Okna 3-szybowe

2019-12-03
Okna 3-szybowe

Co to są okna trzyszybowe?

Okna trzyszybowe zbudowane są z trzech tafli szkła o grubości 4 lub 6 mm, które oddziela ramka dystansowa. Ramka ta ma za zadanie utrzymanie tafli szkła w pozycji pionowej w odpowiedniej odległości. Szerokość komory to 10-18 mm, ale najczęściej jest to 16 mm. Komorę wypełnia argon - gaz o dobrych właściwościach izolacyjnych. Zastosowane na szybach powłoki ciepłochronne lub selektywne poprawiają izolacyjność okien.

okno-3-szybowe

Wady i zalety okien 3 – szybowych

Okna 3-szybowe posiadają wady, jak i zalety.

Wady

 1. Okna trzyszybowe przepuszczają ok.10 % mniej światła w porównaniu do okien 2 szybowych, dlatego wymianę starych okien na nowe planuj ostrożnie, jeżeli nie chcesz by twoje pomieszczenia były ciemniejsze.
 2. Dla okien usytuowanych od strony południowej i zachodniej wybór okien trzyszybowych nie przełoży się na obniżenie rachunków za ogrzewanie w ujęciu rocznym.
 3. Okna trzyszybowe są średnio 20 % droższe.

Zalety

 1. Okna trzyszybowe lepiej chronią nasz dom przed wychłodzeniem budynku. Ich ogólny współczynnik przenikania ciepła jest około 20% niższy.
 2. Okna trzyszybowe o 10 % lepiej izolują przed promieniowaniem słonecznym latem.
 3. Dzięki zastosowaniu szyby zespolonej dwukomorowej i dwóch lub trzech zestawów uszczelek okna trzyszybowe energooszczędne lepiej izolują dom od hałasu. W zależności od typu okna i producenta wskaźnik izolacyjności akustycznej może wynieść 40-49 dB. Okna dwuszybowe, które są zespolone osiągają izolacyjność akustyczną na poziomie 30-40 dB.

okno-3-szybowe

Dobra jakość w dobrej cenie

Okna trzyszybowe występują w wersjach:
 1. drewniane okno VELUX GLL,
 2. drewniano-poliuretanowe okno VELUX GLU, które jest białe i odporne na wilgoć,
 3. drewniane okno FAKRO PTP-V U4,
 4. drewniane okno FAKRO FTP-V U4,
 5. drewniane okno FAKRO FTW-V U4,
 6. drewniane okno FAKRO FTU -V U4,
 7. drewniane okno ROOFLITE TRIO,
 8. poliuretanowe okno ROOFLITE TRIO PCV,
 9. drewniane okno MAGNETIC FENSTER PREMIUM
 10. poliuretanowe okno MAGNETIC FENSTER PREMIUM PCV, których opisy znajdziesz w ostatnim punkcie naszego artykułu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci dobiorą właściwe rozwiązanie do pomieszczenia, bez względu na jego funkcję i stylizację. Użytkownicy mogą także wybrać system otwierania:
 1. uchwyt w górnej części skrzydła
 2. elegancka klamka na dole.
Okna trójszybowe z PCV są droższe. Ceny najtańszej szyby firmy MAGNETIC FENSTER PREMIUM PCV rozpoczynają się od kwoty 946 zł oraz 974zł z kołnierzem zł za produkty z drewna MAGNETIC FENSTER PREMIUM. Nasz sklep oferuje także okna 3 -szybowe firm: VELUX, FAKRO, ROOFLITE, których ceny są od 1000zł do 2300 zł. Ceny zakupu okien podnoszą folie niskoemisyjne i nowoczesne okucia. Niski współczynnik Uw sprawia, że okna stają się szczelne i przeznaczone pod dom pasywny.

Energooszczędność i komfort związany z zakupem okien 3-szybowych

Oferty firm VELUX, Fakro, Rooflite, Magnetic spełniają coraz wyższe oczekiwania klientów w zakresie energooszczędności. Trzyszybowe okna dachowe spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Posiadają one doskonały współczynnik przenikalności cieplnej Uw równy 1.1 (W/m2K), Został on osiągnięty dzięki pakietowi trzyszybowemu oraz zastosowaniu unikalnej technologii ThermoTechnologyTM. Odpowiednia konstrukcja szyby chroni przed chłodem i stratami ciepła, ale również zapewnia wysoki stopień pozyskania darmowej energii słonecznej. Okna te wyposażone są w dodatkową uszczelkę, która jeszcze lepiej chroni przed chłodem i stratami ciepła oraz zapewnia wyższą dźwiękochłonność.

Rada

Przy wyborze okna należy zwrócić uwagę na dwa istotne parametry niezależnie czy okno jest dwu-, czy trzyszybowe. Tym istotnym czynnikiem jest współczynnik przenikania ciepła “Uw” oraz współczynnik przenikania promieniowania słonecznego “g”.

Co wpływa na energooszczędność okien?

okno-3-szybowe

Na energooszczędność okien wpływa nie tylko pakiet szybowy. Izolacyjność zależy od profilu okiennego, a także ramki dystansowej. W przypadku okien PVC duże znaczenie odgrywa liczba komór. Natomiast w oknach drewnianych grubość ramy oraz sposób wpuszczenia pakietu szybowego.

Okna są elementem mającym wpływ na energooszczędność. To one są głównymi izolatorami ciepła oraz przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Okna wykorzystywane w budownictwie pasywnym minimalizują koszty oświetlenia i klimatyzacji. Pozwalają utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu bez dodatkowego ogrzewania. Wybierając okna do domu powinniśmy kierować się własnymi przemyśleniami i wybrać opcję, która będzie najbardziej odpowiednia.

okno-3-szybowe

Porównanie okien 2-szybowych i 3-szybowych

Zakup okien jest inwestycją na lata, dlatego musimy się zastanowić i wybrać okna o najlepiej dobranych współczynnikach. Wtedy pojawia się pytanie jakie pakiety szybowe wybrać? Pierwszą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła. Typowe okna 2-szybowe odpowiadają obecnym przepisom budowlanym. Jednak od 2021 roku przepisy mają zostać zaostrzone i wówczas współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł być wyższy, niż 1,1 W/(m2K). Pakiety 3-szybowe spełnią te warunki. Okna 3-szybowe są rozwiązaniem energooszczędnym, ponieważ kolejna szyba to dodatkowa warstwa termoizolacyjna. Również przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym (argonem lub kretonem), zmniejszającym przenikalność termiczną.

Nie ulega wątpliwości, że okna 3 szybowe są cieplejsze oraz stają się standardem. Pomiędzy pakietami szybowymi znajduje się gaz szlachetny, który jest wykorzystywane są w domach energooszczędnych. W budynkach tych zapotrzebowanie na energię jest małe i nie przekracza 70 Kwh/(m2 x rok). Aby dotrzymać warunków musimy zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, który posiadają okna 3- szybowe.

Okna 3-szybowe mogą zostać przystosowane do domów pasywnych, w których roczne zapotrzebowanie na energię nie może przekraczać 15 Kwh/ (m2 x rok).

Okna, które zostały przeznaczone do domów pasywnych są droższe niż okna 2-szybowe, jednak jest to opłacalna inwestycja, która się zwróci.

okno-3-szybowe

Cena okien 3 – szybowych - od czego zależy.

Okna trójszybowe są droższe. Ceny dobrej jakości szyby rozpoczynają się od kwoty 946 zł za okna PCV firmy MAGNETIC oraz 976 zł za produkty tej samej z drewna. Nasz sklep oferuje również okna 3-szybowe takich firm jak VELUX, ROOFLITE i FAKRO, których ceny wahają się od 1000 zł do 2300 zł. Wzrost ceny okna powodują folie niskoemisyjne i nowoczesne okucia. Niski współczynnik Uw sprawia, że okna stają się szczelne i przeznaczone pod dom pasywny.

Producenci okien 3 szybowych

Okna trzyszybowe firmy VELUX występują w dwóch wersjach:
 1. drewniane okno VELUX GLL
 2. okno-3-szybowe

 3. drewniano-poliuretanowe okno VELUX GLU, które jest białe i odporne na wilgoć.
 4. okno-3-szybowe

Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci dobiorą właściwe rozwiązanie do pomieszczenia, bez względu na jego funkcję i stylizację. Użytkownicy mogą także wybrać system otwierania:

A) uchwyt w górnej części skrzydła

B) elegancka klamka na dole.

Okna trzyszybowe firmy FAKRO:

okno-3-szybowe

PTP -V U4 - Popularna konstrukcja okien z zawiasem umieszczonym w połowie wysokości okna przeznaczona do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

okno-3-szybowe

FTP-V U4- drewno dwukrotnie malowane ekologicznym lakierem akrylowym w kolorze naturalnym,

okno-3-szybowe

FTW-V U4- drewno dwukrotnie malowane ekologicznym lakierem akrylowym w kolorze białym,

okno-3-szyboweFTU-V U4- trzykrotnie malowane lakierem poliuretanowym tworzącym trwałą, gładką powłokę na powierzchni ramy w kolorze białym. Przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza jak kuchnie i łazienki.


Firma ROOFLITE w swoim asortymencie posiada również okna 3 -szybowe. Należą do nich:

ROOFLITE TRIO

okno-3-szybowe Okno RoofLITE+ TRIO to propozycja dla osób, którzy poszukują okien o wysokich parametrach w rozsądnej cenie. Energooszczędność na poziomie 1,1 W/m²K oknom zapewnia pakiet trzyszybowy oraz szczelna konstrukcja. Szeroka ościeżnica oraz komplet uszczelek na połączeniu skrzydła z ramą zapewniają zachowanie najwyższych parametrów przez długi czas. Ponadczasowy wygląd zapewnia, że będzie ono pasowało do każdego wnętrza, niezależnie od trendów.
ROOFLITE TRIO PCV

okno-3-szybowe TRIO PVC są super energooszczędnymi oknami dachowymi z pakietem trzyszybowym. Stanowią znakomitą propozycję do pomieszczeń, w których jest większa wilgotność takich jak kuchnia czy łazienka. Wykonane są ze wzmocnionych stalowym kształtownikiem profili PVC. Posiadają środkową oś obrotu oraz klamkę, która pozwala na wentylację w dwóch pozycjach blokowania.


Firma Magnetic w swoim asortymencie posiada także okna 3 -szybowe. Należą do nich:

 • Okna dachowe MAGNETIC Fenster PREMIUM
 • okno-3-szybowe

 • Okno dachowe MAGNETIC Fenster PREMIUM PCV
 • okno-3-szybowe

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel