Gęstość styropianu – ma znaczenie?
Styropian to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiada doskonałe parametry, a także jego montaż nie stanowi żadnego problemu. Właściciele domów, którzy decydują się na ten materiał, bierze pod uwagę tylko i wyłącznie atrakcyjną cenę, nie biorąc pod uwagę faktu, że pomimo iż styropiany wyglądają podobnie, to mogą mieć różne właściwości. Warto zatem także na nie zwrócić uwagę.
Przeprowadzone badania pokazują, że istotnym parametrem, o którym nie można zapominać, jest gęstość produktu. Ma on istotny wpływ nie tylko na współczynnik przenikania ciepła, ale także wytrzymałość styropianu.
Czym jest gęstość styropianu?
Gęstością styropianu nazywa się stosunek masy do objętości produktu. Budowa materiału jest niezwykle prosta — składa się on z niewielkich granulek polistyrenu, w których wnętrzu można odnaleźć piankę. Wspomniane granulki ściśle do siebie przylegają, jednak należy mieć na uwadze, że pomiędzy nimi są przestrzenie, które zostały wypełnione powietrzem. O gęstości i innych parametrach styropianu decyduje stopień spienienia produktu. Te, które mają niewielką gęstość są lekkie i mają dużo pustej przestrzeni. Ma to ogromny wpływ na właściwości izolacyjne i wytrzymałość mechaniczną materiału. Przyglądając się dostępnym na rynku styropianom, nie sposób nie zauważyć, że niektóre produkty mają zaledwie kilka kg/m3 gęstości, a inne nawet 30 kg/m3.
Właściwości izolacyjne a gęstość styropianu
Decydując się na kupno styropianu, warto mieć na uwadze, że parametry produktu są zróżnicowane. Kluczowym wskaźnikiem, na który szczególnie należy zwrócić uwagę jest lambda (współczynnik przenikania ciepła). To on określa przewodnictwo cieplne danego produktu. Ostatnie badania wykazały, że lambda jest ściśle powiązana z gęstością styropianu. Szczególnie widać to, kiedy wybiera się materiał o mniejszej gęstości. Dla przykładu — okazuje się, że lambda styropianu, którego gęstość wynosi 12 kg/m3 jest o kilkadziesiąt procent wyższa, niż produktu o większej gęstości. Warto mieć na uwadze, że od kilkunastu kg/m3 różnice nie są duże. Jeżeli jednak wybierasz styropian o gęstości powyżej 30 kg/m3, możesz zauważyć spore różnice. Wybierając odpowiedni styropian, należy mieć także na uwadze, że duży wpływ na ostateczne parametry ma także technologia produkcji.
Jaki współczynnik przewodzenia ciepła powinien mieć styropian? Jaką gęstość? Na jakie właściwości zwrócić uwagę? To najczęściej zadawane pytania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiedzi na powyższe zapytania są niezwykle ważne, ponieważ od nich zależy komfort użytkowników.
Styropian — jaki produkt kupić?
Producenci styropianu coraz częściej podają na etykietach poza grubością i współczynnikiem przewodzenia ciepła, także gęstość. Okazuje się, że jest to jedna z ważniejszych cech styropianu, którą trzeba wziąć pod uwagę podczas kupna materiałów. Gęstość porównana z lambdą pozwala ocenić, czy producenci nie przesadzają z podanymi na opakowaniach parametrami.
Wybierając styropian, warto mieć na uwadze, że jeśli jest lekki, a dodatkowo ma wysoką przenikalność, trzeba mu się przyjrzeć bliżej. Generalną zasadą jest, że styropiany o gęstości mniejszej niż 12 kg/m3 nie powinny być stosowane w budownictwie, ponieważ nie będą dobrze izolować, a także nie są zbyt wytrzymałe. Aby ściany były dobrze docieplone, warto wybierać styropian, którego lambda dla styropianu wynosi od 12 kg/m3 do 13,5 kg/m3. Na dachach i podłogach sprawdzi się produkt od 15 kg/m3 do 28 kg/m3, jeżeli trzeba będzie zastosować materiał, który ma wysoką wytrzymałość na ściskanie.
Dokonując ostatecznego wyboru, dobrze jest także zwrócić uwagę na kolory produktów. Okazuje się bowiem, że lambda w grafitowym produkcie jest niższa, niż w białym, co oznacza, że będzie lepiej izolował.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.