszkleń po zamontowaniu są napięte, przez co trudno je dokładnie wyczyścić bez uszkodzenia. Dlatego też, jeśli chcesz je dokładnie umyć, musisz zdjąć wspomniany element ochronny. Jeśli w swoim domu zamontowałeś moskitiery ramkowe, które wyposażono w specjalne haczyki montażowe, wystarczy, że je odczepisz i zdejmiesz całą konstrukcję. Jeżeli wybrałeś moskitierę montowaną na rzepy lub taśmy samoprzylepne, musisz bardzo delikatnie odczepić od nich siatkę. Tylko wtedy nie naruszysz jej struktury.
W jaki sposób prawidłowo czyścić moskitierę?
Po zdjęciu moskitiery należy położyć ją płasko na podłodze, w sposób, który umożliwi siatce stykanie się z podłożem. W ten sposób unikniesz jej zniszczenia, kiedy będziesz czyścił poszczególne elementu wchodzące w skład moskitiery. Myjąc siatkę (również tę, która nie posiada stelaża), należy robić to bardzo powoli, aby nie zniszczyć materiału. Nie pocieraj jej zbyt gwałtownie, a najlepiej, zanim rozpoczniesz ostateczne mycie, namocz ją w wannie i poczekaj, aż brud zacznie samoczynnie się odklejać. Nigdy nie pierz moskitiery w pralce, ponieważ możesz zniszczyć jej strukturę.
Jak czyścić moskitiery ramkowe odczepiane?
Jeżeli w swoim domu zamontowałeś moskitiery ramkowe montowane bezinwazyjnie, w każdej chwili możesz je zdjąć i umyć. Rodzaj mycia tego typu produktu uzależniony jest oczywiście od stopnia zabrudzenia. Jeśli czyścisz je regularnie, w czasie użytkowania wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z mikrofibry lub bawełny. Możesz w tym celu zwilżyć ją za pomocą roztworu wody i delikatnego detergentu. Kiedy moskitiery są bardzo zabrudzone, najwygodniej jest zdjąć je i jak wcześniej wspomnieliśmy — zamoczyć w wannie lub spłukać delikatnym strumieniem wody pod prysznicem. Następnie umyć delikatnie szmatką i pozostawić do wyschnięcia.
Moskitiery ramkowe przewiercane — jak czyścić?
Decydując się na moskitiery montowane inwazyjnie, musisz wiedzieć, że trudniej jest zdjąć je zarówno do czyszczenia, jak i na zimę. Jeśli zatem chcesz wyczyścić tego typu rozwiązanie, nie pozostaje Ci nic innego, jak użycie wilgotnej ściereczki z detergentem. W tym wypadku czynność tę wykonuj regularnie, aby nie doszło do zbytniego zabrudzenia moskitiery. Zadanie to zaplanuj na słoneczny dzień, wówczas bez problemu dostrzeżesz wszystkie zabrudzenia.
Jeśli zauważysz, że zabrudzenia trudno się usuwa, możesz wykorzystać specjalne środki do usuwania owadów, które mogą znajdować się w Swoim samochodzie. Zanim jednak je wykorzystasz, sprawdź ich działanie na niewielkiej części moskitiery.
Moskitiery ramkowe — o czym pamiętać, jeśli chodzi o ich czyszczenie?
Zdecydowałeś się na moskitiery ramkowe? Pamiętaj, że ich czystość i funkcjonalność będzie zależała w dużej mierze od Twojej systematyczności. Latem, kiedy są najbardziej potrzebne, czyść je przynajmniej raz w miesiącu. Regularne usuwanie zabrudzeń sprawi, że nie dojdzie do sytuacji, w której umycie moskitiery stanie się czasochłonne i uciążliwe.
Pamiętaj, że zarówno moskitiery ramkowe, jak i inne rodzaje tego rozwiązania, należy czyścić bardzo delikatnie. Jeśli przesadzisz z naciskiem na siatkę, możesz spowodować jej odkształcenie, a nawet uszkodzenie.
Wybierając detergent inny niż szare mydło, czy płyn do mycia naczyń upewnij się, że nie jest on zbyt silny. Jeśli tak będzie może spowodować, że siatka ulegnie odbarwieniu. Mogą na niej pojawić się także inne skazy. Do mycia możesz wykorzystać delikatny proszek do prania. Wybrany przez siebie środek dodaj do letniej wody, a następnie przetrzyj moskitierę delikatną szmatką. Po umyciu koniecznie spłucz ją letnią wodą bez żadnych płynów.
Jak zabezpieczyć moskitierę po myciu?
Po umyciu pozostaw moskitierę do całkowitego wyschnięcia. Absolutnie nie zakładaj jej od razu na okno lub drzwi. Jeśli moskitiera nie będzie całkowicie sucha, po jej założeniu może dojść do odkształcenia. Dlatego też zaraz po umyciu osusz ją za pomocą ściereczki lub ręcznika papierowego. Kiedy moskitiera całkowicie wyschnie, możesz ponownie zamontować ją na oknie albo drzwiach.
Podsumowanie
Regularne czyszczenie moskitier sprawia, że przez wiele lat będą funkcjonalne i estetyczne. Jak widać powyżej, sposobów na skuteczne czyszczenie tego elementu jest sporo. Najważniejsza w tym wypadku zawsze jest ostrożność i systematyczność. Wystarczy raz na miesiąc przetrzeć szmatką siatkę moskitiery, aby ta spełniała swoją funkcję i była praktycznie niewidoczna.
Przeczytaj także:
- Jaką moskitierę wybrać na okno z roletą zewnętrzną?
- Jak odpowiednio wyczyścić moskitiery?
- Jaką moskitierę VELUX wybrać na okno dachowe?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.