Dlaczego okna dachowe się pocą? – przyczyny
Powstawanie pary wodnej na oknach
Para wodna jest zjawiskiem spowodowanym różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia: kiedy zaczyna się okres grzewczy i w domu robi się cieplej a na zewnątrz zimniej, ciepłe powietrze „ucieka” do góry, spotykając się z najzimniejszym elementem domu, czyli szybą okna dachowego. Na szybie powstaje wtedy para wodna, która skraplając się osiada na niej oraz na ramach okiennych, często spływając w narożniki okna. Dodatkowo woda częściej spływa po oknach montowanych pod kątem, czyli okna dachowe są bardziej narażone na wilgoć niż okna fasadowe. To zjawisko popularnie nazywa się „poceniem się” okna i najczęściej występuje jesienią i zimą, a czasem wiosną i latem wcześnie rano i późnym wieczorem, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest największa.Jakie mogą być przyczyny pocenia się okien?
Pierwszą przyczyną jest wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeżeli przekracza ona 60%, zauważymy roszenie okien. Wilgotność w mieszkaniu utrzymujemy na poziomie 40-60%, jeśli jest wyższa, niezbędne jest wietrzenie pomieszczeń. Aby uniknąć wychłodzenia domu, polecamy okna z nawiewnikami lub z opcją rozszczelnienia, wtedy bez utraty ciepła wentylujemy i wymieniamy powietrze.Drugą, rzadziej spotykaną przyczyną, jest nieszczelność okna dachowego. Nowoczesne okna zabezpieczane są przed wilgocią dzięki pakietom 3-szybowym, ramą okienną drewniano-poliuretanową, ciepłą ramką dystansową TGI oraz technologii ThermoPro, tak jak w oknach firmy Fakro w linii LUX czy PROFI, które posiadają 4 klasę szczelności według EN12207. Świetne parametry odporności na wilgoć oraz energooszczędności osiągają okna FTT U8 i FTT U6 lub FTP-V U5 i PTP-V U5, które spełnią nasze wymagania dotyczące szczelności.
Warto zadbać o izolację okna, która także wpływać na wilgoć wokół okien dachowych i skraplanie się pary wodnej. Zestaw izolacyjny XDP i kołnierz z termoizolacją EHV-AT Thermo pozwalają na prawidłowy montaż izolacji, eliminując niepokojące nas efekty różnicy temperatur.
Jeżeli spełniliśmy powyższe wymogi, posiadamy szczelną izolację oraz dobrej klasy okna, a problem wciąż występuje, przyczyny również można poszukać w funkcji pomieszczeń na poddaszu. Często w domach najwyżej położone miejsce, czyli strych, wykorzystywane jest jako pralnia i suszarnia, ze względu na najwyższą temperaturę. Susząca się odzież znacząco zwiększy poziom wilgoci, co od razu zaobserwujemy na naszych oknach dachowych. Dokładie tak samo zachowa się okno w łazience czy kuchni umiejscowionej na poddaszu, gdzie po kąpieli lub gotowaniu, nasze szyby będą zroszone. Rozwiązaniem będzie solidne przewietrzenie powierzchni oraz rozszczelnienie okien na czas wykonywanych zajęć.
Nie zawsze pocenie się okien wynika z wady okien czy montażu, często przyczyną jest niewłaściwa wentylacja pomieszczeń. Polecamy jako pierwszą czynność sprawdzić parametry w swoim mieszkaniu. Wzmożona wilgoć jest niewskazana nie tylko dla okien dachowych, ale także dla naszego zdrowia i komfortu.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.