6 faktów, które musisz poznać zanim wybierzesz komin do kotła gazowego
Jeżeli stoisz przed wyborem komina do kotła gazowego, zwanego inaczej kondensacyjnym, musisz wiedzieć, że nie jest to taka prosta sprawa. Już samo nazewnictwo rozmaitych systemów kominowych może mylić kupującego. Okazuje się, że wielu producentów pisze o uniwersalnych kominach, które mają w swojej ofercie, jednak nie zawsze jest to prawda. Co zatem warto wiedzieć na temat kominów dedykowanych kotłom gazowym?
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest kocioł gazowy z zamkniętą, a czym z otwartą komorą spalania
- o jakich pierwszych krokach pamiętać wybierając komin do kotła gazowego
- jaki komin wybrać do kotła gazowego - ceramiczny czy stalowy
- jakie właściwości ma komin do kotła gazowego z wkładem ceramicznym
- jakie właściwości ma komin do kotła gazowego z wkładem stalowym
- jaki komin wybrać, jeśli jeszcze nie ma gazu w domu, ale są plany, by w przyszłości zainstalować kocioł gazowy
W wielu opisach kotłów uniwersalnych można znaleźć informację, że dany produkt jest w stanie obsłużyć kocioł gazowy. Warto jednak mieć na uwadze, że dotyczy ona kotłów poprzedniej generacji, które do prawidłowego działania pobierały tlen, jaki był konieczny w czasie spalanie gazu.
Obecnie, kiedy do czynienia mamy z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi, które mają zamkniętą komorę spalania, istotne jest podwyższenie sprawności spalania i ekonomika ogrzewania budynku gazem. Dlatego też producenci kominów musieli postawić na zmianę ich konstrukcji, co oznacza, że kupujący musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Czym jest kocioł gazowy z zamkniętą, a czym z otwartą komorą spalania?
Piec gazowy z otwartą komorą spalania to produkt starszego typu, który był o wiele prostszy w konstrukcji. Wymagał on od właściciela klasycznego podłączenia do istniejącego komina, dzięki czemu był w stanie sprawnie usunąć pojawiające się w procesie spalania spaliny. Decydując się na taki model kotła, użytkownik mógł wybrać komin, który dostosowany był także do spalania węgla lub drewna w kominku. Tego typu komin posiadał tylko jeden przewód spalinowy.
Wprowadzenie na rynek kotłów gazowych, które mają zamkniętą komorę spalania sprawiło, że trzeba było zmieniać podejście do sposobu dostarczania powietrza do paleniska. Okazuje się, że współczesny kocioł kondensacyjny potrzebuje drugiego przewodu, który będzie doprowadzał powietrza do kotła z zewnątrz. Tego rodzaju piec nie pobiera tlenu z miejsca, w którym został zamontowany. Potrzebuje do tego zadania specjalnego kanału, który będzie doprowadzał tlen bezpośrednio do komory spalania. Dlatego też nie można do nowoczesnych kotłów gazowych stosować komina uniwersalnego z jednym przewodem spalinowym, ponieważ skutek byłby jeden - gaz nie mógłby się spalić. Obecnie na rynku można dostać jedynie kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania. Dlatego też jeśli planujesz ogrzewanie domu gazem, pamiętaj, aby nie stosować komina uniwersalnego, tylko wybudować taki z dwoma przewodami spalinowymi.
Skoro wiesz już co nieco o kotłach gazowych, przyszedł czas na to, aby przyjrzeć się bliżej kominom dostępnym na rynku. Co musisz o nich wiedzieć?
O jakich pierwszych krokach pamiętać wybierając komin do kotła gazowego?
Chcąc wybrać najlepszy komin, jaki będzie współpracował z kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, trzeba wybrać model, który będzie pracował w nadciśnieniu. Oznacza to, że musi umieć zassać powietrze z zewnątrz do środka domu, dzięki czemu możliwe będzie dostarczenie tlenu do komory spalania. Jak zatem widać, od razu rzuca się w oczy jedna z najważniejszych właściwości takiego komina - musi być wyposażony w dwa przewody kominowe. W tym wypadku możesz zastosować rurę w rurze, jeśli wybierzesz komin do pieca gazowego stalowy lub rurę w pustaku, jeżeli zdecydujesz się na wkład ceramiczny.
Decydując się na pierwsze rozwiązanie pamiętaj o tym, że środkową rurę stosuje się do odprowadzenia powstałych spalin, a pusta przestrzeń pomiędzy rurami odpowiedzialna jest za dostarczenie tlenu do paleniska.
Jeśli wybierzesz komin z wkładem ceramicznym pamiętaj, że wkład odpowiedzialny jest za odprowadzenie spalin, a przestrzeń między kształtką ceramiczną a pustakiem doprowadza tlen do kotła gazowego.
Jaki komin wybrać do kotła gazowego - ceramiczny czy stalowy?
Zastanawiasz się, który komin wybrać - ceramiczny czy stalowy? Okazuje się, że są dwie szkoły kupna komina systemowego dostosowanego do kotłów gazowych - stal albo ceramika. Pamiętaj, że każde z tych rozwiązań ma swoje atuty.
Decydując się na wkład stalowy możesz mieć pewność, że ogrzewanie będzie bardziej ekonomiczne. Jeśli natomiast wybierzesz wkład ceramiczny, choć wiąże się to z większym wydatkiem, produkt odwdzięczy Ci się znacznie dłuższą żywotnością.
Bez względu na to, który rodzaj wkładu kominowego wybierzesz, pamiętaj o tym, że każdy musi spełniać określone warunki, takie jak:
- bezpieczeństwo systemu podczas pracy;
- szczelność;
- prawidłowe odprowadzanie kondensatu ze zbiornika na kondensat lub wykorzystując kolano i przepuszczanie kondensatu przez kocioł (w tym wypadku miejscem docelowym, do którego trafią pozostałości po spalaniu jest zawsze kanalizacja. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie musisz sprawdzić, czy masz odpowiednie odprowadzenia i podłączenia do kanalizacji);
- prawidłowa średnica - obecnie dostępna na rynku, nowoczesne kotły gazowe posiadają specjalne specyfikacje, które jasno określają wysokość i średnicę komina (mowa tutaj o średnicy wewnętrznego wkładu), która jest w stanie zapewnić optymalną pracę kotła gazowego. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są wkłady o średnicach 60, 80, 100 i 120 mm. Stosowanie większych wg specjalistów nie ma sensu. Powodują bowiem zbyt duży ciąg, który doprowadza do strat ciepła, a tym samym do obniżenia sprawności kotła gazowego.
Jakie właściwości ma komin do kotła gazowego z wkładem ceramicznym?
Zaletą kominów ceramicznych dostosowanych do kotłów gazowych jest ich wysoka trwałość. Potwierdzają to długie gwarancje na produkty, jakie oferuję twórcy tego elementu (w większości przypadków jest to nawet 30 lat). Rury, które zastosowano w systemie mają określoną budowę. Dzięki specjalnej konstrukcji nie są wrażliwe na kondensat, a co więcej, mają znacznie obniżoną nasiąkliwość. Co więcej, producenci dołączają do nich ceramiczny zbiornik kondensatu, który mocuje się na dole komina. Służy on do gromadzenia i odprowadzania do kanalizacji powstałych w procesie spalania płynów, a warto mieć na uwadze, że tych może być całkiem sporo od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu litrów na dobę.
Systemy ceramiczne, o czym pisaliśmy wcześniej, działają w nadciśnieniu. Powietrze do kotła dociera poprzez wystający ponad dach szczytu komina i prowadzone jest do komory spalania przestrzenią, która znajduje się pomiędzy rurą ceramiczną a pustakiem kominowym.
Polecane przez fachowców kominy do kotłów gazowych to przede wszystkim SCHIEDEL AVANT lub SCHIEDEL Quadro Pro lub produkt polskiego twórcy - Jawar K. Wkład wspomnianych produktów wykonano z ceramiki izostatycznej. Doskonała ceramika zastosowana została także w systemach kominowych Brata Turbo.
Jakie właściwości ma komin do kotła gazowego z wkładem stalowym?
Decydując się na taki komin pamiętaj o tym, że powinien on być wykonany z odpowiedniej stali kwasoodpornej, która charakteryzuje się określoną grubością. W przypadku stosowania stali do wkładów kominowych, powinna być oznaczona w następujący sposób:
- 1.4301,
- 1.4404,
- 1.4509,
- 1.4521,
- 1.4828.
Jeżeli natomiast chodzi o grubość blachy, powinna mieć ona co najmniej 0,4 mm. Tutaj im większa grubość, tym lepiej.
Poszczególne elementy wkładu kominowego powinny być łączone za pomocą specjalnych uszczelek. Co więcej, produkt powinien także zawierać odkraplacz albo kolano, które pozwoli na odprowadzenie skroplin. Na rynku można wyróżnić wiele rodzajów wkładów stalowych:
- systemy turbo - czyli układ „rura w rurze” - są to kominy, które zaopatrzone w system kielichowego łączenia z uszczelkami;
- wkłady kondensacyjne okrągłe, które wymagają umieszczenia w szachtach (może to być np. pustak wentylacyjny); tego rodzaju wkłady, podobnie jak wyżej wymieniony produkt mają system łączenia kielichowego z uszczelkami;
- wkłady kondensacyjne owalne - są podobne do okrągłych, jednak mają nieco inny (owalny) przekrój poprzeczny;
- wkłady kominowe klasyczne, czyli rury stalowe, które nie są zaopatrzone w uszczelki i nie posiadają dodatkowego uszczelnienia, np. kitem kwasoodpornym. Dlatego też nie są polecane do systemów wykorzystujących gaz do ogrzewania domu.
Standardowe średnice wkładów stalowych do pieców gazowych to 60, 80 albo 100 mm. Ciekawym rozwiązaniem w tym wypadku może okazać się komin ze stalowym wkładem BRATA Ferro Turbo, w którym cały system zamknięto w obudowie z mocnego pustaka wykonanego z połączenia keramzytu i betonu.
Standardowa gwarancja na tego typu produkty wynosi 10 lat.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.