Darmowa dostawa
Od 2000 zł
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
Pon-Pt 8:00 - 16:00
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Farby zewnętrzne: Skuteczna ochrona przed korozją i rdzą

2023-09-28
Farby zewnętrzne: Skuteczna ochrona przed korozją i rdzą

Korozja i rdza to jedno z głównych zagrożeń, jeśli chodzi o wszelkie metalowe konstrukcje. Balustrady, metalowe meble ogrodowe, stalowe ogrodzenia, czy np. rynny, to tylko niektóre z konstrukcji potrzebujące odpowiedniej ochrony. Z pomocą przyjdą nam farby zewnętrzne do metalu na rdzę. W jaki sposób je używać, by zapewniały skuteczną ochronę przed korozją i rdzą? Jak zabezpieczać metalowe elementy, by zachowały estetyczny wygląd, jak najdłużej? Zapraszamy do naszego artykułu!




Z artykułu dowiesz się:

  1. Metalowe powierzchnie – jak je odpowiednio przygotować do malowania?
  2. Farby do metalu na rdzę – czym się charakteryzują?
  3. Farby zewnętrzne do metalu – jakie są jej rodzaje?
  4. Farby zewnętrzne do metalu na rdzę – co warto jeszcze o nich wiedzieć?
  5. Farby zewnętrzne do metalu na rdzę – podsumowanie


farby do metalu

Metalowe powierzchnie – jak je odpowiednio przygotować do malowania?

Każdą metalową konstrukcję, czy element wystawiony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych musimy odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli renowacja metalu zostanie prawidłowo przeprowadzona, to będziemy cieszyć się estetycznym wyglądem np. metalowej balustrady, czy pokrycia dachowego nawet kilka lat.

Najpierw musimy odpowiednio przygotować metalową powierzchnię, którą chcemy pomalować. Jeśli pojawiła się na niej rdza, to wówczas należy ją zeszlifować, używając do tego celu gruboziarnistego papieru ściernego lub za pomocą drucianej szczotki. Dzięki temu prostemu zabiegowi usuniemy elementy rdzy oraz zniszczone powłoki malarskie. W następnej kolejności powierzchnię należy zmatowić i odpylić, a później umyć ją oraz pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W razie konieczności trzeba pozbyć się osadów i dodatkowo odtłuścić metal. W dużej mierze przygotowanie zależy od preparatu, jakiego chcemy użyć. Jednak, w większości przypadków, powierzchnia powinna być pozbawiona zardzewiałych powłok oraz oczyszczona z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Malowanie preparatami do metalu na rdzę powinno odbywać się w warunkach odpowiedniej wilgotności powietrza. Optymalne warunki do użycia danego preparatu są zazwyczaj określone przez producenta.

Farby do metalu na rdzę – czym się charakteryzują? 

W sklepie Renowa24 oferujemy farby do zabezpieczania metalowych powierzchni na zewnątrz wysokiej jakości, takie jak: Hammerite, Śnieżka, Altax, Nobiles, Dekoral, Dulux, czy Tikkurila. Istotny jest skład farby, dzięki temu metal będzie prawidłowo zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu, śniegu, czy zmienność temperatur. Farba na rdzę powinna chronić również przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dzięki tym wszystkim czynnikom będziemy mieć pewność, że rdza nie będzie się rozprzestrzeniać. Farba nie powinna złuszczać się, odpryskiwać, musi za to odznaczać się odpornością na zarysowania, czy inne uszkodzenia. Farby stosowane na zewnątrz powinny także charakteryzować się doskonałą przyczepnością do podłoża. Ta cecha sprawia, że farba jest trwała i wytrzymała, a elementy metalowe przez nią pomalowane przez długi czas będą zachwycały estetycznym wyglądem. 


farby do metalu

Farby zewnętrzne do metalu – jakie są jej rodzaje?

Jeśli chodzi o farby do malowania metalu, to dzielimy je na farby do metali nieżelaznych oraz farby do metali żelaznych. Farbami do metali nieżelaznych pomalujemy elementy wykonane z aluminium, a także metale ocynkowane. Możemy tutaj zastosować farby akrylowe do metalu, winylowe, akrylowo – lateksowe lub winylowo – akrylowe. Możemy ich użyć do pomalowania, czy renowacji blachodachówki oraz elementów rynny. Warto tutaj szczególnie zwrócić uwagę na farby akrylowe do metalu. Mają one doskonałe właściwości antykorozyjne, można je również rozcieńczyć przy użyciu wody.

Farby do metali żelaznych to produkty, które sprawdzą się doskonale do malowania stali, żelaza, a także żeliwa. Są to farby z rodzaju chlorokauczukowych, epoksydowych, olejno – alkidowych, poliuretanowych oraz ftalowych (alkidowych). Warto wiedzieć, że farba epoksydowa do metalu na rdzę jest mało odporna na promieniowanie UV. Jej zaletą jest jednak to, że szczelnie chroni metal przed dostępem wilgoci. Bardziej jednak nadaje się do stosowania wewnątrz niż na zewnątrz. Farbę podkładową do metalu na rdzę stosujemy przede wszystkim na wymagających powierzchniach, z widocznymi śladami korozji. Nie musimy jej stosować do nowej powłoki metalu – wystarczy wówczas użycie gruntoemalii.

Wyróżniamy również farby, które gwarantują wszechstronne zabezpieczenie, jak i takie, które służą bardziej jako element dekoracyjny. Na szczególną uwagę zasługują tutaj farby gruntujące. Posiadają one właściwości antykorozyjne i doskonale chronią przed rdzą. Kolejna grupa farb, która znakomicie spełni swe zadanie, jeśli chodzi o malowanie metalowych konstrukcji, czy elementów znajdujących się na zewnątrz, to farby nawierzchniowe. Dzięki nim materiał zyskuje ostateczny wygląd, taki jak kolor, czy styl wykończenia. Zewnętrzne farby nawierzchniowe zabezpieczają też idealnie przed działaniem różnorodnych czynników atmosferycznych, czy szkodliwych substancji.

Farby zewnętrzne do metalu na rdzę – co warto jeszcze o nich wiedzieć? 

Zanim rozpoczniemy malowanie farbami do metalu na rdzę, zawsze pamiętajmy o tym, by kierować się wskazaniami producenta, które dotyczą konkretnego produktu. Niektóre zasady w tym względzie są jednak uniwersalne. Należą do nich:

  • przygotowanie farby – należy ją przed użyciem starannie wymieszać,

  • nałożenie farby – ma tu znaczenie, jakie akcesoria chcemy zastosować, czy jest to pędzel, wałek, czy pistolet natryskowy. Efekt ostateczny jest uzależniony od wybranego przez nas narzędzia i w zależności od tego, jakiego użyjemy, pomalowana powierzchnia będzie miała różną grubość, czy strukturę,

  • temperatura otoczenia – malowanie powinno odbywać się w warunkach odpowiedniej wilgotności powietrza - najlepszy zakres temperatur to od 15 do 20°C, na pewno nie powinna wynosić mniej niż 10°C (warto jednak kierować się w tym względzie wskazaniami producenta dotyczącymi danego produktu),

  • czas schnięcia – tutaj również są istotne wskazówki producenta – zawsze należy przestrzegać zalecanych przez niego przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi warstwami.

Pamiętajmy o tym, że nie każda farba do metalu ma właściwości antykorozyjne, zawsze więc warto to sprawdzić przed jej użyciem. 

Farby zewnętrzne do metalu na rdzę – podsumowanie

Prace mające na celu naprawienie powłoki metalowej zawsze warto zaczynać, gdy tylko zauważymy jakieś uszkodzenie, czyli tak naprawdę, zanim dana powierzchnia zardzewieje. Jednak nawet objęte korozją powierzchnie można poddać renowacji i tym sposobem zapobiec dalszemu powstawaniu rdzy. W sklepie Renowa24 znajdziesz bogaty wybór doskonałych preparatów renowacyjnych, takich znanych marek jak: Hammerite, Śnieżka, Altax, Nobiles, Dekoral, Dulux, czy Tikkurila. Farby do metalu zazwyczaj są dostępne w uniwersalnych odcieniach czerni. Można je jednak zakupić w takich kolorach jak: czerwony, zielony, szary, srebrny, czy niebieski. Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu!

 

farby do metalu

FAQ

  1. Jak przygotować metalową powierzchnię do malowania, zwłaszcza jeśli występuje na niej rdza?

Aby odpowiednio przygotować metalową powierzchnię do malowania, należy najpierw zeszlifować rdzę za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub drucianej szczotki. Następnie trzeba powierzchnię zmatowić, odpylić, umyć i w razie konieczności odtłuścić. Warto pozbyć się osadów i usunąć zardzewiałe powłoki.

  1. Jakie cechy powinna posiadać dobra farba do metalu na rdzę?

Dobra farba do metalu na rdzę powinna charakteryzować się odpowiednim składem, chronić metal przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz i śnieg, a także zabezpieczać przed promieniowaniem UV. Musi być również odporna na zarysowania i odpryski. Ponadto, powinna doskonale przylegać do podłoża.

  1. Jakie rodzaje farb zewnętrznych do metalu można znaleźć na rynku?

Farby zewnętrzne do metalu dzielą się na farby do metali nieżelaznych (np. aluminium) i metali żelaznych (np. stal, żelazo). Rodzaje farb obejmują akrylowe, winylowe, akrylowo-lateksowe, winylowo-akrylowe, chlorokauczukowe, epoksydowe, olejno-alkidowe, poliuretanowe oraz ftalowe (alkidowe). Wybór zależy od rodzaju metalu i zastosowania.

  1. Jakie ogólne zasady należy przestrzegać podczas malowania metalu farbami na rdzę?

Przed malowaniem farbami do metalu na rdzę, należy starannie wymieszać farbę, wybrać odpowiednie akcesoria (np. pędzel, wałek, pistolet natryskowy), kontrolować temperaturę otoczenia (optimum to 15-20°C), i przestrzegać czasu schnięcia między warstwami. Warto również sprawdzić, czy farba ma właściwości antykorozyjne przed użyciem.






Anna Adamczyk

Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan.



Przeczytaj także:

  1. Farby do wnętrz – jak poprawić atmosferę w domu za pomocą kolorów?

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Nie przegap okazjiPolecane
pixel