t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Porównanie silikatów z porothermem. Wady i zalety

2018-07-28
Porównanie silikatów z porothermem. Wady i zalety

Najważniejszym etapem budowy domu jest oczywiście stawianie ścian. To moment, w którym budynek rośnie w szybkim tempie. Na tym etapie, trzeba podjąć jednak trudną decyzję o materiale, z jakiego zostaną wykonane ściany.

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów budowlanych, które nie ułatwiają podjęcia odpowiedniej decyzji. Jaki więc materiał wybrać?

Zalety i wady silikatów

Silikaty, to bloczki wykonane z piasku, wapna i wody. Nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, a dzięki właściwościom wapna zapobiegają również powstawania pleśni i grzybów. Przejdźmy jednak do ich cenniejszych właściwości. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o ich dobrej izolacji akustycznej, która zdecydowanie poprawia komfort mieszkania – wytłumiają chociażby dźwięki uderzeniowe. Ponadto, mają one najwyższą klasę odporności na ogień – nie ma, więc ryzyka, że ogień się rozprzestrzeni. Charakteryzują się również niską nasiąkliwością na poziomie 16%, ale też dobrą hydroregulacją. Posiadają naturalną zdolność do stabilizowania wilgotności w pomieszczeniu i utrzymania jej na właściwym poziomie, ok. 60%. Bloczki silikatowe są również odporne na ściskanie, działanie mrozów. Na koniec warto wspomnieć o ich wysokiej akumulacji ciepła – zimą jest ciepło, a latem nie dochodzi do przegrzewania. Do wad należy zaliczyć przede wszystkich ich duży ciężar, twardość, kruchość i stosunkowo niewysoką izolacyjność cieplną.

Pustaki ceramiczne

Na rynku dostępne są pustaki ceramiczne w wersji klasycznej, alboporyzowanej (porotherm), która jest lżejsza i cieplejsza. Pustaki z ceramiki poryzowanej charakteryzują się lepszą izolacyjnością, dzięki porowatej strukturze i szczelinowej budowie. Są jednak bardziej kruche i mają mniejszą izolację akustyczną. Przy wykorzystaniu porothermu najczęściej buduje się ściany dwuwarstwowe. Pustaki te to przede wszystkim większa zdolność akumulacji ciepła – wyłączając ogrzewanie, nie trzeba martwić się dużymi wahaniami temperatury wewnątrz. Co więcej, pustaki porotherm charakteryzują się dużą zdolnością przyjmowania i oddawania wilgoci. Budowa domów z ceramiki poryzowanej jest świetnym rozwiązaniem na terenach zagrożonych powodzią – mury po zalaniu bez problemu wysychają, nie ma konieczności ich rozbierania i wymieniania. Ponadto, budowa domu z pustaków ceramicznych jest łatwiejsza i szybsza niż w przypadku silikatów – pustaki są zdecydowanie lżejsze.

Największą różnicą,na jaką zwracają uwagę inwestorzy, pomiędzy silikatem, a porothermem jest ich cena. To ona najczęściej decyduje o ostatecznym wyborze. Warto jednak jeszcze dodać, że domy wykonane z silikatów należy koniecznie otynkować, z kolei domy wykonane z pustaków ceramicznych bez tynku zewnętrznego są w stanie przetrwać nawet kilka sezonów.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel