t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tynkowanie ścian – co musisz wiedzieć?

2020-10-01
Tynkowanie ścian – co musisz wiedzieć?

 

 

Od lat wiadomo, że tynkowanie ścian jest ważnym etapem prac w budowie i wykończeniach.

 


 

Z artykułu dowiesz się:

 


 

Zastanawiasz się kiedy tynkować?

Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytania.
<imgsrc=’data/include/cms/renowa24/artykuly/Fotki_Kasia/kamienica-4487858_1280_1.jpg?v=1601462171341’ alt=”tynkowanie”width=”300>

Jeśli chodzi o nowe budownictwo, to ważny jest czas. Jeśli tynk zostanie nałożony przed odparowaniem wody z betonu, może dojść do pęknięć, a nawet do odpadania całych fragmentów tynku. Warto pamiętać aby tynkować co najmniej trzy miesiące od momentu wymurowania ścian. Ważnym aspektem jest temperatura w jakiej prowadzone są prace tynkarskie. Najlepsza temperatura do tynkowania to od +5C do 25C.

Tynkowanie ścian wymaga ścisłego przestrzegania techniki nakładania tynku oraz zastosowania odpowiedniego materiału. Każdy błąd w tej technologii wykonania tynku powoduje konsekwencje. Tynkowanie nie należy do najłatwiejszych prac dlatego błędy podczas wykonania mogą przytrafić się nawet doświadczonym tynkarzom.

Najważniejsze w tynkowaniu to czas i temperatura. Jeśli miałaś/miałeś do czynienia z nowo wybudowanym budynkiem, to wiesz, że on „pracuje”. Ponieważ ściany, czy fundamenty po czasie mają tendencję do osiadania. Tak się dzieje gdyż wyparowuje woda z betonu, spoin i innych. Taki efekt powoduje naturalnie proces kurczenia się ścian. Dlatego budynek po postawieniu ścian musi odstać kilka miesięcy by zacząć tynkowanie. Taki okres gdy można zacząć dalsze prace to od 3 do 6 miesięcy, wtedy można zacząć tynkować. W tym czasie warto wykorzystać na wykonanie innych prac takich jak założenie instalacji gazowej, wodnokanalizacyjnych, wstawić okna, czy drzwi, zająć się instalacją elektryczną i wszystkim tym, co jest ważne do takiej budowy, by odczekać wymagany czas na położenie tynku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy ważna jest temperatura.

Pamiętajmy o rodzajach tynku, ponieważ przed przystąpieniem do prac należy dobrać odpowiedni tynk. W tej sytuacji przede wszystkim powinniśmy się kierować stopniem wilgotności w pomieszczeniach. W zależności co budujemy i co chcemy uzyskać to jedno inaczej odnajduje się w pomieszczeniach typu salon, pokój a inaczej w łazience czy kuchni. Musimy o tym pamiętać z uwagą. Na naszym rynku takich rodzajów zaprawy tynkarskiej są trzy, które warto dostosować do właściwości pomieszczenia.tynk


Rodzaje tynku to:

  • Tynki cementowe - jest to najważniejsza ponieważ jest najsilniejszą zaprawą do tynkowania ścian. Jego cechą jest silnie wiązanie cząsteczek. I tu spośród trzech zapraw jest zaletą niskiej ceny. Jest idealna do wykonania tynków w pomieszczeniach narożnych tam, gdzie jest największa wilgoć, czyli w kuchniach, łazienkach czy ewentualnie pralniach. Nadaje się do podłoża pod płytki ceramiczne lub jako pierwsza obrzutka pod tynki cementowo-wapienne. Pamiętaj, że tynkowanie ścian zaprawą cementową jest dosyć turne, gdyż jest mało plastyczne dlatego uzyskanie równej powierzchni wymaga od nas dużego nakładu pracy, co powoduje trudności.
  • Tynki cementowo – wapienny - w odróżnieniu od tynku cementowego odznacza się dosyć wysoką plastycznością i zachowując przy tym wysoką odporność na wilgoć. Jest to jeden z najpopularniejszych zapraw tynkarskich. Tynk ten należy do zapraw uniwersalnych, których można stosować jako podkład pod płytki w kuchni jak i w łazience. Co ciekawe sprawdza się do wykończeń ścian pod malowanie czy też do ścian pod tapety.
  • Tynki gipsowe - najważniejszą zaletą tego tynku to okres schnięcia. Wynosi około dwóch tygodni. Posiada gładką konsystencję, co powoduje, że po wyschnięciu można kontynuować dalsze prace wykończeniowe. I w przeciwnym razie do dwóch poprzednich rodzajów tynków, tu nanoszenie tynku gipsowego (jednowarstwowego) nie sprawia większych trudności. W tym celu warto użyć tynku mozaikowego Magnetic lub produktu innego producenta. Jego atutem jest wysoka chłonność i z tego względu jest często wykorzystywany w suchych pomieszczeniach. Ten tynk pozwala na uzyskanie idealnej gładkiej powierzchni. Jak już wyżej wspomnieliśmy nakłada się je jednowarstwowo, co ułatwia nam pracę.

Kolejną ważną informacją odnośnie tynkowania jest wykonanie.

Są dwie techniki:

  • ręczna;
  • maszynowa
Z racji, że tynkowanie jest bardzo pracochłonne i różne efekty tynkowania ścian są dlatego coraz rzadziej jest stosowana metoda ręczna, bardziej sprawdza się metoda maszynowa. Ponieważ tynkowanie metodą maszynową ścian jest dużo prostsze i co najważniejsze w dzisiejszych czasach jest dużo szybsze.

Do agregatu tynkarskiego wystarczy wsypać gotową suchą zaprawę. Po dolaniu odpowiedniej ilości wody można zacząć pracę. Na opakowaniu są podane proporcje których trzeba ściśle przestrzegać.

By skutecznie zadbać o tynk warto jest pozostawienie zaprawy do samego wyschnięcia i jest to najbardziej właściwa i jednocześnie ekonomiczna metoda pielęgnacji tynków ściennych. Jeśli oczywiście zależy nam o szybkim wykorzystaniu budynku i wnętrz i zależy nam na przyśpieszeniu procesu schnięcia ścian to możemy wykorzystać wszelkie wentylatory, jak i grzejniki elektryczne, które przyspieszą cały ten proces. Jednak trzeba pamiętać, że przy wysokich temperaturach należy pamiętać o tym by zwilżyć ściany, ponieważ takie działanie przeciwdziała pękaniu tynku, w końcu zależy nam by to co zbudujemy mogło przetrwać kolejne lata.

 Autor: Katarzyna Śmiałek

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel