t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

JAK ZAPLANOWAĆ DOŚWIETLENIE POMIESZCZENIA?

2020-03-06
JAK ZAPLANOWAĆ DOŚWIETLENIE POMIESZCZENIA?

Chcąc efektywnie korzystać z poddasza, należy je prawidłowo doświetlić. Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że pomieszczenie, do którego wpada mało światła naturalnego jest trudne w użytkowaniu, bez względu na to, czy jego użytkownik w nim pracuje, czy jedynie odpoczywa. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu, dzięki czemu będzie można optymalnie rozmieścić okna dachowe, które prawidłowo doświetlą przestrzeń. Na co zatem zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że okna zostaną prawidłowo rozmieszczone?.

Aby okna dachowe w 100% spełniały swoje funkcje, należy je prawidłowo rozmieścić. Jest to ważne nie tylko dla bilansu energetycznego, ale przede wszystkim dla odpowiedniego doświetlenia poszczególnych pomieszczeń światłem naturalnym. Nie da się ukryć, że planując rozmieszczenie, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty techniczne, ale również liczbę okien, ich rozmiar, oraz wysokość montażu. Wertując przepisy budowlane można dotrzeć do informacji, że dobrze doświetlone pomieszczenie to takie, w którym szyby okienne stanowią ⅛ powierzchni podłogi. Warto zatem sprawdzić, czy architekt planujący rozmieszczenie okien dachowych uwzględnił w projekcie tę zasadę.

okno dachowe

Jak rozmieścić okna dachowe na poddaszu?

Urządzając poddasze, dobrze jest mieć na uwadze, że im większa jego powierzchnia, tym większa powinna być powierzchnia przeszkleń zapewniających światło naturalne. Zasada ta pozwala nie tylko wypełnić założenia przepisów prawa, ale również podnieść znacznie komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Chcąc dobrze doświetlić poddasze, z powodzeniem można zastosować obok siebie kilka mniejszych okien dachowych. Co ciekawe, jest to o wiele lepsze rozwiązanie, aniżeli stosowanie jednej, dużej tafli. Szukając odpowiednich rozwiązań, dobrze jest skupić się na dwóch możliwościach, o których swoich klientów informuje jeden z producentów okien dachowych — firma Velux. Mowa tutaj o:

  • oknach dachowych wyposażonych w dolny element doświetlający, który można otwierać lub nie. Jeśli dół jest otwierany, można z powodzeniem wykorzystać takie okno jako okno balonowe, które umożliwi użytkownikom wyjście na taras.
  • okna w zestawach kombi — tutaj można w jedną całość połączyć kilka okien. Dzięki temu rozwiązaniu można optycznie powiększyć wnętrze i doprowadzić do niego sporą ilość świtała.

okno dachowe

Wysokość montażu ma znaczenie

Decydując się na określone okna dachowe, dobrze jest zastanowić się nad wysokością ich montażu. Od tego zależy nie tylko sposób ich otwierania, ale również to, czy pod nimi będzie można swobodnie umieścić meble, czy nie będzie to możliwe.

Okna dachowe muszą być zamontowane na takiej wysokości, która pozwoli użytkownikowi mieć swobodny dostęp do otwierania okna, a także dobry widok z okna. Decydując się na dole otwieranie, należy pamiętać, aby dolna krawędź ościeżnicy okna znajdowała się na wysokości 130 - 150 cm. Wybierając górne otwieranie, wspomniana część powinna znaleźć się na wysokości 80 - 130 cm.

okno dachowe

Rozmieszczenie okien dachowych

Prawidłowe rozmieszczenie okien dachowych da nie tylko odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, ale również znacznie zmniejszy bilans energetyczny budynku, a tym samym obniży koszty energii cieplnej. Warto zatem zaplanować okna dachowe względem stron świata, dzięki czemu wnętrza będą dłużej ogrzewane naturalną energią słońca. Warto zatem rozmieścić okna od południa, dzięki czemu otworzy się poddasze na światło dzienne. Jeżeli jest to niemożliwe, a okna muszą być umieszczone od północy, dobrze jest wybrać produkt energooszczędny z pakietem 3-szybowym, które charakteryzują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła.

okno dachowe

Cyrkulacja powietrza jest istotna

Planując rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu nie można zapominać o prawidłowej cyrkulacji powietrza. Co to oznacza? Że wart zastanowić się nad montażem okien dachowych naprzeciwko siebie, dzięki czemu powietrze będzie mogło swobodniej krążyć. Warto także wybrać produkty, które mają wbudowany system wentylacji.


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel