t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Układanie styropianu pod wylewkę – krok po kroku

2020-09-29
Układanie styropianu pod wylewkę – krok po kroku

Wylewka to jedna z ważniejszych elementów podczas budowy domu czy mieszkań. Podczas tej czynności ważna jest precyzja, która pozwala na idealnie układanie styropianu pod wylewkę. Im bardziej szczegółowo podejdzie się do tego zadania, tym bardziej minimalizuje się ryzyko nierówności posadzki czy unikniemy potrzeby kupowania większej ilości materiału pod wylewkę, która służyłaby do wyrównywania powierzchni. Jak więc układać styropian pod wylewkę?

Styropian pod wylewki – jak układać?

To, w jaki sposób nastąpi układanie styropianu i folii pod wylewki oraz jakiego materiału będzie trzeba użyć, zależy od kilku ważnych czynników. Funkcją styropianu, który zostanie położony na parterze, jest termoizolacja przed gruntem, natomiast w przypadku styropianu, który znajdzie się na piętrze, będzie on miał za zadanie tłumić dźwięki. Do pięter najczęściej używa się styropianu elastycznego, który posiada właśnie takie właściwości. Oprócz tych dwóch rzeczy styropian ma jeszcze jedną ważną funkcję – ukrywa przeróżne instalacje, które prowadzone są właśnie przez podłogę, ponieważ jest to idealne miejsce, aby je ukryć. Instalacje grzewczo-sanitarne, jak i wentylacyjne i elektryczne, mogą być ukryte w płytach styropianowych, dzięki czemu nie będzie konieczności większej wylewki potrzebnej, aby wykończyć podłogę. Układanie styropianu pod posadzkę, może się różnić w zależności od tego czy wylewka będzie na gruncie, czy na stropie. W przypadku układania styropianu na gruncie z podkładem betonowym i izolacją przeciwwilgociową, gdzie znajdują się przewody instalacyjne płyty styropianowe najlepiej ułożyć dwuwarstwowo i użyć do tego styropianu frezowanego, aby móc łączyć je na zakładkę, aby uniknąć mostków ciepła. Niektórzy, zanim ułożą styropian na gruncie, nakładają folię budowlaną na izolacji przeciwwilgociowej, aby uniknąć zjawiska „zanikania styropianu”. Nie zawsze istnieje taka konieczność, ale jest to zależne od izolacji, która została użyta.

Jak układać styropian na posadzkę?

styropian, styropian pod wylewkę, styropian EPS, styropian grafitowy, jaki styropian pod wylewkę,

W przypadku przewodów grzewczych najlepiej umieszczać je pomiędzy warstwami styropianu. Ponieważ jeśliby zostały umieszczone całkowicie pod styropianem, wówczas ich ciepło uciekałoby do gruntu, a nie do pomieszczenia. Wówczas na drugą warstwę styropianu, przed wylewką, należy wyłożyć folią budowlaną, która chroni przed dostaniem się wylewki pomiędzy szczeliny, ponieważ może to skutkować mostkami ciepła oraz odkształceniem krawędzi płyt. W przypadku układania styropianu na stropie reguły są bardzo podobne, jeśli chodzi o układanie styropianu pod wylewkę na gruncie. Jednakże położony tu styropian powinien być elastyczny i nie musi już mieć takiej samej grubości, jak ten położony na gruncie. Elastyczność styropianu ma za zadanie izolować dźwięki, co w przypadku, gdyby został położony zwykły styropian, miałoby odwrotny skutek. Gruba warstwa styropianu powinna znajdować się na stropie w przypadku, kiedy znajdują się na nim przewody wentylacji mechanicznej, które powinny być oddzielone zarówno od wylewki, jak i od stropu, przynajmniej jednocentymetrową warstwą płyty styropianowej. Jeśli więc padnie decyzja, że na piętrze ma pojawić się grubsza warstwa styropianu, wówczas należy liczyć się z tym, że ostatni stopień na schodach będzie grubszy, tak samo, jak pierwszy. Dodatkowe informacje znajdziecie na tej stronie.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
Wszytko ok
pixel