Izolacja cieplna podłogi oraz fundamentów
Koszty ogrzewania budynku są jednymi z większych, jakie znajdują się na liście wydatków. Kiedy zbliża się zima, wiele osób z trwogą kalkuluje wydatki związane z eksploatacją budynku. Dobra termoizolacja jest inwestycją w oszczędność. Szacuje się, że izolacja, która jest wykonana zgodnie z najlepszymi technologiami przyczynia się do ograniczenia ubytku energii cieplnej o 10-15%, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.
Czym ocieplać budynek?
Istnieje wiele możliwości, wśród których znajdziemy tradycyjne oraz innowacyjne. Do najpopularniejszych należy styropian fundamentowy i EPS. Ponadto możemy skorzystać z płyt nowej generacji – płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS.
Styropian jest to polistyren ekspandowany EPS, który otrzymujemy w wyniku spieniania granulek polistyrenu, czyli polimeru, jaki powstaje w procesie polimeryzacji styrenu. Ten z kolei pochodzi z katalitycznego odwodornienia etylobenzenu lub z rafinacji ropy naftowej. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS produkuje się w formie płyt o docelowych wymiarach. Wtłaczany jest do nich granulat, który ulega spienieniu, co oznacza, że charakteryzują się znacznie bardziej jednorodną strukturą zamknięto komórkową i gładką powierzchnią. Ten rodzaj izolacji cieplnej spełnia wszystkie wymagania, które dotyczą ocieplenia w ekstremalnych warunkach.
Wybór odpowiedniej termoizolacji
Płyty XPS są twardsze i cieplejsze od styropianu, wyróżnia je również mniejsza nasiąkliwość i wytrzymałość na ściskanie. Mają charakterystyczny wygląd – są kolorowe, mogą być zielone, różowe lub niebieskie. Są odporne na wodę i zawilgocenie. Stosując je w izolacji ścian fundamentowych i piwnicznych, nie jest wymagane wykorzystanie dodatkowego zabezpieczenia od strony gruntu.
Styropiany różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła:
Styropian EPS – λ = 0,030–0,042 W/(m•K);
Styropian XPS – λ = 0,029–0,034 W/(m•K)
Jeżeli chodzi o odporność na ogień, to w oba materiały są samogasnące, topią się i zwęglają. Polistyren ekstrudowany XPS i styropian wykorzystywane są do ocieplania praktycznie wszystkich elementów budynków. Najczęściej stosuje się je jako termoizolacja dachu, podłogi i fundamentów. EPS nie polecamy jednak do zastosowania jako izolacja fundamentów, co jest uwarunkowane jego nasiąkliwością.
Średnio 75% energii zużywanej jest w jednorodzinnych domach mieszkalnych na ogrzewanie. Największym krokiem w kierunku zminimalizowania kosztów jest więc skuteczne ocieplenie budynku.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.