t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Farby elewacyjne i fasadowe — różne zastosowania farb zewnętrznych

2021-10-13
Farby elewacyjne i fasadowe — różne zastosowania farb zewnętrznych

Farby elewacyjne są produktem, którym maluje się ściany zewnętrzne. Nie da się ukryć, że jest to niezwykle ważny element wykończenia budynku, dlatego też ich właściwy wybór jest niezwykle ważny. Farby fasadowe stosuje się jako wykończenie tynków mineralnych albo wtedy, kiedy właściciel budynku chce odnowić elewację. Decydując się na farby elewacyjne i fasadowe, dobrze jest zastanowić się nad ich zastosowaniem. Dobrze dobrany produkt będzie bowiem nie tylko zdobił zewnętrzne ściany domu, ale także chronił je przed zabrudzeniami, mikroorganizmami, czy uszkodzeniami mechanicznymi.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym między sobą wyróżniają się farby elewacyjne i fasadowe?
  2. Które farby fasadowe są najlepsze?
  3. Jak prawidłowo zastosować farby elewacyjne?


ściana pomalowana różnymi farbami fasadowymi

Od prawidłowego wyboru farby fasadowej zależy trwałość elewacji oraz wygląd budynku, który nierzadko podkreśla jego walory estetyczne. Właśnie tym dwóm zasadniczym funkcjom: ochronnej i dekoracyjnej są poświęcone wszystkie właściwości każdej farby elewacyjnej. Dlatego też trzeba mieć na uwadze, że wybierając ostatecznie produkt, nie należy szukać farby uniwersalnej, ponieważ taka nie istnieje. Każda farba elewacyjna ma bowiem określone właściwości, warunki, w jakich może być stosowana oraz zasadę prawidłowej aplikacji. I to na tym zawsze należy skupić swoją uwagę.

Czym między sobą wyróżniają się farby elewacyjne i fasadowe?

Szukając najlepszej farby zewnętrznej, należy szczególną uwagę zwrócić na jej hydrofobowość. Informacja o tej właściwości powinna być podana na opakowaniu produktu, który nas interesuje. Farba hydrofobowa to ta, której nie straszna jest wilgoć. Tworzy bowiem szczelną i zwartą powłokę, dzięki czemu obecna na zewnątrz wilgoć nie będzie przenikała w dalsze warstwy fasady, ocieplenia, czy tynku. Dzięki temu nie ma mowy o niszczeniu głębszych części elewacji. Jest jeszcze druga strona medalu. Eksperci twierdzą bowiem, że idealna farba fasadowa powinna pozwalać na to, aby ściany "oddychały", co w praktyce oznacza możliwość odparowania wilgoci z muru.

Co więcej, należy także zwracać uwagę na odporność mechaniczną i chemiczną farby. Dobrze, jeśli nie będzie jej szkodzić szorowanie z dodatkiem detergentów, czy też sól, która np zawarta jest w zaprawie. Wysokiej jakości produkt nie będzie poddawał się także nie najlepszemu wpływowi środowiska i warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Dobra farba elewacyjna stworzy powłokę, która będzie odporna na rozwój grzybów, glonów i innych mikroorganizmów. Decydując się na taki produkt można mieć pewność, że po kilku sezonach fasada nie będzie pokryta brzydkim i niebezpiecznym zielonkawo-szarym nalotem.

malowanie ściany niebieską farbą elewacyjną

Które farby fasadowe są najlepsze?

Zależy Ci na tym, aby Twój dom zawsze zachwycał przepięknym kolorem elewacji? Jeżeli tak, Twoim wyborem powinna być odpowiednia farba fasadowa. Decydując się na określony produkt pamiętaj, że cena nie powinna grać tutaj pierwszych skrzypiec. Owszem jest istotna, jednak powinna znaleźć się na dalszej pozycji, jeśli chcesz wybrać produkt trwały i odporny, który przez wiele lat będzie zdobił zewnętrzne ściany Twojego domu. W pierwszej kolejności zwracaj uwagę na wszystkie właściwości, które opisaliśmy powyżej. Pamiętaj, że tylko farby hydrofobowe, i odporne na szereg czynników atmosferycznych i biokorozję są w stanie poradzić sobie na elewacji, skutecznie ją chronić i zawsze wyglądać na niej doskonale. Przykładem takiej farby jest farba silikatowo-silikonowa ARSANIT JOKERFarb–SIZ biała 5L, która doskonale sprawdza się w trudnych warunkach.

Skoro wiesz już, jak ważne są poszczególne właściwości farb fasadowych i jaka farba może spełnić te Twoje oczekiwania, musisz także wiedzieć, że nie bez znaczenia jest kolor fasady. Ten powinien być dobrany nie tylko do Twoich upodobań, ale także do krajobrazu, w jakim przyszło Ci funkcjonować. Kolory farb fasadowych możesz wybierać spośród dostępnych na rynku odcieni, jak również poprosić o skomponowanie własnej, oryginalnej barwy. Eksperci przygotują ją dla Ciebie w specjalnym mieszalniku, dzięki czemu precyzyjnie dopasujesz odcień elewacji nie tylko do dachu, ale także do koloru parapetów, czy ram okiennych. Dzięki temu Twój dom stanie się przemyślaną i piękną kompozycją, która będzie zapierała dech w piersiach każdemu przechodniowi.

ściana z cegły pomalowana różnymi kolorami farb fasadowych

Jak prawidłowo zastosować farby zewnętrzne?

Farby elewacyjne są produktami, którymi maluje się elewacje budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, czy biurowych. Ściany tych budowli pokryte są tynkami, wykonane z cegieł itp. Trwałość wykonanej takim produktem powłoki zależy przede wszystkim od prawidłowego przygotowania podłoża oraz jakości wykorzystanych wcześniej materiałów.

Aby farba elewacyjna dobrze trzymała się ściany i przez wiele lat prezentowała się nieskazitelnie, przed jej nałożeniem należy dokładnie oczyścić powłokę. Powinna być nie tylko odkurzona i odtłuszczona, ale również jednolita i sucha. Dlatego też zanim rozpoczniesz malowania elewacji, sprawdź, czy nie ma na niej nierówności, rys, pęknięć i zanieczyszczeń, które będziesz musiał usunąć.

Zanim nałożysz farbę elewacyjną pamiętaj także o prawidłowym zagruntowaniu powierzchni. Dobrze dobrany grunt sprawi, że poprawi się chłonność ścian i trwałość wykonanej z farby powłoki. Tak przygotowana ściana jest gotowa do malowania, które możesz wykonać wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową. Aby efekt był zadowalający, powinieneś nałożyć co najmniej dwie warstwy w odstępie 4 - 6 godzin. Jest to czas umowny. Najlepiej, jeśli sprawdzić na opakowaniu, jak długo musisz czekać, aby nałożyć kolejną warstwę farby.

Należy pamiętać, że farby fasadowe spełniają nie tylko funkcję dekoracyjną, która zazwyczaj jest im przypisywana. Chronią także elewację przed zmianami temperatur, promieniowaniem UV, czy opadami atmosferycznymi i wiatrem. Wybierz zatem produkt, który nie tylko będzie ładnie wyglądał, ale także sprawdzi się w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach.

ceglana ściana w połowie pokryta białą farbą elewacyjną

Przeczytaj także:

Zapoznaj się z bogatą ofertą farb dostępnych na renowa24.pl!!

 



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel