Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna dachowe – jakie okna na poddasze użytkowe?

2022-02-26
Okna dachowe – jakie okna na poddasze użytkowe?

 

Okna dachowe to element aranżacji prawie każdego poddasza użytkowego. Podobnie, jak okna fasadowe dostarczają do wnętrza naturalne światło oraz świeże powietrze. Warto tutaj podkreślić, że budowa i sposób montażu wymienionych okien jest całkowicie inna. Dobrze jest o tym pamiętać wybierając określone modele. Czym kierować się przy wyborze okien dachowych? Pamiętaj, że na rynku dostępne są okna o różnym sposobie otwierania, różnych parametrach technicznych, różnych wielkościach i przeznaczeniach. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych modeli? Lektura tego artykułu jest zatem obowiązkowa.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie okna dachowe wyróżnia się biorąc pod uwagę sposób otwierania?
  2. Dlaczego wielkość i rozmieszczenie okien dachowych ma znaczenie?
  3. Na jakie parametry zwrócić uwagę?
  4. Jaki materiał wykonania sprawdzi się najlepiej?

biurko ustawione pod oknem dachowym

Jakie okna dachowe wyróżnia się biorąc pod uwagę sposób otwierania?

Wygoda użytkowania okien dachowych zależy w dużej mierze od sposobów otwierania wybranych modeli. Decydując się na okna połaciowe, warto zapoznać się z poszczególnymi modelami dostępnymi na rynku:

  • okna dachowe obrotowe — są najczęściej stosowane na poddaszach mieszkalnych. Modele te otwierają się się wokół własnej osi obrotu w połowie skrzydła lub w ¾, jeśli użytkownik wybierze okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. Możliwość obrotu w obie strony pozwala na łatwą konserwację i mycie okien obrotowych. Okna dachowe obrotowe można otworzyć za pomocą klamki, która umieszczona jest na dole skrzydła lub uchwytu znajdującego się w górnej części skrzydła.
  • okna dachowe uchylne — wyposażone są w oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Powinna ona znajdować się na wysokości głowy stojącego, dorosłego człowieka. Modele te otwiera się i zamyka używając klamek, które zamontowane są w dolnej części skrzydła.
  • okna dachowe uchylno-obrotowe — tego typu modele posiadają dwie osie obrotu skrzydła — jedna znajduje się w połowie ramy okiennej, a druga na jej górnej krawędzi. Okna uchylno-obrotowe otwiera się albo klamką zamontowaną na dole (okno uchylne) oraz po zwolnieniu blokady (wówczas staje się oknem obrotowym).
  • okna dachowe rozwierane — zwykle tego typu okna pełnią funkcję wyłazów dachowych, które otwierane są na zewnątrz. Zawiasy tego rozwiązania przytwierdzone są do jednej z bocznych krawędzi ramy okiennej.
  • okna dachowe nierozwierane — modele te wybierane są głównie po to, aby doświetlić pomieszczenia. Jeżeli użytkownik chce je umyć okna, muszą być one połączone z innymi modelami, które można otworzyć.
  • okna dachowe kolankowe — ten typ okien łączy w sobie cechy okna pionowego i połaciowego. Montuje się je w ścianie kolankowej. Okna te instaluje się w pomieszczeniach, które mają być dobrze doświetlone. Jeżeli połączysz kilka modeli tego typu ze sobą, uzyskasz ciekawy efekt wizualny.
pokój dzienny na poddaszu wyposażony w okna dachowe

Dlaczego wielkość i rozmieszczenie okien dachowych ma znaczenie?

Dobierając okna dachowe na poddasze, trzeba konieczne przyjrzeć się ich wielkości. Powierzchnia przeszklenia powinna być odpowiednio dobrana do wielkości wnętrza. W tym wypadku należy zastosować zasadę, którą jasno określają przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z nią 1m2 przeszklenia jest w stanie oświetlić między 8 a 10 m2 powierzchni podłogi. Jest to minimum, które oczywiście można zwiększyć montując kilka okien dachowych obok siebie lub instalując równomiernie rozłożone okna.

Decydując się na większą ilość okien dachowych warto pamiętać o tym, że pomieszczenie będzie lepiej doświetlone. Niemniej jednak oznacza to szybsze nagrzewanie się wnętrza latem oraz straty ciepła zimą.

Jeżeli chodzi o wysokość montażu okien dachowych, przyjmuje się zasadę, że powinny one znajdować się na wysokości, która sprawi, że stojąca osoba dorosła będzie mogła je swobodnie otworzyć, a także podziwiać krajobraz, jaki znajduje się na zewnątrz. Dzięki temu nie będzie czuła się odizolowana od świata.

Okna dachowe — na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednie okna dachowe na poddasze użytkowe, należy skupić się nie tylko na ich rozmieszczeniu, wielkości, czy rodzaju. Kolejną istotną rzeczą, o której nie można zapomnieć są parametry techniczne. W tym wypadku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który przy obecnych przepisach nie może przekraczać 1,1 W/[m2K]. Takie parametry z pewnością osiągają okna dachowe 3-szybowe dostępne w sklepie renowa24.pl. Decydując się na okna dachowe z niższym współczynnikiem przenikania ciepła, użytkownik może znacznie obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem domu.

salon wyposażony w okna dachowe

Okna dachowe — jaki materiał wykonania sprawdzi się najlepiej?

Kolejnym, choć nie ostatnim, a raczej jednym z pierwszych kryteriów wyboru okien dachowych powinien być materiał ich wykonania. Na rynku dostępne są okna dachowe drewniane oraz okna dachowe PVC/PCV. Te drugie kuszą nie tylko atrakcyjną ceną, ale również doskonałą termoizolacyjnością oraz możliwością zamontowania ich w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Drewniane modele nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i szlachetnego wyglądu.

Podsumowanie

Bez względu na to, jakie okna dachowe wybierzesz, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że będziesz musiał podjąć wiele istotnych decyzji. Pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć swoje wybory, bo tylko wtedy możesz mieć pewność, że wybrane modele będą służyły Ci przez wiele lat.

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel