t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje kominów i ich budowa

2021-11-22
Rodzaje kominów i ich budowa

 

 

Planujecie budowę domu i zastanawiacie się jaki komin będzie najlepszy? A może chcecie przebudować aktualny komin? W naszym artykule wyjaśniamy jakie są rodzaje kominów, do czego są przeznaczone i jak wygląda ich budowa.

  
  



Z artykułu dowiecie się o:

  1. Jakie są rodzaje kominów ze względu na przeznaczenie
  2. Jakie są rodzaje kominów ze względu na konstrukcję obudowy
  3. Czym są systemy kominowe

 

Rodzaje kominów ze względu na przeznaczenie

Kominy wentylacyjne

Zadaniem kominów wentylacyjnych jest odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza. To one odpowiadają za cyrkulację świeżego powietrza, które trafia do wnętrza domu i jednocześnie pozbywając się zanieczyszczeń. Komin wentylacyjny szczególnie powinien się znaleźć w pomieszczeniu bez okien i innych otworów wentylacyjnych. Te kominy działają dzięki wykorzystaniu siły grawitacji. Jeśli chcecie, żeby Wasze kominy wentylacyjne działały poprawnie to minimalny przekrój ich kanałów powinien wynosić co najmniej 160 cm².

 

Kominy dymowe

Zadaniem kominów dymowych jest odprowadzanie spalin (gazów, pyłu, sadzy, pary wodnej) właściwym kanałem. Należy podłączyć go bezpośrednio do kotła, pieca lub kominka na paliwa stałe. Średnica komina powinna wynosić minimum 15 cm lub przekrój kanału co najmniej 196 cm². Na jedno urządzenie grzewcze powinien przypadać jeden komin dymowy.

 

Kominy do odprowadzania spalin

Inaczej nazywa się je kanałami spalinowymi. Ich zadaniem jest utylizacja związków chemicznych, które powstają w wyniku spalania oleju opałowego albo spalin. Te kominy są niezbędne, jeśli posiadacie urządzenia grzewcze zasilane paliwami ciekłymi lub gazowymi. Dotyczy to również podgrzewaczy wody.

Kominami do odprowadzania spalin są również kanały umieszczone w okapach w naszych kuchniach. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest uzależnione od odpowiednich wymiarów. Kanały stalowe, które mają odprowadzać spaliny muszą mieć średnicę co najmniej 12 cm. Z kolei kanały murowane muszą posiadać przekrój o minimalnych wymiarach 14x14 cm.

Przy wybieraniu najlepszego kanału spalinowego koniecznie sprawdźcie jego budowę a także odporność na substancje żrące. Są one efektem mieszania się spalin i skraplającej się pary wodnej. Jeśli kanał nie jest na nie odporne to możliwe są poważne uszkodzenia komina. To z kolei przyczyni się do nieprawidłowego działania kanału spalinowego.

dom z murowanym kominem

Rodzaje kominów ze względu na konstrukcję obudowy

Kominy stalowe

Kominy stalowe składają się z:

  • wkładu kominowego
  • komina systemowego SPS
  • komina systemowego WSPS
  • oraz giętkich i kwasoodpornych przewodów.

Można podzielić je również na 2 rodzaje pod względem budowy:

  1. Kominy stalowe jednowarstwowe to jednościenny wkład, który znajduje się w obudowie wykonanej z pustaków kominowych keramzytobetonowych lub cegieł.
  2. Kominy stalowe dwuwarstwowe - na ich budowę składają się 2 ściany: zewnętrzna i wewnętrzna. Zadaniem ściany wewnętrznej jest izolacja cieplna. Z kolei ściana zewnętrzna jest warstwą ochronną, która najczęściej jest wykonana ze stalowej, szlachetnej blachy.

Przykładem komina stalowego jest komin stalowy SCHIEDEL Metaloterm ME 14,5m fi80.

 

Kominy murowane

Kominy murowane to tradycyjny model w domach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej buduje się je z ceramicznych pustaków kominowych, klinkierowej wrazy z licówkami lub ceramicznej cegły.

Jeśli zdecydujecie się na budowę komina murowanego koniecznie weźcie pod uwagę jego spory ciężar. Z tego powodu fachowcy często zalecają budowę wolnostojących kominów murowanych.

 

Kominy betonowe

Kominy betonowe składają się z przewodów wentylacyjnych, które są obudowane kształtkami z lekkiego betonu. Ten z kolei jest wyprodukowany na bazie keramzytu. Fachowcy raczej nie zalecają korzystania z betonowych kominów, ponieważ ich trwałość nie trwa długo. Porównując je z kominami murowanymi te betonowe szybko się kruszą i ulegają innym mechanicznym uszkodzeniom pod wpływem wysokiej temperatury.

 

Kominy ceramiczne

Podobnie jak stalowe kominy dwuwarstwowe, kominy ceramiczne także składają się z dwóch ścian:

  • Ściana wewnętrzna zawiera wkład, który jest wykonany z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej.
  • Ściana zewnętrzna zbudowana jest z lekkiego betonu.

Jeżeli zdecydujecie się na kanały ceramiczne to pamiętajcie, żeby między dwiema warstwami położyć wełnę mineralną.

Przykładowe kominy ceramiczne w ofercie renowa24.pl: Komin ceramiczny SCHIEDEL Rondo 4m fi160, Komin ceramiczny SCHIEDEL Wulkan CI-EKO 8m fi200 z pojedynczą wentylacją uniwersalny.

Systemy kominowe

Na rynku znajdziecie także gotowe systemy kominowe. Składają się one ze wszystkich koniecznych elementów potrzebnych do montażu przewodów. Wyróżnia się następujące rodzaje systemów kominowych:

  • kominy systemowe spalinowe
  • kominy systemowe stalowe - dzielą się na jednościenne oraz dwuścienne. Na rynku znajdziecie również systemy kominowe izolowane, czyli żaroodporne, hydroodporne i kwasoodporne.
  • kominy systemowe ceramiczne - są przeznaczone do kominków oraz kotłów olejowych, na paliwa stałe, uniwersalnych, gazowych. Składają się one z:
    • pustaków kominowych,
    • rur ceramicznych,
    • zakończeń kominów,
    • metalowych akcesoriów,
    • otulin
    • i pozostałych elementów.

Przykłady systemowych kominów ceramicznych: Komin systemowy ceramiczny LEIER 6m fi200, Komin systemowy ceramiczny LEIER 14m fi200 z wentylacją.

  • kominy systemowe wentylacyjne.
kominek opalany drewnem

Przeczytaj także:



Autor: Marta Bratuś

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel