t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy warto inwestować w dom energooszczędny? Z produktami VELUX na pewno!

2021-07-30
Czy warto inwestować w dom energooszczędny? Z produktami VELUX na pewno!

  

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o ekologii i oszczędzaniu energii. Troska o środowisko i jak najmniejsze straty energetyczne nie pozostają bez wydźwięku i na rynku budowlanym. Coraz częściej bowiem spotykamy się z budynkami i rozwiązaniami technicznymi, które pomagają na co dzień oszczędzać energię ich mieszkańcom, a także nie wpływają negatywnie na ekosystem. Przykładem dbałości o aspekty ekologiczne mogą być domy energooszczędne.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. co charakteryzuje domy energooszczędne
 2. jakie znaczenie dla domu energooszczędnego ma jego budowa i ustawienie względem stron świata
 3. jakie okna dachowe wybrać dla domu energooszczędnego
 4. czy rolety i markizy są nam potrzebne w przypadku budowy energooszczędnego domu z poddaszem
 5. jakie inne rozwiązania energooszczędne może zaproponować nam rynek budowlany


okna dachowe, energooszczędne okna dachowe, okna dachowe VELUX, dom energooszczędny, width=

Co charakteryzuje domy energooszczędne?

Domy energooszczędne, jak sam termin sugeruje, to domy, w których z założenia dąży się do zminimalizowania zużycia energii (w odniesieniu do budownictwa standardowego). Obecnie, również przepisy sprzyjają tego rodzaju budynkom. Od stycznia tego roku wprowadzono bowiem nowe wytyczne nazywane warunkami technicznymi WT 2021, a odnoszące się do budynków stawianych w roku obecnym i dalszych latach. Tym samym ograniczono jeszcze bardziej wskaźnik Ep (mówi on nam o rocznym zużyciu nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej do ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji) do wartości maksymalnej równej 70 kWh (m2/rok). W przypadku budownictwa standardowego wskaźnik ten wynosi średnio 120 kWh (m2/rok), a więc jest znacząco wyższy. Podczas budowy domu energooszczędnego warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka cech, które będą temu sprzyjać:

 • prostota bryły sprzyjająca zmniejszeniu strat ciepła;
 • odpowiednie wykorzystanie usytuowania względem stron świata;
 • rozplanowanie pomieszczeń i przeszkleń na stronie południowej domu;
 • zastosowanie nowoczesnych instalacji i technologii.

Jakie znaczenie dla domu energooszczędnego ma jego budowa i ustawienie względem stron świata?

okna dachowe, energooszczędne okna dachowe, okna dachowe VELUX, dom energooszczędny, width=

Domy energooszczędne mają z reguły bardzo prostą kubaturę. Im mniej wystających elementów o nieregularnych kształtach, tym lepiej. A to dlatego, iż zwarta konstrukcja sprzyja ograniczeniu strat cieplnych w budynku. Jeśli jednak dom w kształcie typowego prostokąta nam nie odpowiada, możemy pozwolić sobie na niesztampowy dom z poddaszem np. na wzór nowoczesnej stodoły – w ostatnich latach niezwykle modnej i lubianej formy architektonicznej.

Wykorzystuje się w niej liczne przeszklenia w postaci ogromnych drzwi tarasowych, okien tradycyjnych i dachowych. Projekty domów energooszczędnych w bardzo umiejętny sposób zagospodarowują przestrzeń mieszkalną. Najczęściej dom taki ma wydzieloną strefę dzienną (salon, kuchnia), która znajduje się na parterze i nocną (sypialnianą), którą organizuje się na poddaszu. I tu właśnie warto brać pod uwagę usytuowanie domu względem stron świata. Z reguły chcemy, aby nasz salon oraz kuchnia były odpowiednio oświetlone, a więc powinny się one znaleźć na stronie południowej. Natomiast strefa sypialniana dobrze, aby znajdowała się od wschodu, dzięki czemu promienie słońca będą nas mogły budzić nad ranem. Od strony północnej z kolei, tej najmniej nasłonecznionej, można zaplanować garderobę, pomieszczenia gospodarcze czy garaże. Przemyślane ustawienie domu pozwoli nam na kontrolę i utrzymanie właściwego bilansu energetycznego.

Jakie okna dachowe wybrać dla domu energooszczędnego?

Nowe wytyczne budowlane WT 2021 określają również aktualnie obowiązujące parametry dla stolarki okiennej. I tak, w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych współczynnik przenikania ciepła — U wynosi od początku tego roku 0,9 W/m2K, a dla okien połaciowych maksymalnie 1,1 W/m2K. Normy te doskonale spełniają 3-szybowe okna dachowe firmy VELUX, które można nabyć w energooszczędnym pakiecie. Konstrukcja ThermoTechnology™ zapewnia doskonałą izolację cieplną. Wszystko to dzięki temu, iż w drewnianą ościeżnicę i skrzydło okna wbudowano specjalne polistyrenowe wkładki, które izolują kilkukrotnie lepiej aniżeli samo drewno. 4 klasa szczelności tych okien zapewnia zaś najlepszą ochronę przed dostępem zimnego powietrza. Dobrze dobrane okna dachowe zapewnią nam bardzo dobry wynik bilansu energetycznego okien, a więc stosunku zysku do strat ciepła, wynikających z ich montażu.

Czy rolety i markizy są nam potrzebne w przypadku budowy energooszczędnego domu z poddaszem?

okna dachowe, energooszczędne okna dachowe, okna dachowe VELUX, dom energooszczędny, width=

Jeśli decyzja o budowie domu z poddaszem i wprawieniu okien już zapadła, warto także pomyśleć o możliwości regulowania światłem w pomieszczeniach. Ma to znaczenie zarówno ze względu na komfort użytkowania tych powierzchni, jak i powodów ekonomicznych. Te właśnie wytyczne uwzględnimy, zakładając na oknach rolety i markizy. Firma VELUX ma w swoje ofercie rolety, które możemy zakładać wewnątrz budynku oraz rolety zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rolet wewnętrznych zaciemniających tej marki nie tylko możemy pięknie udekorować wnętrze, ale też zapewnić mu odpowiednią izolację. Świetnie sprawdzą się one między innymi w sypialni i salonie. Płynna regulacja zapewni nam z kolei komfort stosowania tego rozwiązania. Jeśli chcesz zredukować ilość wpadającego światła oraz zminimalizować nagrzewanie się pomieszczenia dobrym pomysłem może okazać się montaż markiz zewnętrznych. Są one przeźroczyste, dzięki czemu nie ograniczają nam widoku na zewnątrz. Trzecią propozycję mogą stanowić zdalnie sterowane elektryczne rolety zewnętrzne. Mają one wiele zalet. Oprócz zaciemnienia i wyciszenia hałasu z zewnątrz potrafią zredukować ilość wpadającego ciepła nawet o 94%. Niemałym osiągnięciem jest też zwiększenie izolacyjności i to nawet do 17%. Jak widać, zalet stosowania przesłon na okna jest dość sporo.

Jakie inne rozwiązania energooszczędne może zaproponować nam rynek budowlany?

Czy słyszałeś już może o nowoczesnych systemach określanych ogólnie jako smart home?

Firma VELUX również i tutaj ma dla Ciebie doskonałe rozwiązania, które zapewnią nie tylko komfort podczas ich użytkowania, ale też zadbają o właściwą regulację termiczną w domu. Mowa tu o inteligentnym sposobie regulowania klimatu wewnątrz domu za pomocą VELUX Active z systemem kontroli termicznej NETATMO. Jest to zestaw urządzeń, które dbają o optymalne warunki termiczne w domu, monitorując panujące w nim warunki: temperaturę, wilgotność oraz poziomy CO2. Potrafi on np. sterować roletami i markizami, zamykając je w upalne dni, a tym samym regulując temperaturę wnętrza. Co więcej, jego sterowanie jest bardzo intuicyjne i za pomocą telefonu możliwe nawet na odległość, gdy nie przebywasz w domu.

Inwestując w domy energooszczędne, inwestujesz jednocześnie w siebie – w swój komfort oraz środowisko, w którym wszyscy razem funkcjonujemy.

Farba akrylowa czy silikonowa

Jak malować farbą lateksową

 Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta okien dachowych na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel