Ile schnie tynk baranek?

2020-05-05
Ile schnie tynk baranek?

Schnięcie tynku w dużej mierze zależy od jego rodzaju, panujących warunków atmosferycznych, temperatury wewnątrz wykańczanego budynku, ilości położonej zaprawy tynkarskiej, przygotowania podłoża pod tynk, gęstości produktu a także jego właściwości.

Tynki cementowo – wapienne, między innymi tynk typu „baranek” swoją trwałość uzyskują po niecałym miesiącu od aplikacji. Czas ten jest niezbędny, by tynk prawidłowo się związał i stwardniał. Jest możliwe oczywiście jedynie przy przestrzeganiu prawidłowych zasad schnięcia.  W przypadku nieprawidłowych warunków, zbyt niskiej temperatury czy silnej wilgotności powietrza okres wysychania tynku będzie znacznie dłuższy. Po upływie tygodnia od nałożenia, tynk typu „baranek” wysycha w ok. 70%. Warto zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację tynku, ponieważ od niej w dużej mierze zależy efekt końcowy prac.

 

Schnięcie tynku – jak go pielęgnować

 

schnięcie

Produkcja tynku cementowo – wapiennego bazuje na spoiwie hydraulicznym. Aby prawidłowo się związać cement wymaga kontaktu z wodą. W przypadku gipsu natomiast, spoiwem jest powietrze, niezbędne do procesu wiązania. Dlatego też tak ważne jest zachowanie wskazanych warunków, wspierających proces schnięcia.

W ciągu kilku pierwszych dni od położenia zaprawy polecane jest zachowanie wyższej wilgotności oraz nawilżanie kładzionego tynku rozproszoną wodą w formie mgiełki. Proces ten jest szczególnie wskazany w okresie wiosny i lata. Przez kolejne dni poleca się wietrzenie pomieszczeń, w celu usunięcia nadmiernej wilgoci. W tracie wentylowania należy jednak chronić pomieszczenia przed występowaniem przeciągu.

 

Do czego nie dopuścić w trakcie schnięcia tynku?

 

do czego nie dopuścić

Szkodliwe dla jakości tynku jest jego zbyt szybkie i nierówne schnięcie. Efektem tego procesu mogą być rysy powierzchniowe wywołane silnymi naprężeniami i kurczeniem się materiału. Dzieje się tak przez szybkie parowanie wody. Ważne zatem aby w żaden sposób, nienaturalnie nie przyśpieszać procesu schnięcia. Kolejną kwestią mającą zły wpływ na schnięcie tynku jest zbyt mocne ogrzewanie pomieszczeń. Dotyczy to nie tylko ogrzewania wewnętrznego, ale i wpływu słońca. Wywołana w ten sposób niska wilgotność także może przyczynić się do występowania rys powierzchniowych. Tynk typu baranek; szczególnie wymaga stopniowego procesu schnięcia – trwającego około 28 dni.

 

Dodatkowe prace wykończeniowe

wykończenia

W sytuacji, gdy chcemy położyć kolejną warstwę tynku, zaprawę możemy nałożyć jedynie, gdy poprzednia warstwa się zwiąże a struktura jej powierzchni zostanie zmieniona na szorstką. Szorstka powierzchnia sprzyja przyczepności, co jest wartością bardzo wskazaną i potrzebną. Zakłada się, że na 1 mm położonej warstwy niezbędne jest zachowanie dnia odstępu. Okres wysychania tynku 5 mm wyniesie zatem 5 dni. Dopiero po upływie tego czasu możemy zabrać się do kontynuowania prac.

Jeśli tynk całkowicie wyschnie możemy zacząć kłaść gładź bądź farbę. Wilgotność tynku nie powinna być większa niż 1%, zatem zanim zdecydujemy się na wznowienie prac warto sprawdzić powierzchnię położonego tynku używając wilgotnościomierza. Zagruntowanie tynkowanych powierzchni jest natomiast niezbędne, jeśli zamierzamy płaszczyznę malować, układać na niej płytki czy gładź.

 

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel