Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym pomalować tynk strukturalny?

2021-03-11
Czym pomalować tynk strukturalny?

Z czasem każda elewacja wymaga odświeżenia. W związku z tym może nam się nasuwać pytanie czym powinniśmy pomalować tynk strukturalny oraz jaki produkt najlepiej wybrać, by spełnił on nasze oczekiwania? Co więcej, w artykule podpowiemy w jaki sposób oraz przy użyciu jakich narzędzi można szybko odnowić elewację.

 


Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o tym czym pomalować tynk strukturalny:

Odświeżenie elewacji jest to proces wieloetapowy, który wymaga specjalnego przygotowania. Zatem warto wziąć pod uwagę wymienione czynniki, by szybko i sprawnie odnowić elewację. Po pierwsze - zanim przystąpimy do pomalowania tynku strukturalnego najpierw należy zadbać o właściwe osuszenie fasad budynku, a następnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia z dotychczasowej elewacji. Zlekceważenie tego kroku będzie skutkowało brakiem wiązania farby z podłożem, co z kolei doprowadzi do złuszczenia emulsji. Warto zatem przyłożyć się do tego zadania, wówczas dalsze prace przebiegną szybko i sprawnie.

Jeżeli chcemy odświeżyć frontowe ściany budynku, a wcześniejsza elewacja została pokryta tynkiem cienkowarstwowym, wówczas wybrana przez nas emulsja zwiększy odporność na zabrudzenia i utrwali tynk mineralny. W przypadku jeśli do odnowienia elewacji zdecydujemy się wykorzystać tynk baranek, wówczas jesteśmy zwolnieni z obowiązku pokrycia tynku. Warto wiedzieć, iż tynk typu baranek można dopasować do faktury powierzchni. Jeśli podłoże do którego chcemy użyć ,,baranka" jest nierówne, wówczas powinniśmy zastosować gruboziarnisty tynk typu ,,baranek".

tynk strukturalny


Skoro już wiemy, jaki materiał sprawdzi się najlepiej przy odświeżaniu elewacji. Pora wspomnieć o narzędziach, które ułatwią nam prace. Dobór odpowiedniego narzędzia w dużej mierze zależy od stopnia uziarnienia ,,baranka". Tynk o gładkiej strukturze możemy pokryć przy użyciu wałka z krótkim włosiem. Jeżeli faktura ściany jest nieregularna, wówczas najlepiej jest wykorzystać wałek z długim włosiem, bądź pędzel. Jeżeli zdecydujemy się pokryć ściany tynkiem gruboziarnistym, wówczas można nanieść emulsje metodą natryskową za pomocą pistoletu. Pamiętajmy, iż pokrycie ścian wspomnianą metodą wymaga zatrudnienia fachowców, a to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto wiedzieć, iż zużycie emulsji oraz wyeksploatowanie wykorzystywanego narzędzia jest większe w przypadku chropowatej faktury powierzchni.

Malowanie elewacji

Najczęściej stosowanym narzędziem do odświeżania ścian jest wałek. Z powodzeniem można go wykorzystać do naniesienia farby na tynk o różnym stopniu uziarnienia. Przestrzegamy przed nadmiernym rozrzedzeniem emulsji, co prawda dzięki temu, farba stanie się łatwiejsza do naniesienia, jednak po przeschnięciu emulsja stanie się mniej trwała i odporna na zabrudzenia. Efekt ten spowodowany jest nieproporcjonalnym odparowaniem wody, co spowoduje porowatą strukturę.tynk strukturalny


Niebagatelne znaczenie dla pokrycia tynku emulsją odgrywa temperatura. Co prawda, według zaleceń producentów prace remontowe można wykonywać przy temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza przy umiarkowanym nasłonecznieniu i wietrze. Pamiętajmy, iż nadmierne działanie wiatru oraz promieni słonecznych powoduje słabe wiązanie oraz zbyt szybkie wysychanie emulsji. Jeśli chcemy dokładnie pokryć powierzchnie należy na każdą ścianę nanieść emulsje, ważne by robić to w sposób jednostajny. Zwróćmy uwagę,iż malowanie z przerwami, spowoduje widoczne linie łączenia na elewacji.W celu uniknięcia nieestetycznego wyglądu fasad budynku prace należy przerwać w miejscach trudnodostępnych takich jak gzyms,dzięki temu wszelkie niedociągnięcia będą niewidoczne.

tynk strukturalny


Malowanie trudnodostępnych miejsc elewacji

Niewątpliwie jednym z trudnodostępnych miejsc do pokrycia jest gzyms - czyli pierwotne miejsce rozdzielenia elewacji. Warto wiedzieć,iż do pomalowania elementów wymagających większej precyzji można użyć pędzelka o niewielkich rozmiarach. Przy wyborze koloru warto uwzględnić fakt, iż tynk o grubym ziarnie mocniej się brudzi. Jeżeli chcemy tego uniknąć należy zaopatrzyć się w farbę silikonową o stonowanych odcieniach.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Dostępny
Tynk mozaikowy CERESIT CT177 10kg 1,5mm

Tynk mozaikowy CERESIT CT177 10kg 1,5mm

146,00 zł brutto
0,01 zł / g brutto
Dostępny
Tynk mozaikowy CERESIT CT177 25kg 1,5mm KOLORY

Tynk mozaikowy CERESIT CT177 25kg 1,5mm KOLORY

231,00 zł brutto
0,01 zł / g brutto
Dostępny
Tynk mozaikowy MAGNETIC NEO PUTZ 25kg Bestseller

Tynk mozaikowy MAGNETIC NEO PUTZ 25kg

169,00 zł brutto
0,01 zł / g brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel