Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co jest przyczyną roszenia szyb od wewnątrz pomieszczenia?

2020-01-21
Co jest przyczyną roszenia szyb od wewnątrz pomieszczenia?
Parowanie szyb od wewnątrz to zjawisko fizyczne, które jest naturalne. Polega ono na skraplaniu się pary wodnej. Bywa to związane ze źle działającą wentylacją w domu. Problem jest dużo większy, kiedy zauważysz „pocenie się” szyby wewnątrz pakietu okna.

Roszenie okien oznacza, że prawdopodobnie w pomieszczeniu jest zbyt duża wilgotność powietrza. Sprawdzamy wtedy działanie wentylacji grawitacyjnej i zapewniamy dopływ świeżego powietrza z zewnątrz np. poprzez krótkie, intensywne wietrzenie lub minimalnie uchylamy skrzydło na dłuższy czas.

Wizyty serwisu technicznego wymaga sytuacja, gdy dochodzi do skraplania pary wodnej wewnątrz pakietów szybowych. Może to powodować rozszczelnienie pakietu szybowego, a to wiąże się z koniecznością jego wymiany.

okna dachowe


Parowanie szyb od wewnątrz

Jeżeli my jako mieszkańcy zauważymy parowanie szyb od strony wnętrza, to powodem jest wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a to wiąże się ze złą wentylacją. Powierzchnia szyb stanowi najzimniejszą przegrodę budowlaną w budynku Para wodna po zetknięciu z zimną powierzchnią szyby ulega skropleniu, stąd widoczna para na oknach. Sytuacja wygląda identycznie jak zjawisko parowania luster w łazience. Tutaj podczas dłuższej kąpieli w gorącej wodzie, para osiada na taflach lustra i ulega skropleniu. Wzmożone parowanie szyb występuje również w kuchni podczas gotowania. Zdarza się to wtedy, kiedy okap nie nadąża wybierać gorącej pary. A my powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń.

okno dachowe


Zaburzona wentylacja w domu bardzo mocno wpływa na problemy ze skraplaniem się pary wodnej na szybach od wewnątrz. W celu uniknięcia zaparowania szyb powinniśmy starać się zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń poprzez: nawiewniki, rozszczelnianie okien, uchylanie okien. W sytuacji, gdy dojdzie do nadmiernego zawilgocenia (gotowanie, suszenie) należy dodatkowo przewietrzyć pomieszczenie. Do nadmiar wilgotności w pomieszczeniach przyczyniają się procesy „oddychania” świeżo wybudowanych ścian i stropów, prace remontowe (np. tynkowanie, malowanie), ale może to być skutek źle zaizolowanych przeciwwilgociowo murów.

W celu zapewnienia odpowiedniego odparowywania okien najważniejsze jest prawidłowe działanie kanałów wywiewnych. To właśnie tymi kanałami odprowadzane jest powietrze z zawartą parą wodną. Przy nieprawidłowo działającej wentylacji w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć, która osiada na szybach okien. Zdarzają się takie przypadki, że mimo ciągłego wietrzenia pomieszczeń para wodna dalej się skrapla. W tym wypadku problem rozwiąże odpowiednio zaprojektowana i wykonana wentylacja.buduj i remontuj razem z nami


Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-15
wszystko bardzo sprawnie przebiegło
2021-08-18
Wszystko w najlepszym porządku. Pozdrawiam i polecam.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel