Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Farba silikonowa a silikatowa – czym się różnią?

2020-11-24
Farba silikonowa a silikatowa – czym się różnią?

Przygotowujesz się do malowania ścian elewacyjnych? Zdecydowanie warto pochylić się nad rodzajami farb, które można wykorzystać, ponieważ to od nich zależy, kiedy znów trzeba będzie daną ścianę przemalować. Jeśli chodzi o farby elewacyjne silikonowe i silikatowe, ich różnice są dość spore, dlatego zapoznanie się z ich charakterystyką będzie kluczowe przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Dobre pokrycie elewacji to klucz do tego, aby wciąż wyglądała estetycznie. Więc jeśli odpowiednio przygotujesz się do pomalowania danej powierzchni, będziesz mógł przez długie lata cieszyć się pięknym domem.


Z artykułu dowiesz się:

“farba,

Farba silikatowa i silikonowa – różnice

Zapoznanie się z różnicami pomiędzy farbami silikatowymi a silikonowymi jest bardzo ważne, ponieważ różnią się one znacząco od siebie i bagatelizowanie tego może skończyć się niezbyt dobrze, po nałożeniu w sposób nieprawidłowy lub na złą powierzchnię. Poniżej znajdziesz charakterystykę obu farb:

  • farby silikonowe – posiadają w swoim składzie żywice silikonowe. Charakteryzują się wysokim stopniem hydrofobowości, czyli posiadają zdolność odpychania cząsteczek wody, oraz są paroprzepuszczalne, dzięki czemu są odporne na wysoką wilgotność powietrza. Obie te cechy gwarantują, że elewacja ulegnie zjawisku samoczyszczenia pod wpływem opadów atmosferycznych. Więc jeśli po naszej elewacji będzie spływać deszcz, to wraz z nim odpadną również zabrudzenia;
  • farby silikatowe – zawierają w sobie szkło wodne. Posiadają wysoką zasadowość oraz są odporne na porastanie glonami, mchami czy grzybem. Charakteryzują się one wysoką paroprzepuszczalnością i silnym wiązaniem się z mineralnymi podłożami. Po nałożeniu farby silikatowej nie trzeba martwić się, że jej powłoka ulegnie złuszczeniu. Z racji tego, że farby silikatowe są substancjami żrącymi, do ich nakładania konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie, np. założenie rękawiczek.

Którą farbę elewacyjną wybrać?

“farba,

Zastanawiając się nad tym, którą farbę elewacyjną wybrać, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, która z nich najlepiej nada się dla danego podłoża.

Farby silikonowe można nakładać na zupełnie nowe elewacje bądź na stare, które najpierw powinny zostać dokładnie oczyszczone. Charakteryzuje je więc większa możliwość zastosowania na wielu powierzchniach. Są one uważane za najlepsze pod względem właściwości użytkowych farby elewacyjne na rynku. Dają długoletnie rezultaty. Są to farby o maksymalnej elastyczności, dzięki czemu nic się z nimi nie dzieje, nawet podczas dużych amplitud temperatur. Mogą być stosowane zarówno na barankach, jak i tynkach akrylowych. Jedną z najważniejszych zalet dla wielu osób jest fakt, że farby silikonowe posiadają na rynku całą gamę barw.

Farby silikatowe stosuje się raczej na niemalowanych tynkach mineralnych lub tam, gdzie powierzchnie były już pomalowane farbami silikatowymi. Jeśli powierzchnia, na którą chcesz użyć farbę elewacyjną, wymaga dużej paroprzepuszczalności, to nie ma powodu, abyś nie użył wówczas farby silikatowej. Przed rozpoczęciem malowania należy przygotować daną powierzchnię, która musi być czysta, sucha oraz pozbawiona jakichkolwiek czynników, które mogłyby zmniejszyć jej przyczepność. Podłoże można wyczyścić ręcznie lub mechanicznie, jednak zależy to od stopnia zabrudzenia. Z racji tego, że farba silikatowa potrzebuje kilkunastu godzin do wyschnięcia, nie należy nakładać jej w porze deszczowej lub podczas bezpośredniego nasłonecznienia.

Jak widać zarówno farba silikonowa, jak i farba silikatowa posiadają różne możliwości. Rodzaj podłoża już dość mocno nas ogranicza, więc wybór wcale nie będzie należał do najtrudniejszych. Obie są jednymi z dość drogich farb na rynku, jednak jest to normalne w przypadku farb, które pozostawiają naszą elewację w praktycznie nienaruszonym stanie przez lata. Co do ceny – nie warto się nią kierować, ponieważ w przeciągu kilku lat możemy żałować naszej wątpliwej oszczędności!

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
wsio ok
pixel