Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gdzie możemy zamontować schody strychowe?

2020-01-16
Gdzie możemy zamontować schody strychowe?

Dobrze zamontowane schody strychowe są nie tylko ułatwieniem dla użytkowników mieszkania, którzy chcą dostać się na poddasze, ale również dobrą izolacją termiczną. Warto zatem jeszcze przed montażem zastanowić się nie tylko nad tym, jakiego rodzaju produkt wybrać, ale również, gdzie go zamontować, aby nie przeszkadzał i jednocześnie chronił mieszkanie lub dom przed pojawieniem się mostków termicznych.

Nie ulega wątpliwości, że ciepło najszybciej ucieka z budynku przez strop. Warto zatem, decydując się na schody strychowe zadbać o to, aby montować produkty, które zapewnią jak najmniejsze straty. Szukając odpowiedniego rozwiązania dobrze jest zatem skupić się nie tylko na tym gdzie zamontować schody strychowe, ale również na tym, jaki model wybrać, aby mieć pewność, że w pomieszczeniach nie pojawią się mostki termiczne.

Gdzie zamontować schody strychowe, aby móc je wygodnie i bezpiecznie rozstawić?

Zanim dojdzie do kupna schodów strychowych, warto już na etapie projektowania budynku, zaplanować, gdzie będą się znajdowały. Należy wybrać takie miejsce, aby mieć pewność, że bez problemu i w pełni bezpiecznie będzie je można rozstawić. Po wybraniu miejsca, inwestor musi sprawdzić, czy schody strychowe, na które się zdecydował, nie będą kolidowały ze ścianami nośnymi, nadprożami lub innymi elementami konstrukcji budynku, co może uniemożliwić mu wejście na nie, a w konsekwencji brak możliwości dostania się na strych.

Należy również pamiętać, że schody segmentowe wymagają trochę więcej miejsca na rozłożenie, niż przesuwne, ponieważ poszczególne elementy zataczają łuk podczas rozkładania. Jego promień wyznacza ilość miejsca, jakie należy przeznaczyć na schody segmentowe. Te drugie z kolei będą zajmowały go znacznie więcej na strychu. Zanim zatem wybierze się określony produkt, dobrze jest sprawdzić jego parametry w katalogach dostępnych na stronie producenta lub dystrybutora danego rozwiązania.

Wybierając miejsce, właściciel budynku musi pamiętać także o wymiarach włazu, które są standardowe i wynoszą 60 lub 70 cm szerokości i od 120 do 140 cm długości. Schody muszą być zatem umieszczone w miejscu pomiędzy belkami stropowymi.

Wiedząc już w którym miejscu można montować schody strychowe, warto zastanowić się nad charakterystyką pomieszczenia, w którym będzie znajdował się właz. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również wysokość pomieszczenia, która nie może przekraczać 330 cm.

Jakiego rodzaju schody strychowe wybrać?

Mając już określone miejsce, w którym będzie znajdował się właz na strych, przychodzi czas na to, aby przeanalizować wszystkie wymienione wyżej parametry i wybrać odpowiednie schody strychowe. Producenci tego rozwiązania oferują swoim klientom kilka możliwości:

 1. schody segmentowe z drabinką drewnianą lub metalową, które składają się z 3 lub 4 segmentów, które po rozłożeniu tworzą drabinę, po której można wejść na strych. Ilość stopni w tym wypadku zależy od wysokości pomieszczenia.
 2. schody nożycowe — są to schody metalowe, które składają się w harmonijkę. Po jej rozłożeniu powstaje drabina, po której można bezpiecznie wejść na poddasze. Maksymalne obciążenie stopni wynosi 200 kg. Warto mieć przy tym na uwadze, że nożycowe schody strychowe mają mniejszy rozmiar skrzynki, dzięki czemu można je zamontować w niewielkim otworze.
 3. Zastanawiając się nad tym, czy montować schody strychowe, czy nie, dobrze jest pamiętać o tym, że w nowym domu mieszkańcy nie mają zbyt wiele rzeczy, które muszą przechowywać. Z biegiem czasu jednak ilość asortymentu będzie rosła, zacznie brakować szaf i innych miejsc, gdzie będzie można wszystko pochować. Wówczas właściciele docenią wolną przestrzeń na strychu i wówczas zaczną myśleć o jego wykorzystaniu. W tym momencie profesjonalne schody prowadzące na poddasze z pewnością się przydadzą.

  
  
  
  
  
  

  Buduj i remontuj razem z nami!

  logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-05
:)
2021-08-18
Wszystko w najlepszym porządku. Pozdrawiam i polecam.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel