t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prawidłowa renowacja tynków strukturalnych

2021-09-23
Prawidłowa renowacja tynków strukturalnych

 

    

 

 

    

 

 

    

 

Elewacja budynku z biegiem lat podlega różnym procesom niszczenia. Zależnie od tego, co miało na to wpływ, konieczne będzie dobranie odpowiednich narzędzi, które posłużą nam przy remoncie. Poniżej podpowiemy, jak sprawdzić stan tynku i w jaki sposób prawidłowo go odświeżyć.

 

    

 

 

    

 


 

Z artykułu dowiesz się:

 

 

  1. dlaczego należy przeanalizować powierzchnię przed malowaniem
  2. co zrobić, jeśli tynk strukturalny jest uszkodzony
  3. jaką farbę elewacyjną wybrać
  4. kiedy warto zastosować farbę akrylową
  5. kiedy warto zastosować farbę silikonową
  6. kiedy warto zastosować farbę silikatową

 


 

Analiza powierzchni

 

Zanim przejdziemy do malowania elewacji nową farbą, musimy dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest jej powierzchnia. Z upływem czasu mogło pojawić się na niej wiele nieciekawych zmian. Do najbardziej typowych należą powstałe kolonie mikroorganizmów. Zależnie od tego, czy są to grzyby, czy glony, konieczne będzie zastosowanie preparatów biobójczych, które wyeliminują problem.

 

Uszkodzenia tynku strukturalnego – co robić?

 

Dokładna ocena stanu elewacji pozwoli nam określić, ile pracy musimy wykonać oraz to, w jakie produkty powinniśmy się wyposażyć. Co istotne – warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstałych ubytków. Niekiedy jest to kwestia zmian temperatury i „pracy budynku”, ale bywa też tak, że na powierzchni powstają uszkodzenia spowodowanie zaniedbaniami w trakcie pierwszych prac w budowie. Im lepiej określimy przyczynę, tym skuteczniej zaradzimy powstałej sytuacji i nie będziemy musieli wracać do problemu w przyszłości.

Do najbardziej typowych uszkodzeń tynku strukturalnego należą pęknięcia. Na to czy się pojawią, czy nie, nie mamy całkowitego wpływu. Pęknięcia takie różnią się jednak między sobą i niektóre z nich są spowodowane nieprawidłowościami podczas budowy. Jak je odróżniać i co można zrobić w tej sytuacji?

Na samym początku warto określić, jaką mają formę i jak wiele ich występuje. Jeżeli zauważamy na ścianie równomierną połać niewielkich uszczerbków, których szerokość nie przekracza 0,2 mm, mamy do czynienia z tzw. pęknięciami włosowatymi. Mogą się one pojawiać z wielu przyczyn – nieodpowiednia pogoda podczas prac, źle wymieszana masa tynkarska lub zbyt szybkie nakładanie tynku. Na szczęście wystarczy użyć na to farby o dużej elastyczności i problem będzie już zażegnany.

Jeżeli jednak pęknięcia są znacznie większe, będziemy musieli poświęcić im więcej czasu. Naruszenia powierzchni mające ponad 3 mm pojawiają się zwykle z powodu źle dobranej masy tynkarskiej. W tej sytuacji musimy dokładnie je oczyścić i w razie potrzeby poszerzyć (usuwając ruchliwe fragmenty w szczelinie). Następnie nakładamy masę gruntującą, a po niej zaprawę, która pozwoli nam wyrównać powierzchnię. Na koniec nakładamy niewielką ilość tynku i gotowe. Ściana jest już przygotowana do malowania.

Jeżeli tynk jest wyraźnie kruchy i łatwo się osypuje, oznacza to, że całe kruszywo nieprawidłowo się związało z resztą składników. Dzieje się tak zwykle przez zbyt długie prace, w których trakcie materiał zaczyna tracić swoje właściwości lub przez nieodpowiednie proporcje podczas przygotowywania masy. Tutaj wystarczy tylko odpowiednia warstwa środków gruntujących i możemy zająć się malowaniem.

 

Farba – jaką wybrać?

 

 

farby i lakiery

 

>

Przed nałożeniem wybranej farby zaleca się zastosowanie preparatu gruntującego. Niewielki koszt pozwoli na dodatkowe zabezpieczenie podłoża, dzięki czemu farba będzie do niego lepiej przywierać. Gruntowanie pozwala także na obniżenie nasiąkliwości elewacji, dzięki czemu zużyjemy mniej farby.

Jeżeli podłoże jest już gotowe, pora na dobór farby. Warto pamiętać, że najlepsza farba elewacyjna będzie łączyła w sobie wiele cech. Najważniejsze jest to, aby była odporna na czynniki panujące na zewnątrz – promieniowanie UV, zmienna wilgotność oraz temperatura powietrza i wiele innych.

Dobór farby powinien być ściśle połączony z rodzajem tynku, który mamy na swojej elewacji. Poniżej przedstawiamy, jakie farby można wybrać i na jakie podłoża się one nadają.

 

Farba akrylowa

 

Farba ta przeznaczona jest do zastosowania na podłożu akrylowym (tynk akrylowy, farba akrylowa), silikonowym (tynk silikonowy, farba silikonowa), na tynku cementowym oraz cementowo-wapiennym. Jej wysoka przyczepność do podłoża i słaba paroprzepuszczalność sprawiają, że skutecznie chroni ona konstrukcję budynku przed zawilgoceniem.

 

Farba silikonowa

 

Farba silikonowa stworzona została do zastosowania na najpopularniejszych rodzajach podłoży: akrylowych (tynk akrylowy, farba akrylowa), silikonowych (tynk silikonowy, farba silikonowa), silikatowych (tynk silikatowy, farba silikatowa), tynkach cementowych oraz cementowo-wapiennych. Farba ta wyróżnia bardzo dobrą paroprzepuszczalnością, a przy tym nie pochłania wody. Powierzchnia pomalowana farbą silikonową znacznie lepiej znosi zabrudzenia.

 

Farba silikatowa

 

Farba silikatowa do zastosowania na podłożu silikatowym (tynk silikatowy, farba silikatowa) lub tynkach cementowych oraz cementowo-wapiennych. Co istotne, najlepiej znosi ona działanie mikroorganizmów, dzięki czemu dłużej zachowuje pierwotny wygląd. Ma wysoką paroprzepuszczalność i można zastosować ją na świeżo nałożony tynk.

Odpowiednia wiedza i wybór dostosowanych narzędzi umożliwią sprawną renowację każdego tynku strukturalnego. Warto szukać informacji na ten temat lub skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Metalowy czy plastikowy kołek do styropianu

Łącznie okna dachowego z pokryciem dachu

 

 



Zainteresowany tynkami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta tynków na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

 

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel