t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian fundamentowy - jaki wybrać ?

2019-12-05
Styropian fundamentowy - jaki wybrać ?

W tym artykule scharakteryzujemy jaki styropian jest odpowiedni na fundamenty. Wymienimy zalety i wady styropianu. Opiszemy znaczenie grubości styropianu zastosowanego do ocieplenia fundamentów. Podamy instrukcję jego montażu na fundamenty.

Charakterystyka styropianu fundamentowego

Styropian fundamentowy jest mniej nasiąkliwy. Płyty zachowują swoje parametry termoizolacyjne w środowisku takim jak grunt. Wykonano go metodą agregatową, co oznacza, że posiada dokładne wymiary, krawędzie i frezy. W porównaniu ze styropianem tradycyjnym styropian fundamentowy pod wpływem naprężeń wewnętrznych w niewielki m stopniu ulega odkształceniu. Jest odporny na korozję chemiczną i biologiczną. Nie jest toksyczny. Charakteryzuje się następującymi przykładowymi parametrami technicznymi:

  • współczynnik lambda 031,
  • wytrzymałość na ściskanie 100 kPa,
  • wytrzymałość na zginanie 150 kPa.
fundamenty domu

Zalety styropianu fundamentowego:

  1. Jest mniej nasiąkliwy od styropianu zwykłego.
  2. Ma właściwości termoizolacyjne.
  3. Ma dokładne wymiary, krawędzie i frezy.
  4. Ulega odkształceniu w niewielkim stopniu.
  5. Jest odporny na korozję.
  6. Nie jest toksyczny.

Wady styropianu fundamentowego:

  1. Nie jest odporny na czynniki chemiczne.
  2. Jest szczelny.
  3. Nie tłumi dźwięków.

Grubość styropianu fundamentowego – znaczenie

Na rynku występuje wiele styropianów do izolacji fundamentów. Ofertę poszerzono o płyty o właściwościach hydrofobowych. Izolacja termiczna ścian fundamentowych za pomocą płyt wodoodpornych jest lepszym rozwiązaniem od standardowych płyt styropianowych EPS 100-037, a przy tym jest tańsza, niż stosując polistyren ekstrudowany (XPS). Standardową grubością styropianu dla warunków budowlanych w Polsce jest grubość 10 cm - 12 cm. Zastosowanie większej grubości na elewację związane jest z zastosowaniem później większych grubości na fundament i cokół.

Aby elewacja estetycznie wyglądała stosujemy styropian fasadowy 15 cm. Natomiast cokół powinien być cieńszy tzn. mieć około 10cm - 12 cm.

ocieplanie fundamentów

Montowanie styropianu na fundamenty.

Izolację w postaci płyt styropianowych typu fundament mocujemy do ściany fundamentowej za pomocą kleju poliuretanowego. Klej ten tworzy stabilne połączenie pomiędzy płytą styropianową a ścianą fundamentową. Przed zamocowaniem płyt styropianowych powierzchnię ścian fundamentów zabezpieczamy warstwą izolacji przeciwwodnej wykonanej przy użyciu mas bitumicznych (wodorozcieńczalnych).

Firmy produkujące styropian fundamentowy:

  • PANELTECH
  • ARSANIT
  • SWISSPOR
  • TERMOORGANIKA
  • YETICO

Porady eksperta:

  1. Zanim zaczniemy ocieplanie fundamentów musimy wykonać tzw. hydroizolację.
  2. Kolejnym ważnym elementem jest klejenie styropianu – klej nanosi się metodą na tzw. „placki”. Pamiętaj, że styropian grafitowy będzie wymagał nieco mocniejszego kleju od pozostałych produktów!
  3. Styropian układamy na fundamenty starannie, mocno przyciskamy jedną płytę do drugiej. Zwracamy uwagę na układanie płyt w narożnikach!
  4. Styropian przyklejamy po nałożeniu kleju poprzez mocne dociśnięcie. Płytami nie poruszamy nawet po kilku minutach od ich przyklejenia!
  5. Szary styropian zaraz po przyklejeniu przysypujemy ziemią– tym sposobem nie narazimy go na działanie promieni słonecznych!

Podsumowanie:

  1. Wybieramy styropian jak najtwardszy.
  2. Przed przystąpieniem do ocieplania wykonujemy tzw. hydroizolację, czyli zabezpieczamy budynek przed wpływem wilgoci.
  3. Na styropian kładziemy klej plackami.
  4. Styropian układamy starannie i mocno przyciskamy.
  5. Szary styropian musimy koniecznie przysypać ziemią.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
Wszytko ok
pixel