Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FARBY AKRYLOWE

2020-11-30
FARBY AKRYLOWE

Z artykułu dowiesz się:


Czym jest farba akrylowa?

Farba akrylowa, to rodzaj farby, którego spoiwem jest żywica poliakrylowa. Znajdują się w niej cząsteczki pigmentu. Stosowana jest między innymi w malarstwie, w poligrafii i również w budownictwie.

Do czego warto stosować farby akrylowe?

Te farby są często używanie w polskich domach.

Farby akrylowe zostały stworzone do malowania domów, również artyści używają ich podczas malowania swoich prac na płótnie. Stosowane są też do mebli. Produkty akrylowe mogą być wykorzystywane do malowania ram obrazów, boazerii oraz lamperii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że po zagruntowaniu mogą być również użyte do stworzenia powłoki na elementach metalowych (farba akrylowa do metalu). Akryl stworzono na bazie wody, dzięki czemu nie ma konieczności korzystania z rozcieńczania rozpuszczalników.

“farba,

Głównymi zaletami farby akrylowej jest przede wszystkim szybkość schnięcia oraz odporność na warunki atmosferyczne. Nakładanie farb akrylowych nie sprawia żadnych trudności, gdyż w razie zbyt gęstej farby, można je rozcieńczyć wodą. Produkty te są cenione za dostępność w dużej gamiee kolorystycznej, jak również za łatwość krycia niedoskonałości. Te farby doskonale sprawdzają się do malowania pomieszczeń takich jak pokój dziecięcy, sypialnia i salon. Warto pamiętać jednak, że nie powinno się stosować tego rodzaju farb do łazienek i kuchni, gdyż nie można nanosić ich na miejsca, gdzie występuje wilgoć.

Farby akrylowe powstają na bazie wody, co powoduje łatwość czyszczenia ścian bez konieczności używania detergentów.

Skład farb pozwala na szybkie wysychanie, co sprawia, że można szybko nałożyć kolejną warstwę. Zazwyczaj pełne krycie z wykorzystaniem farb akrylowych uzyskuje się po nałożeniu 2–3 warstw.

Farby akrylowe nie tracą koloru, są odporne na światło słoneczne. Co więcej, farby akrylowe o jasnych odcieniach nie zmieniają koloru.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb dających wiele efektów dekoracyjnych. Można bowiem kupić farbę akrylową matową, półmatową – z połyskiem lub bez, jak i farbę satynową.

Jest szeroka paleta kolorystyczna, co pozwala na duży wybór kolorów.

“farba,

Wadą farb akrylowych jest nietrwałość, są podatne na powstanie pęcherzy. W pigmencie można odnaleźć pewne toksyny, które w postaci oparów uwalniają się podczas malowania. Mogą u niektórych podrażniać oczy i zaburzać oddychanie, a w niektórych przypadkach doprowadzać do bólu głowy.

Kolejną wadą farb akrylowych jest to, że nie można ich wlewać do kanalizy zlewozmywakowej, w przeciwieństwie do innych farb na bazie wody, gdyż mogą być szkodliwe dla środowiska.

Właściwości farb akrylowych

Jedną z ważnych właściwości farb akrylowych jest stosunkowo duża siła krycia. Te farby są wodoodporne i bardzo trwałe. Zachowują swój piękny wygląd, a także właściwości przez stosunkowo długi czas. Są również odporne na promienie słoneczne, o czym już wspomnieliśmy powyżej.

Cena farb akrylowych zależy od wielu czynników takich jak kolor, czy wielkość opakowania. Najtańszą farbą jest farba biała, której koszt to wydatek rzędu 40zł/10 l, wyższej jakości produkt kosztuje między 50 zł a 70 zł. Bardziej zaawansowane technicznie farby akrylowe do ścian lub farby kolorowe zaczynają się w przedziale od 80 zł/10 l. w górę.

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Katarzyna Śmiałek

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-02
Wszystko ok.
2021-12-02
Polecam sprzedajacego w 100%
pixel