Farby do wnętrz – rodzaje i właściwości
Większość remontów nie może odbyć się bez malowania ścian. Użycie farby i wałka albo pędzla pozwala szybko odmienić wnętrze. Jeżeli zastanawiasz się, jaką farbę wybrać oraz jakie preparaty są dostępne na rynku, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dziś chcemy przedstawić Wam przewodnik po farbach do wnętrz.
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego wybór farby do malowania jest tak ważny
- jakie są rodzaje farb do wnętrz
- jakie farby do zadań specjalnych można wyróżnić na rynku
- jaka farba do jakiego pomieszczenia
Malowanie ścian jest czynnością niezwykle prostą i przebiegającą niezwykle sprawnie. Każdy może podjąć się jej samodzielnie, szczególnie że na rynku można dostać zarówno produkty tradycyjne, jak i farby do zadań specjalnych.
Dlaczego wybór farby do malowania jest tak ważny?
Decydując się na samodzielne pomalowanie ścian mieszkania, nie trzeba mieć profesjonalnych narzędzi. Nie trzeba również zatrudniać fachowców. Najważniejszy w tym wypadku jest wybór farby. Dlaczego to jest ważne? Tylko wtedy masz możliwość na szybką i skuteczną metodę odświeżenia pomieszczeń. Wybór powinien być uzależniony nie tylko od koloru produktu, ale również od właściwości oraz składników danej farby. Nie bez znaczenia jest także pomieszczenie, które ma zostać pomalowane. Jeżeli połączysz te wszystkie wytyczne w jedną całość, będziesz mógł wybrać idealną farbę, która przez wiele lat będzie zdobiła Twoje mieszkanie.
Jakie są rodzaje farb do wnętrz?
Zanim ostatecznie wybierzesz produkt, musisz wiedzieć, jakie rodzaje farb do wnętrz oferują producenci. We wnętrzach stosuje się najczęściej farby wodorozcieńczalne, które rozróżnia się pod względem spoiwa.
Farby ze spoiwem organicznym
Farby emulsyjne, są pierwszym rodzajem produktów, których spoiwem są rozmaite żywice. Tego rodzaju farby cechuje dobra wydajność. śród tych produktów można wyróżnić:
- farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Tego typu farby do malowania mają uniwersalne zastosowanie. Pozostawiają powłokę, która jest paroprzepuszczalna i zmywalna. Doskonale zatem sprawdzą się tam, gdzie są małe dzieci i zwierzęta.
- farby lateksowe - jest to farba z grupy akrylowych, jednak różni się od nich większą ilością żywicy. Farba lateksowa jest elastyczna i doskonale kryjąca. Zapewnia prawidłowe oddychanie ścian, choć nie w takim stopniu, jak inne farby akrylowe. Są odporne na szorowanie, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w łazienkach, kuchniach, czy innych mocno eksploatowanych pomieszczeniach.
- farby winylowe - spoiwo, które zastosowano w tym produkcie to polichlorek lub polioctan winylu. wykazują się doskonałą odpornością na zmywanie. Ich niedoskonałością może być to, że bardziej niż inne farby chłoną zabrudzenia, a także ograniczają oddychanie ścian.
- farby ceramiczne - jest to produkt posiadające w składzie cząsteczki ceramiczne, które tworzą powłokę nie absorbującą kurzu i brudu. Co więcej, są plamoodporne, dzięki czemu przez długi czas wyglądają jakby dopiero zostały nałożone na ścianę.
Farby ze spoiwem mineralnym
Farby ze spoiwem mineralnym dzieli się na wapienne i cementowe. Nie należą jednak do najpopularniejszych. Są stosowane coraz rzadziej. Najczęściej wykorzystują je miłośnicy ekologicznych produktów albo konserwatorzy zabytków.
Farby do zadań specjalnych, czyli jakie?
Na rynku można wyróżnić rodzaje farb do zadań specjalnych, które wyróżniają się wśród innych efektem, jaki można dzięki nim osiągnąć. Mowa tutaj o:
- farbach na plamy i zacieki;
- farbach strukturalnych;
- farbach dekoratorskich;
- farbach tablicowych.
Jaka farba do jakiego pomieszczenia - podsumowanie
- Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności i narażonych na zabrudzenia, takich jak kuchnia, łazienka, czy pralnia warto użyć farbę lateksową.
- Do sypialni, biura, gabinetu, czy garażu warto wykorzystać farby akrylowe.
- W przedpokoju, na korytarzach i holach sprawdzą się farby ceramiczne i lateksowe.
- Do pokoju dziecięcego warto wybrać zmywalne farby lateksowe albo ceramiczne. Warto także wykorzystać farbę tablicową, po której dzieci będą mogły bezkarnie pisać.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.