t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy potrzebna mi jest czapa do komina?

2021-04-02
Czy potrzebna mi jest czapa do komina?

Każdy komin wystaje ponad dach. Budując dom wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo go wykończyć? Czy potrzebna jest czapa kominowa? Dlaczego w niektórych regionach ich montaż jest wymagany, a w innych nie? Jakie wykończenie wybrać, aby mieć pewność cały system kominowy będzie wydajny?

Aby pozbyć się zużytego powietrza i spalin, wykorzystuje się metodę grawitacyjną, która zakłada wykorzystanie naturalnego ruchu ogrzanego powietrza ku górze. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni ciąg, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy, czy urządzenia grzewcze i domowa wentylacja będą prawidłowo działać. Co wspólnego ma z tym wszystkim czapa kominowa? Okazuje się, że wiele. Kiedy i dlaczego warto montować wspomniane rozwiązanie?





Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu - Czy potrzebna jest mi czapa komina:

Gdzie montowane są nasady, zwane czapami kominowymi?

Czapy kominowe instaluje się na szczycie komina. Ich głównym zadaniem jest stabilizacja i wspomaganie ciągu kominowego w istniejących przewodach wentylacyjnych. nasada kominowa przed wstecznego. Co więcej, chroni także komin przed wiatrami opadającymi, które są jednym z wielu powodów zaniku ciągu. Warto również mieć na uwadze, że ruchome czapy skutecznie odstraszają ptactwo, które bardzo często kominy wykorzystują do tworzenia gniazd.

komin

Gdzie można, a gdzie trzeba montować czapy dachowe?

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, warto zapoznać się z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, które jasno określa, że czapy kominowe należy stosować na zamontowanych przewodach spalinowych i dymowych w budynkach, które znajdują się w II (na Pomorzu) i III (wzdłuż południowej granicy kraju) strefie obciążenia wiatrem (wymóg ten nie obejmuje tych budynków, w których zamontowano kotły z mechanicznym pobudzaniem usuwania spalin, czyli tych produktów, które wyposażono w wentylator wyciągowy — w tym wypadku wszystkich dostępnych kotłów gazowych, które wyposażono w zamkniętą komorę spalania.

Nasady kominowe powinno się także montować w budynkach, gdzie występuję zaburzenia ciągu kominowego, a więc:

  • w miejscach, gdzie wieją silne wiatry, które mogą spowodować problemy z ciągiem;
  • tam, gdzie budynek otoczony jest górami, wysokimi drzewami lub wysokimi budynkami;
  • w momencie, gdy okaże się, że przewód kominowy został źle dobrany — jest za krótki lub ma za mały przekrój
  • jeżeli wylot komina jest umiejscowiony niżej, niż kalenica dachu.
komin

Kiedy nie trzeba stosować nasad kominowych?

Jeżeli nie masz problemów z ciągiem kominowym, nie musisz stosować dodatkowych czap kominowych. Są one nie potrzebne również w momencie, kiedy instalacja grzewcza wyposażona została urządzenie wymuszające odprowadzanie spalin, np. wentylator.

Czapy kominowe nie są także polecane przy instalacjach, w których wykorzystuje się piece na węgiel, a w szczególności ekogroszek. Substancje, które zawarte są we wspomnianym materiale mogą zniszczyć stal, z której wykonano czapę kominową, co oznacza, że często trzeba będzie je wymieniać.

Spośród jakich nasad kominowych można wybierać?

Aby wybrać odpowiednią nasadę kominową, warto mieć na uwadze, że produkty dostępne na rynku różnią się od siebie zasadą działania, a także wydajnością i przeznaczeniem. Chcąc zatem wybrać idealne rozwiązanie, dobrze jest poznać poszczególne produkty, do których należą:

  • stałe — wytwarzają odpowiednie podciśnienie w przewodzie kominowym, wykorzystując do tego celu energię kinetyczną. Zwykle mają kształt litery “H” lub gwiazdy. Można je zastosować w przewodach wentylacyjnych oraz spalinowych, które obsługują piec gazowy.
  • samonastawne — mają obrotowy mechanizm, który ustawia się zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru, dzięki czemu skutecznie osłania wylot przewodu kominowego. Po zewnętrznej stronie czapy kominowej wytwarza się podciśnienie, mające na celu wzmocnienie czapy kominowej. Produkt doskonale sprawdzi się jako zakończenie przewodów spalinowych, wentylacyjnych oraz dymowych.
  • obrotowe — oparte zostały na głowicach, które wprawione w ruch przez wiatr, obracają się dookoła. Dzięki temu rozwiązaniu w przewodzie kominowym powstaje podciśnienie, dzięki któremu można ustabilizować ciąg. Co więcej, wskazane rozwiązanie zapobiega pojawieniu się niebezpiecznego ciągu kominowego. Niestety ich dużą wadą jest to, że prawidłowe działanie jest uzależnione od tego, czy w danym dniu wieje, czy nie. Jeżeli wiatr jest słaby lub trafi się bezwietrzny dzień, nasada nie pracuje prawidłowo.
komin

Aby mieć pewność, że nasada będzie pracowała prawidłowo bez względu na pogodę, warto zastanowić się nad produktami hybrydowymi lub mechanicznymi.

Pierwsze z wymienionych zbudowane zostały z nasady obrotowej oraz silnika, dzięki któremu możliwe jest wprowadzenie w ruch czapy, jeśli w danym dniu nie ma wiatru. Jeżeli wiatr jest na odpowiednim poziomie, nasada nie pobiera prądu.

Nasady mechaniczne natomiast wyposażono w wentylator, który umiejscowiony jest poza światem przewodu kominowego. Wspomniany element jest odpowiedzialny za wtłoczenie odpowiedniej ilości powietrza do kolektora, z którego doprowadzane jest szczeliną między wylot kanału kominowego oraz jego obudowę, dzięki czemu wytwarzane jest podciśnienie usuwające spaliny z kanału. Rozwiązanie to stosuje się do wspomagania prawidłowego działania kominów, które odprowadzają spaliny z kominków i kotłów na paliwo stałe, a także do wspomagania wentylacji grawitacyjnej.

komin

Zasady montażu czapy kominowej jest niezwykle ważny

Sam montaż nasady kominowej nie wydaje się trudny, jednak z racji tego, że jest to praca na dość dużych wysokościach, powinien być wykonany przez osobę, która ma odpowiednie uprawnienia.

Wybierając odpowiednią nasadę, należy pamiętać o fundamentalnej zasadzie — powinna być idealnie dopasowana do przewodu. Jej średnica, nie powinna być mniejsza, niż przekrój komina, a jeżeli będzie miała inny kształt, właściciel budynku musi pamiętać o zamontowaniu specjalnego przejścia redukcyjnego. Jeżeli w kominie znajduje się kilka przewodów, każdy musi zostać wyposażony w osobną nasadę.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel