Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co jest przyczyną parowania szyb od zewnątrz?

2020-01-21
Co jest przyczyną parowania szyb od zewnątrz?
Zjawisko parowania szyb od zewnątrz jest obserwowane w okresie zimowym. Wiąże się ono z większą wilgotnością powietrza i większymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Nie świadczy ono o wadzie szyby ani okna.

Parowanie szyb od strony zewnętrznej, to zjawisko fizyczne, które jest okresowe i występuje w porach roku, gdy możliwa jest temperatura powierzchni szyby zewnętrznej niższa od temperatury powietrza panującego na zewnątrz. Zjawisko to pojawia się i występuje w okresie zimy, podczas gdy w domu mamy włączone ogrzewanie i jest ciepło, a na zewnątrz zimno.

W procesie powierzchniowej kondensacji pary wodnej przyczyna leży we wzajemnym oddziaływaniu na siebie różnic temperatur oraz wilgotności powietrza. Szyby parują po stronie zewnętrznej wtedy, gdy temperatura zewnętrznej szyby jest niższa od temperatury powietrza, z którym się styka, ale także temperatura ta jest niższa w danych określonych warunkach od temperatury punktu rosy.zaparowanie okien dachowych


Jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku parowania szyb od wewnątrz. Parowanie szyb zewnętrznych koncentruje się od środkowej części szyby zespolonej okna dachowego. Dzieje się tak, ponieważ w tym miejscu przenikalność cieplna pakietu jest najniższa. Parowanie szyb po z zewnątrz nie jest wadą okna ani wadą szyby. Możemy powiedzieć, że zjawisko parowania szyb po stronie zewnętrznej jest dowodem, który potwierdza ich należytą, a wręcz najwyższą jakość w zakresie przenikalności cieplnej.

W występowaniu zjawiska parowania okien od zewnątrz odgrywają dużą rolę warunki atmosferyczne, z którymi styka się okno. Do nich zalicza się kierunek i siła wiatru albo pozycja względem słońca. Na co dzień możemy spotykać się z takim przypadkiem, że dwa okna sąsiadujące na jednej elewacji w takich samych warunkach zachowują się różnie. Jedno jest zaparowane po stronie zewnętrznej, a drugie natomiast jest wolne od pary wodnej. Dlaczego tak się dzieje?zaparowanie okien dachowych


Mianowicie każde z okien może być poddane innym oddziaływaniom wiatru i słońca. A to powoduje, że temperatura powierzchni szyb jest zróżnicowana. Czasem wystarczy 0,1°C, by zjawisko parowania wystąpiło lub nie. Szczególnie użytkownikom, którzy nabywali swoje okna jako produkt najwyższej jakości w zakresie przenikalności cieplnej jest trudno w to uwierzyć. Co w związku z tym, możemy im powiedzieć? Wasze okna są doskonałe, ale niestety nawet najwyższa jakość okien nie ma wpływu na działanie praw fizyki.

buduj i remontuj razem z nami


Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-09
Super.
2021-12-02
Wszystko ok.
pixel