Tynkowanie komina systemowego

Odpowiednie wykończenie komina pozwala na uzyskanie estetyki oraz zabezpiecza przed niepożądanymi sytuacjami. Tynkowanie komina sprawia, że element ten staje się prawdziwą ozdobą dachu. Ważne, aby wykorzystywany materiał był odporny na wysoką temperaturę oraz oczywiście nie może zawierać substancji topliwych i łatwopalnych. Należy wziąć również pod uwagę, żeby materiał był odpowiedni do zmiennych warunków atmosferycznych.
Z artykułu dowiesz się:

Czym otynkować komin?
Materiałów, które są wykorzystywane do tynkowania kominów, jest na rynku naprawdę wiele. Wszystko zależy do tego, w jaki sposób wykończony jest dany komin. Jaki tynk na komin będzie najlepszy?
Jak otynkować komin?

Tynkowanie komina na zewnątrz powinno przeprowadzać się w sposób dokładny z zachowaniem wszystkich elementów, które zabezpieczą go przed zniszczeniem. Zawsze przed rozpoczęciem tynkowania komina powinien zostać nałożony podkład, a dopiero później warstwa wierzchnia. Nie powinno się przesadzać z grubością warstw, ponieważ im grubsza będzie, tym większe ryzyko, że pęknie i skruszy się. Więc jej warstwa nie powinna przekraczać 4 cm. Następnie wybieramy tynk, który dopasowujemy do rodzaju elewacji. Możemy wybrać tynk fakturowany lub gładki. Nakłada się go właściwie w taki sam sposób jak każdy inny zewnętrzny tynk. Najlepiej, aby zaprawa do tynkowania komina była położona w okresie wiosennym lub letnim, ponieważ jeśli zaczniemy kłaść ją w okresie grzewczym, wówczas może mieć problem ze związaniem się. Dodatkowo należy pamiętać, że zaprawa może schnąć do 14 dni i w żadnym wypadku nie powinno się wówczas uruchamiać ogrzewania, ponieważ wysoka temperatura obniży parametry zaprawy i nie będzie ona już tak mocna.
Tynkowanie komina wewnątrz domu

Komin znajdujący się wewnątrz domu również powinien być otynkowany. Niektóre osoby wolą pozostawić go w wersji nietkniętej ze względu na oryginalny wygląd, jednak może się do skończyć przedostawaniem się małej ilości dymu np. na strych, jeśli komin będzie źle zabezpieczony. Tynkowanie komina wewnątrz może odbywać się na takiej samej zasadzie jak w przypadku tynkowania wewnętrznego. Warto usunąć z niego wszystkie zabrudzenia, a następnie zagruntować lub zaszprycować i otynkować wybranym materiałem. Odradza się stosowanie tynków gipsowych, które mocno się kruszą pod wpływem wysokiej temperatury. Tynkowanie komina systemowego nie różni się znacząco od tynkowania standardowych typów kominów. Najważniejsze to:
Buduj i remontuj razem z nami!

Autor: Małgorzata Buchkovska