Akustyka w domu — budujemy i remontujemy — ciche ściany
Każdy chciałby, aby w jego mieszkaniu panowała cisza, dzięki której mógłby odpocząć po ciężkim dniu pracy. Najbardziej marzą o tym osoby, mieszkające w blokach, gdzie źle zaizolowane ściany przepuszczają każdy dźwięk wydawany przez sąsiadów. Czy można sobie z tym poradzić? Jak poprawić akustykę w domu i mieszkaniu?
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej
- jakie dźwięki przenoszą poszczególne ściany
- jak zaizolować mury, aby dźwięki nie przechodziły z jednego pomieszczenia do drugiego
Aby każdy domownik był zadowolony, warto już na etapie projektowania budynku uwzględnić rozkład poszczególnych pomieszczeń, a także zastanowić się, z jakich materiałów zbudować ściany działowe, by mieć pewność, że zostanie zachowana dobra izolacja akustyczna. Nie bez znaczenia będzie również praca budowlańców, którzy budowę oraz wykończenie murów powinni potraktować bardzo poważnie.
Wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej — co to takiego i dlaczego jest tak ważny?
Aby właściwie ocenić izolacyjność akustyczną budynku, należy zwrócić uwagę na wskaźnik izolacyjności akustycznej R’A1. Wspomniany współczynnik określa decybele, jakie musi stłumić stworzona przegroda, w tym wypadku ściana działowa. Im wyższa wartość wskaźnika, tym lepsza izolacyjność akustyczna przegrody budowlanej.
Warto pamiętać, że norma określa, że ściany działowe powinny tłumić hałas o minimalnej częstotliwości 30 dB. Jeżeli chodzi o przegrody pomiędzy takimi pomieszczeniami jak łazienka i kuchnia — wskaźnik musi wynosić co najmniej 35 dB.
Jeżeli zależy Wam na lepszej izolacji akustycznej, warto skupić się na podwyższonym komforcie akustycznym, który wynosi 40 dB dla pokoi i 45 dB dla kuchni oraz łazienki.
Rodzaje dźwięków, jakie mogą przenosić ściany
Ściany działowe przenoszą przede wszystkim dźwięki, które mogą utrzymać się w powietrzu. Dlatego też, jeśli zostaną zbudowane z nieodpowiednich materiałów lub nie zostaną zaizolowane, możemy słyszeć np. rozmowy i kłótnie sąsiadów, czy tłuczenie kotletów w niedzielny poranek. Jeżeli dodatkowo przy ścianach działowych usytuowane są sprzęty AGD, np. pralka, one również przenoszą drgania, które mają wpływ na izolację akustyczną budynku.
Rodzaje ścian a izolacja akustyczna
Murowane ściany działowe mogą być rozwiązaniem problemu
Ściany działowe, by nie przenosiły dźwięków, powinny być wykonane z pełnych cegieł lub silikatów. Eksperci budowlani zauważyli bowiem, że na izolacyjność akustyczną przegrody duży wpływ ma masa materiału, z jakiego ją wykonano. Im jest cięższy, tym lepiej chroni sąsiadujące pomieszczenia przed przedostaniem się hałasu.
Dla porównania — ściana, którą wybudowano z pustaków ceramicznych i pokryto obustronnie tynkiem osiągnie wskaźnik izolacyjności akustycznej na poziomie 47 dB, w momencie kiedy tak samo wykończona ściana wykonana z betonu komórkowego tylko 36 dB.
Nie bez znaczenia jest także szczelina pozostawiona między ścianą a sufitem, którą następnie powinno wypełnić się materiałem izolacyjnym — pianką poliuretanową lub styropianem. Jej szerokość powinna wynosić 1 - 1,5 cm.
Ściany konstrukcyjne — dobre rozwiązanie akustyczne
Ściany konstrukcyjne wykonuje się z profili stalowych poziomych i pionowych o szerokości minimum 50 mm. Przestrzeń, jaka pojawia się między profilami wypełnia wełna mineralna, której główną zaletą jest wysoka izolacyjność akustyczna. Co za tym idzie — im szerszy profil zostanie ułożony, tym grubszą warstwę wełny mineralnej Rockwool można ułożyć i tym samym zwiększyć izolacyjność termiczną ściany. Całość okładana jest płytami karton — gipsowymi. Wartość współczynnika izolacji akustycznej dla tak wykonanej ściany wynosi 48 dB.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.