Dlaczego osuszanie budynków przed dociepleniem styropianem jest tak istotne? Jak osuszyć ściany?
Ocieplenie styropianem budynków wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. W wielu przypadkach trzeba je osuszyć, aby mieć pewność, że docieplenie spełni swoje zadania w 100%. Dlaczego wspomniany proces jest tak ważny? Jak przeprowadzić go prawidłowo?
Fizyka — to ona jest wszystkiemu winna. Z punktu widzenia fizyki budowli osuszanie budynków jest niezwykle istotne. Obfite opady deszczu, czy zalanie budynku przez wody gruntowe to tylko dwie z wielu sytuacji, w których ten proces jest konieczny. Choć cena takiego zabiegu może być duża, jest on konieczny, ze względu na późniejsze użytkowanie budynku.
Dlaczego osuszanie budynku to pierwszy krok do jego komfortowego użytkowania?
Zdrowie powinno być dla każdego najważniejsze. Długie przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu może doprowadzić do jego pogorszenia. Dlatego też, by nie dopuścić do pojawienia się problemów z oddychaniem, czy też innych chorób związanych z zawilgoconym domem, przed ocieplaniem budynku należy osuszyć przesiąknięte wodą mury. Dzięki temu nie tylko system dociepleń spełni swoje zadanie, ale także właściciele domu będą mogli spać spokojnie.
Jak zatem prawidłowo przeprowadzić osuszanie ścian? Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak postaramy się przybliżyć ten proces, aby każdy właściciel domu miał pojęcie, jak powinien wykonać ten zabieg.
Iniekcja bezciśnieniowa — jednym ze sposobów osuszania budynków
Przyglądając się możliwościom osuszania ścian przed dociepleniem jej styropianem, można zauważyć, że sposobów jest wiele. Poruszymy dziś temat jednego, który wykorzystuje się najczęściej.
Efektywne docieplenie styropianem Magnetic budynków mieszkalnych to nie tylko położenie na ścianach odpowiedniego systemu ociepleń. Okazuje się, że to także prawidłowe przygotowanie podłoża, w skład którego wchodzi także osuszanie ścian. Obecnie problemy z wilgotnymi ścianami pojawiają się niezwykle rzadko. Wszystko za sprawą odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, którą kładzie się zarówno poziomo, jak i pionowo. Skąd zatem wziął się temat osuszania ścian budynku? Jest on związany głównie ze starszymi domami, które wybudowano kilkadziesiąt lat temu. Wtedy rzadko kto słyszał o docieplaniu i izolacji przeciwwilgociowej, dlatego mury budynków są narażone w dużej mierze na zawilgocenie, których skutki wspomniane wcześniej mogą odczuwać domownicy.
Jedną z możliwości poradzenia sobie z powyższym problemem jest iniekcja bezciśnieniowa. Jest to technologia, która pozwala na stworzenie mineralnej izolacji przeciwwilgociowej — zarówno pionowej, jak i poziomej. Największą zaletą tego sposobu jest możliwość wykonania trwałej izolacji, która przez wiele lat będzie chroniła mury budynku przed zawilgoceniem.
Skuteczność wspomnianej technologii zależy od grubości ścian, a także materiałów użytych do ich budowy. Co więcej, należy także zwrócić uwagę na stopień zasolenie i zawilgocenia wspomnianego elementu.
Iniekcja bezciśnieniowa kremem iniekcyjnym jest skuteczną metodą, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci do ścian budynku. Dzięki zastosowaniu tego sposobu uzyska się blokadę chroniącą ściany przed wilgocią. Po nałożeniu kremu można przystąpić do osuszania ścian. Działając w ten sposób, właściciel może mieć pewność, że uzyska zamierzony efekt znacznie szybciej, niż decydując się na osuszanie metodą tradycyjną.
Iniekcja bezciśnieniowa specjalnym kremem jest stosunkowo młodą metodą, którą właściciel budynku jest w stanie wykorzystać samodzielnie. Wystarczy, że:
- skuje stare, zawilgocone tynki na wysokość 20 - 50 cm powyżej zawilgoconej ściany;
- nawierci otwory o średnicy 12 - 16 mm co 10 - 12 cm; otwory wierci się na wysokości do 15 cm nad gruntem;
- odkurzy otwory z powstałego pyłu;
- do otworów wciśnie krem iniekcyjny, wykorzystując w tym celu np. specjalną lancę;
- poczeka, aż krem wniknie w struktury ściany (musi zmienić barwę z białej na przezroczystą) - okres ten może trwać od 2 do 30 dni, w zależności od wilgotności podłoża i poziomu zawilgocenia ściany;
- po wchłonięciu się kremu należy w otwory zaaplikować specjalną zaprawę renowacyjną o właściwościach hydrofobowych.
Tak przeprowadzona iniekcja bezciśnieniowa jest podstawą do przeprowadzenia dalszych prac dociepleniowych. Istotne jest, aby poza odpowiednim materiałem dociepleniowym zastosować także tynk renowacyjny z właściwościami paroprzepuszczalnymi, który zapewni swobodne odparowanie nadmiaru wilgoci z murów.
Jak widać powyżej, zanim właściciel budynku zdecyduje się na docieplenie domu styropianem elewacyjnym, powinien upewnić się, że budynek nie ma zawilgoconych ścian. Jeśli tak będzie, należy wykonać odwodnienie i przeprowadzić izolację mineralną wraz z osuszeniem ścian przy użyciu iniekcji. Jeżeli zawilgocenie jest duże, trzeba zastosować tynk renowacyjny o specjalnych właściwościach, który bez problemu upora się z wilgocią.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.