t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wieś czy miasto? Gdzie szukać działki pod budowę domu? Jakie produkty VELUX sprawdzą się w poszczególnych przestrzeniach? Co uwzględnić w budżecie?

2021-01-31
Wieś czy miasto? Gdzie szukać działki pod budowę domu? Jakie produkty VELUX sprawdzą się w poszczególnych przestrzeniach? Co uwzględnić w budżecie?

 

Decyzja o tym, czy budować dom, czy kupić gotowe mieszkanie nie jest prosta. Jeśli jednak zdecydowałeś się na pierwsze rozwiązanie, musisz wiedzieć, że czeka Cię nie tylko sporo pracy, ale także poszukiwanie odpowiednich rozwiązań. Mając na uwadze, że możesz czuć niepokój, poniżej poruszamy kilka kwestii, o których z pewnością będziesz myślał. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi sprawią, iż budowa domu okaże się dla Ciebie przyjemnością.

 


Z artykułu dowiesz się:


“okna

Kiedy zdecydujesz się na samodzielną budowę domu, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Pierwszym i najważniejszym etapem jest z pewnością załatwienie kwestii formalnych we wszystkich urzędach. Jednak to dopiero początek. Poniżej przedstawiamy kwestie, o których nie możesz zapominać, jeśli zależy Ci na budowie domu. Jeśli jesteś ciekawy, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, zachęcamy do lektury dalszej części artykułu.

Jaki projekt domu wybrać?

Jeżeli nie do końca wiesz, jakiego rodzaju dom wybrać, zapoznaj się z propozycjami projektów, z których możesz skorzystać. Jest to podstawowa wiedza, którą powinieneś posiadać, jeżeli chcesz, aby wizja nowego lokum skrystalizowała się na tyle, byś mógł zacząć szukać osób, które wykonają dla Ciebie określony projekt.

Gotowe projekty, jakie są dostępne na rynku obejmują:

  • domy parterowe — sprawdzą się doskonale zarówno dla małej, jak i dużej rodziny. Wszystko zależy od powierzchni użytkowej budynku;
  • domy z poddaszem do własnej adaptacji — jest to rozwiązanie dla osób, które w przyszłości chcą rozbudować dom o kolejną przestrzeń użytkową;
  • domy piętrowe — to idealny pomysł dla właścicieli, którym zależy na oddzieleniu części dziennej od części nocnej, w której chcą mieć więcej prywatności;
  • bliźniak — ten rodzaj domu sprawdzi się w przypadku rodzin, które liczą wiele pokoleń, jednak chcą mieć odrobinę własnej przestrzeni.

Przyglądając się powyższym propozycjom tak naprawdę wystarczy je odpowiednio dostosować, aby stworzyć doskonały dom dla singla, dla dwojga, czy dla dużej rodziny. Wystarczy wybrać projekt, który będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby domowników. Musisz bowiem wiedzieć, że dom parterowy może mieć taką samą powierzchnię użytkową, co dom piętrowy. Wszystko zależy od tego, jak dużą działkę masz do dyspozycji i jak projekty wybierzesz. Myśląc o budowie domu jako singiel, weź pod uwagę, że Twój stan cywilny może się kiedyś zmienić. Warto zatem zastanowić się nad domem, który będzie miał możliwość adaptacji poddasza, które na początku może być nieużytkowe, a w przyszłości, jeśli zajdzie taka konieczność, będzie można przerobić je na dodatkowe sypialnie.

Kiedy będziesz wybierał odpowiedni projekt, musisz zwrócić uwagę nie tylko na to, czy Ci się podoba, ale także na kilka innych istotnych kwestii, do których należą:

  • podjęcie decyzji — kupno gotowego projektu, czy tworzenie projektu indywidualnego, który w 100% będzie dopasowany do potrzeb użytkowników;
  • sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego;
  • wybór wielkości działki;
  • określenie stron świata, które trzeba uwzględnić w projekcie;
  • potencjalną liczbę domowników, którzy będą zamieszkiwać dom, a także ich potrzeby;
  • przybliżony koszt budowy obiektu.

Jeżeli wybierzesz gotowy projekt pamiętaj o tym, że możesz we współpracy z architektami zaadaptować go pod swoje potrzeby. Dla doświadczonych projektantów wprowadzenie kilku zmian, które Tobie ułatwią życie, nie będzie żadnym problemem. Weź pod uwagę to, że dom buduje się na wiele lat, co oznacza, że już sam jego projekt musi być zgodny z Twoimi przekonaniami i spełniać potrzeby domowników.

“okna

Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając działkę pod nowy dom?

Jeżeli nie masz jeszcze działki, w momencie kiedy będziesz wybierał projekt, powinieneś także poszukać odpowiedniego miejsca, w którym ma stanąć budynek. Kiedy znajdziesz działkę, zwróć uwagę na to, czy działka jest:

  • uzbrojona — chodzi o to, czy doprowadzono do niej gaz, prąd i wodę;
  • nieuzbrojona — nie posiada dostępu do wyżej wymienionych mediów w samej granicy, ani w jej pobliżu.

Dlaczego jest to tak istotne? Otóż stan zastany znacząco wpłynie na cenę działki, którą chcesz kupić. Działka nieuzbrojona będzie tańsza, jednak jest to pozorna oszczędność. Musisz bowiem doprowadzić do niej wszystkie media, co oznacza dodatkowe koszty, często nawet większe, niż kupno działki uzbrojonej.

Powyższe informacje to tylko początek tego, co musisz sprawdzić, zanim kupisz działkę. Kolejnymi informacjami, jakimi musisz się zainteresować są:

  • stan prawny działki oraz lokalne przepisy — w tym wypadku musisz sprawdzić księgę wieczystą, z której dowiesz się kto jest prawnym właścicielem działki oraz do jakich celów przeznaczono wybrany grunt. Jeżeli został przeznaczony do celów budowlanych — plus dla Ciebie. Może okazać się również, że jest to działka rolna. Wówczas w pierwszej kolejności będziesz musiał przekształcić ją na budowlaną, a to oznacza kolejne dodatkowe koszty;
  • wielkość działki — koniecznie porównaj ją z wybranym projektem. Jeżeli Twoje wymarzone miejsce ma niewielkie rozmiary, musisz mieć na uwadze, aby wybrać dom budowany w górę (z poddaszem mieszkalnym lub piętrowy). Jeśli jednak wielkość działki nie będzie Cię ograniczać, śmiało możesz zdecydować się na dom parterowy. Pamiętaj przy tym, że rozmiar działki ma także wpływ na wielkość ogrodu. Doskonałym rozwiązaniem będzie zatem działka, która nie jest węższa niż 16 m.
  • ukształtowaniem terenu — tutaj w grę wchodzą koszty budowy domu. Osoby, które mają ograniczony budżet od razu powinny zrezygnować z miejsc, w których gołym okiem widać spadek terenu. Taka sytuacja znacząco podniesie koszt budowy domu.
“okna

Na wsi, czy w mieście — oto jest pytanie!

Skoro zdecydowałeś się na budowę domu, musisz wybrać odpowiednią lokalizację. Zastanów się zatem jeszcze przed kupnem działki, czy wolisz mieszkać w mieście czy jednak na wsi. Poniżej przedstawiamy atuty i wady obu rozwiązań.

Dom w mieście to przede wszystkim:

  • łatwiejszy dostęp do sklepów, szkół, ośrodków zdrowia i innych budynków użyteczności publicznej;
  • łatwiejsze dojazdy;
  • znacznie wyższy koszt budowy i utrzymania domu;
  • często mniejsza ilość zieleni.

Jeżeli zdecydujesz się na budowę domu na wsi, musisz liczyć się z:

  • dalszymi dojazdami, np. do pracy czy do szkoły;
  • często gorzej rozwiniętą infrastrukturą;
  • większą ilością zieleni i bliższym spotkaniem z naturą;
  • większym spokojem;
  • większymi i tańszymi działkami.

Jak widzisz powyżej, istnieją plusy i minusy obu rozwiązań. Musisz pamiętać o tym, że od tego, gdzie wybudujesz swój dom, w dużej mierze zależy także wybór ostatecznego projektu. W tym wypadku nie chodzi tutaj jedynie o wielkość budynku i działki, ale również o dodatkową przestrzeń, która będzie musiała się pojawić w określonych wypadkach, np. do przechowywania zapasów. Zamieszkując wieś, szczególnie tę bardzo oddaloną od miasta, rzadziej będziesz jeździć do sklepów, a co za tym idzie — będziesz robił większe zakupy, które gdzieś trzeba przechowywać. Dlatego też wybierając projekt zawsze uwzględniaj takie pomieszczenia jak spiżarnia, garaż, czy piwnica.

“okna

Trochę o pieniądzach — co wziąć pod uwagę uwzględniając budżet na budowę domu?

Kiedy będziesz znał odpowiedzi na powyższe pytania, przyjdzie czas na oszacowanie kosztów, jakie trzeba będzie ponieść, aby wybudować wymarzony dom. Jest to czas, kiedy swoje marzenia musisz skonfrontować z budżetem, jakim będziesz dysponował. Zapewne dla wielu obliczenia będą przykrym zderzeniem z rzeczywistością, jednak lepiej od razu wiedzieć, na co można sobie pozwolić, a z czego trzeba będzie zrezygnować.

Abyś miał pogląd na to, czego powinieneś się spodziewać, poniżej określamy podstawowe koszty, których nie unikniesz:

wspomnianego producenta (jeśli będziesz budował dom z poddaszem mieszkalnym);
  • koszt ekipy budowlanej;
  • koszty załatwienia wszystkich formalności związanych z budową domu.

Jeżeli samodzielne szacowanie wszystkich wydatków Cię przerosło, ten etap możesz powierzyć doświadczonemu architektowi lub skorzystać ze specjalnych kalkulatorów budowlanych, dzięki którym będziesz w stanie oszacować średnią cenę budowy domu, biorąc pod uwagę jego konkretną powierzchnię i materiały jakie chcesz wykorzystać. Rozwiązanie to pozwoli Ci zyskać ogólny zarys sytuacji, z którą będziesz musiał się zmierzyć.

“okna

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w podjęciu właściwych decyzji, dzięki czemu będziesz gotów na realizację swoich marzeń i celów związanych z budową domu. Pamiętaj — sam proces nie należy do prostych i krótkich, jednak po jego zakończeniu będziesz najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, który ma własny wymarzony kawałek podłogi.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-27
Pozytywnie
pixel