t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki wybrać komin do pieca gazowego?

2021-04-09
 Jaki wybrać komin do pieca gazowego?

 

Wybór odpowiedniego komina wcale nie jest tak łatwy, jakby się wydawało. Komin do pieca gazowego zaczął różnić się od tych, które stawiane były wcześniej. A wszystko przez to, że piece gazowe zaczęły posiadać inną konstrukcję, więc to, jaki komin do pieca gazowego wybierzemy, zależy czy mamy do czynienia z zamkniętą komorą spalania, co wymusiło powstanie innych konstrukcji kominów, czy z otwartą, jak w pierwotnych modelach pieców. Należy więc najpierw wybrać model naszego pieca, aby móc skutecznie dobrać do niego komin.







Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu - jaki wybrać komin do pieca gazowego:


Z artykułu dowiesz się:


“piec

Jaki komin do pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania?

Na rynku rzadko już można spotkać piece gazowe z otwartą komorą spalania, więc warto nastawić się na tę drugą opcję. Zamknięta komora spalania charakteryzuje się tym, że kocioł kondensacyjny musi posiadać drugą rurę, za pomocą której będzie doprowadzał powietrze z zewnątrz. Świadczy to o tym, że piec ten nie będzie pobierał tlenu z wnętrza budynku, a właśnie z zewnątrz budynku. Piece te mogą więc pracować tak jak kotły z otwartą komorą spalania, czyli z samodzielnym przewodem spalinowym lub z kominem powietrzno-spalinowym. W tym przypadku nie ma nawet potrzeby stawiania komina, ponieważ przewód ten można wyprowadzić przez ścianę domu na zewnątrz.

Jeśli jednak zdecydujemy się na komin, wówczas należy zadać sobie pytanie, jaki przekrój komina do pieca gazowego będzie najlepszy. Należy pamiętać, że średnica komina powinna wynosić najmniej 120 mm, a jego wysokość nie powinna być mniejsza niż 4 metry.

Komin systemowy do gazu

“komin,

Coraz częściej podczas budowy domu decydujemy się na komin systemowy, który wykonany jest z przygotowanych już, łatwych do montażu prefabrykowanych części. System kominowy do gazu dla komina powietrzno-spalinowego zawiera w zestawie: rury wewnętrzne, obudowa, wyczystka oraz jej drzwiczki, trójnik przyłączeniowy, zaprawa do połączenia rur, czapa, zbiornik na skropliny, rozdzielacz rury spalinowej od powietrznej oraz wkładki centrujące.

Do montażu takiego komina nie ma potrzeby zatrudniania fachowca, ponieważ producent zawsze załącza instrukcję, więc rzadko kiedy można popełnić błąd. Podczas montażu warto zabezpieczyć zewnętrzne ścianki komina, ponieważ zapobiegnie to kondensacji pary wodnej. Warto pamiętać, że rury przystosowane do komina powietrzno-spalinowego wykonane są ze stali, dzięki czemu są znakomicie przystosowane do pracy z piecami kondensacyjnymi.

Komin do kotła gazowego

“komin,

Jeśli interesuje nas standardowy komin do gazu, wówczas wkład kominowy gazowy może być – ceramiczny lub stalowy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, jak i posiadają oni swoich fanów i zdecydowanych wrogów. Warto jednak przyjrzeć się obu możliwościom:

  • komin ceramiczny do gazu – jest bardzo trwały, ponieważ przystosowany jest do zmiennych temperatur i wykazuje brak wrażliwości na kondensat. Nie jest również nasiąkliwy. Z racji tego, że w procesie spalania gazu, może w ciągu jednej doby postać nawet kilkanaście litrów wody, posiada specjalny zbiornik, dzięki któremu może zbierać i odprowadzać ciecz. Jednak należy pamiętać, aby wybrany komin ceramiczny był bardzo szczelny, więc kit, którym łączy się ceramiczne rury, powinien być nakładany z najwyższą starannością;
  • stalowe – komin stalowy powinien mieć odpowiednią grubość, minimum 0,4 mm oraz powinien być wykonany ze stali kwasoodpornej. Odpowiednia stal powinna mieć oznaczenie: 1.4301, 1.4404, 1.4509, 1.4521, 1.4828, wówczas możemy mieć pewność, że będzie idealną ochroną. Kominy te powinny się charakteryzować łączeniem na uszczelki, a dodatkowo konieczne jest posiadanie przez nie zbiornika na skropliny bądź odskraplacz. Standardowe średnice tych modeli kominów zaczynają się od 60, a kończą na 100 mm. Posiadają jednak krótszą gwarancję – 10 lat, a kominy ceramiczne mają przynajmniej 30.

Jakie jeszcze możliwości daje piec gazowy z zamkniętą komorą spalania?

“komin,

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej możliwości możemy jeszcze wypróbować inne warianty, które daje nam ten kocioł:

  • jeśli nie mamy możliwości postawienia nowego komina, wówczas warto zdecydować się na samodzielny przewód spalinowy. Wówczas w stary kanał można włożyć wkład ze stali kwasoodpornej. Tutaj mamy możliwość zastosowania podobnych działań jak podczas podłączania pieca gazowego z otwartą komorą spalania. Ważne jest tu doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kotła, dzięki zastosowaniu adaptera na kotle, służącego do rozdzielenia kanału powietrznego i spalinowego. Rura powietrzna powinna być wyprowadzona na zewnątrz budynku, a spalinowa powinna być połączona z kominem;
  • można również pomyśleć o odprowadzeniu spalin przez ścianę domu. Rury, które stosuje się w tym przypadku, są takie same, jak podczas montowania systemu odprowadzania spalin rurą powietrzno-spalinową przez dach. W tym przypadku różnią się one tylko nasadką wylotową. Taki rodzaj odprowadzania spalin jest dopuszczalny tylko w domach jednorodzinnych.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel