Co warto wiedzieć o zespoleniach okien dachowych VELUX. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?
Choć niektóre osoby decydują się na wstawienie w pomieszczeniach na poddaszu jednego okna, warto mieć na uwadze, że nie zawsze jest ono w stanie prawidłowo doświetlić przestrzeń. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się zespolone okna dachowe, zwane również oknami KOMBI. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Jak zamontować okna w zespoleniu? Te i inne pytania chodzą po głowie właścicieli poddaszy mieszkalnych. Odpowiadamy!
Z artykułu dowiesz się:
Posiadanie zespolonych okien dachowych to marzenie wielu właścicieli poddaszy mieszkalnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ rozwiązanie to daje użytkownikom nie tylko uczucie większej przestrzeni, ale również więcej naturalnego światła, co znacznie poprawia samopoczucie.
Zespolone okna dachowe — które rozwiązanie wybrać?
Osoby, które zdecydują się na okna dachowe KOMBI, powinny mieć na uwadze, że przed zamówieniem muszą zdecydować ile produktów chcą umieścić w poszczególnych pomieszczeniach. Trzeba także zdecydować o ich wielkości. Nie da się bowiem ukryć, że od podjętych decyzji zależy efekt działań, czyli finalne doświetlenie poddasza. Podejmując ostateczne decyzje, należy mieć na uwadze, że przeszklenia powinny zajmować co najmniej 10% powierzchni podłogi.
Wybierając okna dachowe, warto mieć na uwadze, że znacznie więcej światła da kilka zespolonych ze sobą i rozmieszczonych równomiernie na dachu okien, aniżeli jedno duże. Warto zatem wybierać to pierwsze rozwiązanie.
Przyglądając się obowiązującym obecnie zasadom, okna zespolone można montować na dachach, których kąt nachylenia waha się między 15 a 90°. Najczęściej właściciele poddaszy mieszkalnych decydują się na montaż dwóch okien dachowych, które znajdują się obok siebie. Wybierając okna KOMBI, należy pamiętać o następujących zasadach:
- jeżeli łączy się okna w poziomie, powinny mieć one tę samą wysokości (oznacza to, że zawsze trzeba kupić okna o tych samych wymiarach);
- jeżeli łączy się okna w pionie, muszą mieć tę samą szerokość (mogą natomiast mieć różną długość, dzięki czemu uzyskuje się ciekawy efekt architektoniczny).
Jak prawidłowo zamontować okna w zespoleniu?
Decydując się na montaż okien w zespoleniu pionowym lub poziomym, nie trzeba bać się montażu. Okazuje się bowiem, że nie jest on trudny. Eksperci VELUX podkreślają, że najpopularniejsze okna dachowe o szerokości 78 cm bez problemu mieszczą się między krokwiami. Wybierając właśnie takie okna dachowe VELUX odległość pomiędzy wspomnianymi elementami dachu „w świetle” jest równa szerokości okna z dodatkowym zapasem 4 - 6 cm. Wspomniany zapas jest niezwykle istotny, ponieważ to w nim — pomiędzy krokwiami a ościeżnicą okna, umieszcza się materiał termoizolacyjny, taki jak rama izolacyjna VELUX BDX.
Konstrukcja dachu ma istotne znaczenie
Jeżeli zdecydujesz się na większą ilość okien KOMBI, musisz wziąć pod uwagę, że po stworzeniu dachu nie będziesz mógł ot, tak sobie przestawić krokwi. Okazuje się zatem, że decyzję o większej ilości okien musisz podjąć już na etapie projektowania budynku. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko szerokość okien, ale także grubość krokwi oraz szerokość rynienek, które wchodzą w skład kołnierzy uszczelniających, niezbędnych do prawidłowej izolacji, a tym samym montażu okien dachowych.
Rozstaw krokwi powinien być zaplanowany w sposób, który umożliwi zachowanie wspomnianego wyżej dystansu między oknem a tym elementem dachu. Należy w nim bowiem umieścić nie tylko termoizolację. Co więcej, trzeba także w tym wypadku wziąć pod uwagę szerokość rynienek odwadniających pomiędzy poszczególnymi oknami.
Kołnierze uszczelniające do okien KOMBI — część, o której nie można zapominać
Wybierając okna dachowe KOMBI firmy VELUX, pamiętaj o tym, aby dobrać do nich odpowiednie kołnierze uszczelniające. Producent, mając na uwadze, jak ważna jest odpowiednia izolacja, przygotował dla swoich Klientów wiele produktów, które można dobrać w zależności od potrzeb i preferencji.
Montując na poddaszu okna KOMBI poziome można wybrać standardowe kołnierze uszczelniające, w których szerokość rynienki wynosi 10 cm. Klient może jednak zamówić indywidualnie szersze rynienki od 12 do 16 cm. Jeżeli właściciel poddasza chce zainstalować na nim okna KOMBI w pionie, powinien wiedzieć, że do dyspozycji ma rynienki, których szerokość waha się od 10 do 25 cm.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.