Czym usunąć tynk silikonowy?
Zdarza się, że remont to nie tylko działania dekoracyjne, ale również intensywne prace naprawcze. Ma to miejsce między innymi, gdy powierzchnia ścian jest bardzo uszkodzona i musimy zdecydować się na skucie warstwy tynku. Jak skutecznie usunąć tynk silikonowy?
Kiedy usuwać tynk?
Przed podjęciem decyzji o odświeżaniu ścian zróbmy ich dokładne oględziny. Może się okazać, że niewielkie uszkodzenia, przy dobrze trzymającym się tynku można bez większego problemu odświeżyć dzięki szpachlowaniu i wygładzeniu powierzchni. Na tak przygotowaną płaszczyznę kładziemy już tylko farbę bądź przyklejamy tapetę i nasze ściany są jak nowe.
Jeśli natomiast tynk na ścianach jest poważnie uszkodzony, popękany, odchodzący, z pojawiającymi się wykwitami wynikającymi z obecności wilgoci bezwzględnie musimy go skuć z całej powierzchni.
Jak ochronić pomieszczenie?
Warto dobrze się przygotować do procesu skuwania tynku ze ścian. Przede wszystkim powinniśmy zabezpieczyć przestrzeń, w którym będziemy zdejmować tynk. W trakcie prac pojawi się ogromna ilość pyłu, więc zaleca się opróżnienie pomieszczenia z niepotrzebnych przedmiotów. Jeśli mamy do czynienia z przedmiotami o dużych gabarytach, niemożliwymi do wyniesienia, zapewnijmy im ochronę dobrze zakrywając folią ochronną, przyklejoną taśmą do podłoża.
Oczywiście musimy również zadbać o własną ochronę, posiadając:
- Okulary ochronne
- Specjalną maskę przeciwpyłową
- Robocze rękawice
- Obuwie robocze
- Odzież roboczą, ściśle przylegającą do ciała
Kolejną ważną kwestią jest zadbania o stałe wynoszenie gruzu. W procesie ściągania tynku powstaje bardzo dużo gruzu, którego trzeba się pozbywać. Konieczne jest zamówienie specjalnie przeznaczonego do tej czynności kontenera na gruz. Można to bez problemu zrobić poprzez firmę świadczącą takie usługi.
Usuwanie tynku elektronarzędziami
W przypadku tynku silikonowego, o grubym ziarnie, tynku strukturalnego, mozaikowego czy też cementowo - wapiennego, usuwanie wymaga wykorzystania elektronarzędzi. Te rodzaje tynków zbyt mocno trzymają się podłoża by decydować się na użycie szpachelki i młotka. Możemy sięgnąć po:
- Wiertarkę udarową – w tym przypadku konieczne jest zaopatrzenie narzędzia w dłuto (40-80 mm szerokości)
- Szlifierkę do betonu – do szlifierki do betonu musimy dopasować specjalnie do niej przeznaczony talerz szlifierski
- Frezarkę do usuwania tynku – specjalistyczne urządzone, dzięki któremu możemy w dowolny sposób regulować intensywność i głębokość wchodzenia frezów w płaszczyznę ścian. Użycie frezarki polega jedynie na przyłożeniu jej do powierzchni i przesuwanie.
Trzeba pamiętać, że jeśli w tynkach, z którymi pracujemy jest duża zawartość żywicy syntetycznej, niezbędne będzie uprzednie namoczenie ściany przy użyciu gąbki. Dzięki temu tynk możemy usunąć wykorzystując skrobak elektryczny lub inne wielofunkcyjne narzędzie.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.