Gdzie wyrzucać tynk?
Budowa i remont mieszkania lub domu wiążą się z koniecznością zutylizowania odpadów. Wiele osób nie wie, gdzie można wyrzucać tynk i inne odpady, dlatego dzisiejszy wpis poświęcimy temu tematowi. Nie da się ukryć, że pomimo zmiennych pór roku, można odnotować sporą ilość remontów. Bez względu na to, czy jest zima, czy lato, każdy remontujący ma problem z utylizacją gruzu, płytek i innych śmieci, których nie można po prostu wyrzucić do komunalnego kosza na śmieci.
Odpady poremontowe to odwieczny problem każdego właściciela domu lub mieszkania. Przepisy bowiem zabraniają wyrzucania gruzu i innych remontowych śmieci do tradycyjnych koszy na śmieci. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Gdzie wyrzucić odpady?
Odpady, które nie stanowią problemu
Zastanawiając się gdzie wyrzucić odpady remontowe, warto je odpowiednio posegregować. Wówczas znacznie łatwiej będzie znaleźć miejsca, do których zostaną przyjęte. Jak można się spodziewać, najszybciej da się pozbyć wszelkich metalowych rzeczy, a także kabli miedzianych i niektórych sprzętów, które można wywieźć na złomowisko. Tak, złomowisko jest jednym z miejsc, w którym przyjmuje się określone odpady. Warto mieć na uwadze, iż poza tym, że można pozbyć się złomu, to jeszcze można na nim zarobić, co przy remoncie jest doskonałą opcją.
Kolejnym odpadem, który można sprzedać lub oddać potrzebującym są meble w dobrym stanie oraz wapno, którym da się zakwasić ziemię w ogródku. Jak zatem widać — istnieją takie odpady, którym z powodzeniem można dać drugie życie.
Punkt zbioru odpadów, tzw. PSZOK
Szukając rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć rozmiar nielegalnych wysypisk śmieci, wiele gmin decyduje się na stworzenie specjalnych punktów selektywnej zbiórki śmieci, do których raz w roku można za darmo przywieźć zalegające odpady. Jest to jedna z odpowiedzi gdzie wyrzucać tynk i gruz. Warto tutaj mieć na uwadze, że powyższą możliwość mają osoby indywidualne, a nie firmy i przedsiębiorstwa budowlane. Jak się jednak okazuje — weekendowe akcje to kropla w morzu potrzeb. Jak zatem poradzić sobie z odpadami? Poniżej podajemy kolejny sposób, z którego chętnie korzysta wielu indywidualnych inwestorów.
Co na temat remontowych odpadów mówią przepisy?
Przyglądając się przepisom, nie sposób nie zauważyć, że odpady, które pozostają po remontach (meble, armatura łazienkowa, kafelki, tynki, cegły, zużyty sprzęt itp.) przypisane zostały do innych kategorii odpadów, niż komunalne, co w konsekwencji oznacza, że nie można ich wrzucać do tradycyjnych pojemników, które znajdują się w każdym osiedlowym śmietniku. W związku z tym, że zagrażają środowisku naturalnemu, powinny być utylizowane w zupełnie inny sposób. Gdzie zatem oddać odpady?
Kolejnym sposobem, który pozwala z sukcesem pozbyć się gruzu, płytek, starych podłóg i innych odpadów, które zostają po remoncie jest zamówienie kontenera lub specjalnej wielkiej torby, zwanej big bagiem. Wystarczy skontaktować się z firmą, która zajmuje się profesjonalnie odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, które pozostają po remoncie. Pracownicy takiego miejsca w określonym dniu podstawiają pojemnik, a po jego zapełnieniu, zabierają go. W obiegu można spotkać kontenery różnej wielkości — od maleńkich - 1,5 m3 do stosunkowo dużych - 12 m3. Jedynym obowiązkiem osoby zamawiającej kontener jest jego zapełnienie. Koszt wypożyczenia zależy od firmy, jednak oscyluje w granicach 100 - 300 zł. Warto mieć na uwadze, że wypożyczając kontener lub big bag nie trzeba segregować odpadów. Tym zajmują się pracownicy przedsiębiorstwa, z którego zamówiono wspomniane wyżej rozwiązanie.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.