Gdzie zamontować okno dachowe? – poradnik
Jak wybieramy umiejscowienie okien w dachu? Oto krótki poradnik:
- Wybierzmy stronę świata: okna montowane od południa, czyli miejsca najdłużej nasłonecznionego w ciągu dnia, nie muszą spełniać funkcji najwyższej energooszczędności, natomiast te osadzone od północy, bezwzględnie muszą, aby ograniczyć utraty ciepła. Jeżeli na poddaszu planujemy mieć sypialnię, idealnie będzie zamontować okna od strony wschodniej.
- Powierzchnia szyb okna dachowego powinna stanowić 1/8 do 1/10 powierzchni podłogi poddasza. Wykonując to proste obliczenie wiemy, ile okien i jak duże można zamontować w naszym domu. Specjaliści twierdzą, że idealnie, gdyby światło z jednego okna odpowiadało 10% powierzchni podłogi. Nie jest to wystarczające doświetlenie, dlatego polecamy zamontować kilka okien, najlepiej po przeciwnych stronach dachu, aby oświetlenie było równomierne.
- Na jakiej wysokości montować okno dachowe? Prawo dokładnie reguluje te zasady: a) dolna krawędź okna:
- Okno dachowe nisko czy wysoko umiejscowione? Zalety okna montowanego nisko: łatwy dostęp, aby je otworzyć czy umyć oraz móc przez nie wyglądać; zalety okna montowanego wysoko: lepsze doświetlenie pomieszczenia.
- Wysokość montażu okna a widoczność: tu dużo zależy od kąta nachylenia połaci dachu. Im kąt jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe i montowane niżej. Będziemy mieli zapewnioną dobrą widoczność.
- Wysokość montażu okna zależy od sposobu jego otwierania. Przy oknach uchylnych możemy dowolnie wybierać wysokość, mieszcząc się w wyznaczonych prawem budowlanym normach, natomiast wybierając okno obrotowe, powinniśmy ustalić montaż na poziomie minimum 130 cm pod podłogi, aby otwierając nie musieć schylać głowy.
kondygnacja poniżej 25 metrów – okno na wysokości minimum 85 cm;
kondygnacja powyżej 25 metrów – okno na wysokości minimum 110 cm; Wysokość założenia podokiennika może być niższa od wymienionych powyżej, pod warunkiem zabezpieczenia okna balustradą lub montaż okna nie otwieralnego i szyby o podwyższonej wytrzymałości.Pamiętajmy, że dobrą praktyką jest umieszczenie grzejnika pod oknem dachowym, jeśli jest taka możliwość. Wtedy zapewniamy sobie lepsza cyrkulację powietrza w domu i minimalizujemy efekty wilgoci, takie jak na przykład pocenie się okien.
b) górna krawędź okna: norma DIN5034-1 mówi, że górna krawędź szyby powinna znajdować się minimum na wysokości 220 cm nad podłogą.Architekci doradzają optymalną wysokość okna dachowego na poziomie 1,2-1,4 m nad podłogą.
Jak widać, na miejsce montażu okien dachowych wpływa wiele czynników. Należy dobrze przemyśleć umiejscowienie okien, aby spełniały one nasze wymagania, zarówno energooszczędne, doświetleniowe jak i komfortowe.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.