Czym pomalować tynk strukturalny?
Najważniejszym etapem prac jest usunięcie brudu, pyłu, porostów i glonów ze starej elewacji, a następnie jej wysuszenie. Jeżeli pominiemy tę czynność to nawet dobra farba elewacyjna nie będzie dobrze związana z podłożem i nie osiągnie deklarowanych parametrów. Po krótkim czasie może zacząć się łuszczyć. Dobre oczyszczenie to warunek dla prawidłowego malowania.
Narzędzia służące do malowania dobieramy do poziomu uziarnienia baranka. Gładkie tynki możemy malować wałkiem z krótkim włosiem, przy urozmaiconej fakturze konieczne używamy wałka z długim włosiem lub pędzla. Przy grubym ziarnie warto polecić stosowanie natrysku (pistoletu). Wybierając ten sposób nakładania urozmaicona powierzchnia nie jest problemem, ale malowanie natryskowe wymaga doświadczenia, bo to metoda stosowana przez profesjonalistów.
Zużycie farby, jak i szybkie zniszczenie włosia w wałku lub pędzlu wzrasta w przypadku takich mocno urozmaiconych powierzchni.
Malowanie elewacji
Wałek to najpopularniejsze narzędzie do malowania fasad. Sprawdza się w przypadku tynków o drobnym i średnim uziarnieniu. Nie ulegajmy jednak pokusie rozcieńczania farby bardziej niż wynika to z instrukcji producenta. Rozrzedzoną farbę łatwiej jest nam nałożyć, jednak po wyschnięciu będzie ona mniej odporna na zabrudzenia i mniej trwała. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar odparowującej wody nada jej porowatą strukturę.Ważna jest temperatura aplikacji farby. Producenci dopuszczają tu szerokie granice od 5 do 25°C, a nawet od 0°C. Optymalną temperaturą jest kilkanaście °C, bez bezpośredniego nasłonecznienia i wiatru. Wysoka temperatura, słońce i wiatr powodują, że farba nie wiąrze ani nie utwardza się tylko zbyt szybko wysycha.
Zasadą jest, że jednorazowo pokrywamy farbą całą płaszczyznę, np. jedną ścianę. Malowanie z przerwami może dać odcinającą się linię łączenia. Dlatego jeżeli przerywamy pracę, planujmy granice wymalowanych stref w miejscach naturalnych podziałów występujących na elewacji, np. na granicy wykusza, gzymsu.
Malowanie trudnodostępnych miejsc elewacji
Gzyms jest naturalnym miejscem podziału elewacji. Takie elementy malujemy niewielkim pędzlem.Nawet wybór koloru nie jest tylko kwestią estetyczną. Baranek o grubym uziarnieniu intensywniej się brudzi niż bardziej gładki, drobnoziarnisty, dlatego lepiej wybierać farby w stonowanych kolorach i o matowej powierzchni, bo zabrudzenia będą mniej widoczne. Wtedy stosujemy farby o zwiększonej odporności na zabrudzenia, zazwyczaj silikonowe.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.