t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Budowa domu. Szkieletowy czy murowany?

2017-05-02
Budowa domu. Szkieletowy czy murowany?

Budowa domu wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Pierwszą i kluczową jest wybór odpowiedniego materiału budowlanego. Tutaj warto mieć na uwadze, że zarówno konstrukcja murowana, jak i dom wykonany w technologii szkieletowej mają wady i zalety. Warto mieć to na uwadze, dokonują ostatecznego wyboru, który nie będzie łatwy. Jeżeli chcesz podjąć słuszną decyzję, przeczytaj poniżej odpowiedzi na kilka prostych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy indywidualni.

Dom murowany vs dom szkieletowy

Wybór odpowiedniej technologii budowy domu nie jest łatwą decyzją przede wszystkim dlatego, że na rynku można dostać rozmaite materiały budowlane i wykończeniowe. Co więcej, na efekt ma także wpływ typ konstrukcji domu. Jaki rodzaj budowy wybrać? Aby mieć pewność, że podjęta decyzja jest słuszna, podczas dokonywania wyboru należy wziąć pod uwagę m.in. poniższe aspekty:

  • koszt materiałów;
  • czas realizacji;
  • paroprzepuszczalność;
  • ciepłochronność;
  • akumulacja ciepła;
  • akustyka.

Warto także poszukać fachowej i sprawdzonej ekipy, która wykona budynek na wysokim poziomie, dzięki czemu będzie można uniknąć ciągłych remontów i wprowadzania poprawek.

dom szkieletowy, dom murowany

Ciepłochronność — co warto wiedzieć?

Zarówno domy szkieletowe, jak i murowane są w stanie zapewnić użytkownikom wysoką izolacyjność cieplną ścian. Decydując się na technologię szkieletową należy pamiętać o tym, że można wybierać pomiędzy metalową a drewnianą konstrukcją. Aby jeszcze bardziej poprawić ciepłochronność w budynkach szkieletowych, można ułożyć dodatkowe warstwy ocieplenia, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Paroprzepuszczalność kolejnym ważnym parametrem

Paroprzepuszczalność jest parametrem, z którego utrzymaniem lepiej radzą sobie domy murowane. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że mur ma większą zdolność akumulacji wilgoci. Oznacza to, że ściany gromadzą nadmiar pary wodnej, a następnie oddają go w momencie, kiedy wilgotność powietrza wewnętrznego spada.

Domy o konstrukcji szkieletowej izoluje się od wewnątrz folią paroszczelną, której zadaniem jest powstrzymanie wykraplania się pary wodnej w warstwie dociepleniowej, którą tworzy się z wełny mineralnej. Warto zatem pamiętać o stworzeniu dobrej wentylacji, która zapobiegnie negatywnym konsekwencjom, które objawiać się mogą nie tylko pogorszeniem stanu poszycia, ale także zdrowia osób, które mieszkają w danym budynku.

dom szkieletowy, dom murowany

Akumulacja ciepła — nie można o niej zapominać

Akumulacja ciepła jest parametrem, który odpowiedzialny jest za stabilizację temperatury wewnątrz budynku, bez względu na to, czy w domu akurat pracują systemy ogrzewania, czy nie. Czym dokładnie jest akumulacja? Praktyka budowlana pokazuje, że zbudowane ściany są w stanie zgromadzić nadmiar ciepła i zwrócić go w momencie, kiedy temperatura ulegnie znacznemu obniżeniu. Co to oznacza? Przede wszystkim, że jeśli właściciel odetnie dom od ogrzewania, wewnętrzna temperatura będzie obniżała się w mniejszym stopniu w budynku, w którym wykonano wysokiej jakości konstrukcję budynku.

Biorąc pod uwagę powyższe, dobrze jest pamiętać o tym, że domy szkieletowe mają znikomą umiejętność akumulacji ciepła, co oznacza, że taki budynek będzie wychładzał się szybciej, niż ten stworzony w technologii murowanej. Jest to zarówno wada, jak i atut wspomnianego rozwiązania. Słabe zdolności akumulacyjne pozwalają użytkownikom szybko nagrzać budynek do pożądanej temperatury. Rozwiązanie to daje możliwość kontrolowania pojawiającej się w domu energii cieplnej. Warto mieć na uwadze, że zaniedbując kwestię akumulacji ciepła, w niektórych przypadkach dogrzewanie budynku może być potrzebne nawet latem.

Domy murowane, przy określonej konstrukcji, dają możliwość osiągnięcia wysokich parametrów akumulacji ciepła, dzięki czemu właściciel domu jest w stanie zminimalizować koszty energii cieplnej.

dom szkieletowy, dom murowany

Akustyka — ważny parametr, o którym trzeba pamiętać

Nikt nie lubi hałasu, dlatego też właściwości akustyczne budynku są tym parametrem, nad którym trzeba szczególnie się pochylić. Wybierając pomiędzy konstrukcją szkieletową a murowaną, warto mieć na uwadze, że domy murowane zapewniają doskonałą izolacyjność akustyczną. Wszystko za sprawą zastosowania odpowiedniego docieplenia (wełny mineralnej) oraz bloczków silikatowych. Niemniej, jednak jeśli izolacja z wełny mineralnej zostanie wykonana prawidłowo w domu szkieletowym, tutaj także akustyka powinna być na zadowalającym poziomie. Jedynym kłopotem może okazać się strop. Jeśli jednak na podłogach zastosuje się wykładziny, problem hałasu zniknie.

Wykończenie domu

Osoby, które wybiorą budowę domu w technologii szkieletowej, muszą mieć świadomość tego, że tego rodzaju budynku posiadają rozmaite ograniczenia, jeśli chodzi o późniejsze ich wykończenie. Zazwyczaj mowa tutaj o obłożeniu ścian płytami gipsowo — kartonowymi, które mogą stać się przeszkodą, jeśli właściciel będzie chciał zawiesić na nich ciężkie elementy lub wykonać elementy instalacji. Mając to na uwadze, już na etapie budowy warto wzmocnić tego typu ściany. Jeżeli chodzi o wykończenie murowanego domu — tutaj sytuacja ma się zgoła inaczej. Budynek można dowolnie wykańczać, mając na uwadze nie tylko wnętrze, ale także elewację.

dom szkieletowy, dom murowany

Cena materiałów i koszt usługi wykonawczej

Wybierając pomiędzy budową domu szkieletowego a murowanego, nie sposób nie myśleć o kosztach przedsięwzięcia. Choć mogłoby się wydawać, że porównanie kosztów stworzenia obu inwestycji nie będzie trudne, w rzeczywistości tak nie jest.

Biorąc pod uwagę ciepłochronność i wykończenie ścian, koszt tych w technologii szkieletowej mogą okazać się nawet do 30% mniejsze. Niemniej jednak cena budowy domu murowanego, jeśli właściciel nie spieszy się z przeprowadzką, może zostać rozłożona na wiele lat. Konstrukcja szkieletowa powstaje w szybkim tempie, przez co nie ma mowy o rozłożeniu budowy na długi okres. Szukając odpowiednich rozwiązań, trzeba mieć na uwadze, że domy szkieletowe nie odbiegają znacznie ceną od tych murowanych.

dom szkieletowy, dom murowany

Czas budowy domu

Jeżeli inwestorowi zależy na szybkiej i efektywnej budowie, powinien zastanowić się nad domem w konstrukcji szkieletowej Taki budynek można bowiem postawić pod klucz w mniej niż pół roku. Czas budowy murowanego budynku jest znacznie dłuższy i zależy od wielu czynników, a także możliwości finansowych inwestorów indywidualnych. Tutaj jednak koszty można rozłożyć równomiernie, czego nie da się zrobić przy budowie domu szkieletowego.




Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel