t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym są tynki? Czym jest tynk strukturalny? Czym różnią się tynki wewnętrzne od zewnętrznych?

2020-03-13
Czym są tynki? Czym jest tynk strukturalny? Czym różnią się tynki wewnętrzne od zewnętrznych?

Tynk strukturalny jest materiałem, który zapewnia ochronę ścian budynków przed złymi warunkami. To, co warto wiedzieć, to fakt, że współczesne tynki są w stanie ochronić ściany wykonane w różnych technologiach, dzięki czemu są powszechnie stosowane. Co więcej — dzięki nim można osiągnąć dowolny wygląd elewacji, jeśli stosuje się tynki zewnętrzne lub doskonałą ozdobę ścian wewnętrznych — jeśli stosuje się tynki wewnętrzne. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Czym są tynki strukturalne? Czym różnią się tynki zewnętrzne od wewnętrznych?

Nie da się ukryć, że technologia budowlana idzie do przodu, co oznacza, że należy wdrażać także nowe rozwiązania, jeśli chodzi o wykańczanie. Oznacza to, że także tynki, które wchodzą w skład zestawów dociepleniowych, trzeba dobierać tak, aby fasada była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna i pasująca do otaczającego budynek krajobrazu.

Jakie funkcje spełnia tynk?

Podstawową funkcją, jaką spełnia tynk jest ochrona ścian budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi muru, ogniem i wilgocią. Co więcej, dobierając odpowiednią fakturę, a także kolor, tynk staje się elementem dekoracyjnym budynku.

tynk, tynk strukturalny

Szukając odpowiedniego rozwiązania, należy mieć na uwadze, że na rynku istnieją zarówno tynki sypkie, które należy rozrobić z odpowiednią ilością wody, jak również gotowe gładzie, które po otwarciu można bezpośrednio nałożyć na odpowiednio przygotowany mur. Tynki można nanosić maszynowo lub ręcznie.

Tynk strukturalny — co to takiego? Kiedy się go stosuje?

Tynkiem strukturalnym nazywa się specjalną masę, która pozwala uzyskać rozmaite formy, struktury, a także różne kolory elewacji, dzięki którym budynek wygląda oryginalnie. Tego rodzaju tynki można spotkać na rynku w wielu wersjach. Różnią się między sobą nie tylko grubością, ale również gęstością. Jest to produkt, który przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów pozwala stworzyć doskonały i niespotykany efekt, co jest jedną z największych zalet tego rozwiązania.

tynk, tynk strukturalny

Kolejną z zalet, o których nie można zapominać jest to, że tynk strukturalny jest uniwersalny, co oznacza, że można go wykorzystać zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach, tworząc całkowicie klasyczne i nowoczesne aranżacje. Co więcej, jest łatwy w utrzymaniu. Można go śmiało myć i szorować.

Jaka jest różnica między tynkiem wewnętrznym i zewnętrznym?

Chcąc odpowiednio wykończyć dom lub inny budynek, warto mieć na uwadze, że tynki różnią się między sobą. Dlatego też dobrze jest zwrócić uwagę na to, że wyróżnia się tynki wewnętrzne i zewnętrzne. Czym się różnią poza tym, że jedne stosuje się wewnątrz budynku, a drugie na zewnątrz? Dlaczego nie można ich pomylić?

tynk, tynk strukturalny

Tynki wewnętrzne — co warto o nich wiedzieć?

Tynki wewnętrzne dzieli się na dwa rodzaje: tynki tradycyjne, zwane również grubowarstwowymi lub tynki cienkowarstwowe. Te pierwsze to przede wszystkim tynki cementowo — wapienne, gipsowe, wapienno gipsowe oraz mineralne, które stosuje się na powierzchnie porowate i nie do końca równe. Jeżeli chodzi o drugi z rodzajów — ma on jedynie od 1 do 5 mm. Są to tynki mineralne oraz mineralno — polimerowe. Stosuje się je w przypadku wykończenia gładkich powierzchni.

Rodzaje tynków zewnętrznych

Skoro istnieje kilka rodzajów tynków wewnętrznych, można się spodziewać, że na rynku klient spotka także różne tynki zewnętrzne. I faktycznie tak jest, ponieważ sklepy budowlane, w tym również Renowa24.pl oferują swoim klientom rozmaite propozycje. Inwestorzy indywidualni mogą wybierać pośród tynków:

  • wapiennych;
  • wapienno — cementowych;
  • cementowo — glinianych;
  • gliniano — wapiennych.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
wsio ok
pixel