Farby do drewna: rodzaje i właściwości – co wybrać i jak malować drewno?
Zastanawiasz się czym malować drewno? Jaka farba do drewna jest odpowiednia? A może wystarczy po prostu lakier? Czym gruntować drewno w pomieszczeniach, a czym na zewnątrz i jak właściwie je zabezpieczyć raz jak osiągnąć zamierzony efekt?
Z artykułu dowiesz się:
Wybór odpowiedniej farby to jedno, zostaje także technika, jej nakładania, która wpływa na jakość uzyskanej powłoki.
Nadaj drewnu kolor! Czyli rodzaje i właściwości farb do drewna.
Farba do drewna kryje całkowicie jego naturalną fakturę. To świetny wybór w przypadku starych mebli. Faktura słojów nie wygląda już zbyt ładnie przez wieloletnie używanie.
Rodzaje farb do drewna na zewnątrz:
- Farba Alkidowa, która nadaje się do drewna w ogrodzie. Wyróżnia się wysoką trwałością. Sprawdza się przy zabezpieczeniu intensywnie użytkowanych powierzchni. Ochronna warstwa jest odporna na wilgoć, co umożliwia mycie na mokro. Ta farba wysycha na zewnątrz w przeciągu 12 h. Jej zapach jest specyficzny. Może utrzymywać się do kilku tygodni.
- Farba akrylowa do drewna na zewnątrz - stosowana do malowania dekoracyjnych elementów. Tworzy matowe, półmatowe bądź satynowe powłoki o średniej trwałości. Daje to możliwość uwidocznienia rysunków słojów. Czas wyschnięcia wynosi 6h.
- Farba kredowa do drewna na zewnątrz, jest najmniej trwała ze wszystkich propozycji. Pokrywa się nią dekoracyjne elementy bez funkcji użytkowych. W odróżnieniu od wcześniejszych szybko wysycha - w ciągu 30 minut. Ta farba tworzy hipoalergiczną powłokę o matowym wykończeniu.
Podstawowe typy farb do drewna.
- wyroby do drewna na zewnątrz
Malowanie drewna na zewnątrz powinniśmy potraktować jako konieczność i obowiązek ze względu na warunki atmosferyczne. Oprócz deszczu, wilgoci, śniegu, czy też zmiennych temperatur i promieniowania słonecznego mamy do czynienia z ryzykiem powstawania uszkodzeń, jak również zadomowieniu się owadów. Farby do drewna na zewnątrz są odporne na oddziaływanie deszczu i wilgoci. Farba na zewnątrz musi tworzyć powłokę hydrofobującą która polega na stworzeniu powierzchniom materiałów hydrofilowych właściwości zapobiegających wchłanianiu wody.
Takie farby można znaleźć na stronie renowa24
- wyroby do drewna we wnętrzach
We wnętrzach pomieszczeń nie mamy do czynienia ze zmianami temperatur czy też deszczem. To nie znaczy, że możemy zostawić drewno bez zabezpieczeń. Ważne jest to, by zabezpieczyć je przed użytkowaniem. Gdy posiadamy stół drewniany, z którego korzystamy, warto zabezpieczyć go odpowiednio przed zniszczeniem np. takim jak ciepłym naczyniem. W tym celu dobrze jest zabezpieczyć taki stół lub inny produkt drewniany lakierem, który chroni przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Lakier może być bezbarwny lub też barwiony, co sprawia, że po jego nałożeniu powierzchnia ma wybrany wcześniej kolor. Jest wiele rodzajów lakieru przeznaczonych do stosowania.
Olej jest produktem najlepiej pielęgnującym drewno. Olej głęboko wnika w strukturę, nie zamykając przy tym porów drewna, co sprawia, że wilgoć może z niego wyparować. Meble olejowane najlepiej poddawać renowacji przy użyciu tego samego produktu.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.