t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Budowa domu – kiedy zdecydować się na wstawienie okien do stanu surowego?

2021-11-26
Budowa domu – kiedy zdecydować się na wstawienie okien do stanu surowego?

    

Wstawienie okien podczas budowy domu to bardzo ważny etap prac budowlanych, który po zakończeniu daje widoczny efekt postępu wykonywanych robót. Podobnie, jak i pozostałe kroki podczas tego rodzaju inwestycji, wprawienie stolarki okiennej jest bardzo istotną czynnością, którą dobrze jest mieć zaplanowaną i realizować ją zgodnie z harmonogramem. W jakim momencie najlepiej wstawić okna i jakie parametry warto brać pod uwagę w trakcie tych robót, o tym poczytasz w artykule.

    




Z artykułu dowiesz się:

  1. co oznacza termin stan surowy budowy oraz jakie są jego rodzaje
  2. który moment jest najlepszy, aby wstawić okna w stanie surowym otwartym
  3. co zrobić, jeśli montaż okien przypada zimą
  4. czy rodzaj okien ma znaczenie względem czasu ich montażu



  5. paleta farb

    Co oznacza termin stan surowy budowy oraz jakie są jego rodzaje?

    Kolejne postępy prac na naszej budowie pozwalają nam na stosowanie terminów takich jak stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty. Ten pierwszy to etap, na którym budowa ma już ukończone ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody, stropy, więźbę dachową i pokrycie dachu. Następuje po ukończeniu etapu pierwszego, nazywanego stanem zerowym (osiąga się go po zakończeniu prac związanych m.in. z wyrównaniem działki, przygotowaniem fundamentów oraz drenażu). Po wykonaniu wszelkich prac w stanie zerowym i surowym otwartym przystępuje się do kolejnego etapu, czyli robót mających na celu doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. W tej właśnie fazie dochodzi m.in. do wstawienia stolarki okiennej i drzwiowej, wymurowania ścian działowych, montażu bramy garażowej. Niekiedy przyjmuje się, iż w zakres prac tej fazy wchodzi również założenie rolet zewnętrznych.

    Który moment jest najlepszy, aby wstawić okna w stanie surowym otwartym?

    wstawianie okien

    Montaż okien ma miejsce najczęściej w stanie surowym otwartym, gdy wybudowane są ściany, a więźba przykryta jest pokryciem dachowym, jednak powinno to nastąpić przed położeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Powinniśmy pamiętać o tym, iż pomieszczenia na budowie po wstawieniu okien także wymagają wietrzenia, zwłaszcza gdy wybraliśmy okna drewniane. Jeśli zaś z pewnych względów następuje zawieszenie budowy na etapie poprzedzającym wstawienie stolarki okiennej i drzwiowej, warto zakryć otwory okienne deskami, pozostawiając minimalne odstępy, aby umożliwić cyrkulację powietrza wewnątrz.

    Zaleca się, aby stan surowy zamykać późną jesienią albo wiosną. Ma to na celu umożliwienie murom całkowitego wyschnięcia. Najlepszy moment dla wprawienia okien następuje wtedy, gdy zakończone są wszystkie prace mokre, ale przed wykończeniem elewacji. Zawsze powinno się brać pod uwagę, fakt, iż wstawienie okien znacznie ogranicza cyrkulację powietrza we wnętrzu, a więc dobrze, aby tamtejsze powierzchnie były już osuszone.

    Co zrobić, jeśli montaż okien przypada zimą?

    Rozterką wielu inwestorów jest to, czy montować okna zimą. Mamy z tym do czynienia szczególnie wtedy, gdy koniec prac budowlanych związanych ze stanem surowym otwartym przypada na koniec jesieni. Dużo osób uznaje wówczas, iż wprawienie okien i drzwi umożliwi dalsze prace wewnątrz i nie będzie to powodowało opóźnień w budowie, z którymi możemy mieć do czynienia, jeśli jednak wprawimy okna dopiero na wiosnę. Warto dokładnie przeanalizować ten temat oraz zadać sobie pytanie, a przede wszystkim poddawać je rozważaniu przez fachowców, czy może mieć to znaczenie dla konstrukcji oraz trwałości stolarki okiennej.

    Czy rodzaj okien ma znaczenie względem czasu ich montażu?

    okna balkonowe

    Ponieważ na rynku mamy szeroki wybór okien, niekiedy powstaje pytanie, czy rodzaj tworzywa, z którego wykonane jest okno ma znaczenie w odniesieniu do czasu jego wprawiania w budynku. Zasadniczo, ze względu na zastosowany materiał, z którego wykonane są okna możemy wyróżnić ich następujące rodzaje:

    • Okna PVC;
    • Okna drewniane;
    • Okna aluminiowe.

    W przypadku każdego rodzaju okien należy po montażu stolarki wentylować pomieszczenia, aby nie dopuścić do skraplania się wilgotnego powietrza wewnątrz domu.

    Zarówno montaż okien z PVC, jak i aluminiowych nie jest aż tak bardzo uzależniony od momentu zakończenia prac mokrych. Najwięcej wątpliwości zaś pojawia się w przypadku okien drewnianych. Tutaj sugeruje się, aby jednak z ich montażem poczekać do zakończenia wszelkich mokrych robót. Co prawda współczesne okna drewniane są coraz bardziej odporne na odkształcenia powodowane wilgocią oraz pokrywane wieloma warstwami lakieru dodatkowo je chroniącymi, mimo to zawsze warto zastanowić się, czy aby wilgoć nie wpłynie na nie niekorzystnie, np. nie spowoduje odkształcenia się ramy okiennej. Drewno jest materiałem, który intensywnie pracuje, dlatego może kurczyć się i rozszerzać w wyniku oddziaływania zbyt niskich temperatur oraz wilgoci.

    Na pewno dobrze jest zwrócić uwagę również na zalecenia producenta w kwestii montażu i wziąć pod uwagę konstrukcję okna oraz właściwości materiałów, którymi będziemy wykańczać wnętrza. Należałoby też przyjrzeć się bliżej tematowi gwarancji na okna, która po prostu w określonych przez producenta warunkach (również związanych z nieodpowiednim montażem) może przepaść.

     


    Masz pytania? Napisz do nas.

    Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

    Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

    Polecane

    Zaufane Opinie IdoSell
    4.54 / 5.00 215 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-04-02
    Bardzo dobra.
    2023-03-17
    Wszytko ok
    pixel