t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż okien dachowych — pozwolenie czy zgłoszenie?

2021-12-16
Montaż okien dachowych — pozwolenie czy zgłoszenie?

Remont poddasza lub adaptacja powierzchni nieużytkowej na użytkową to czas, w którym wielu właścicieli decyduje się na wymianę starego okna dachowego na nowe. Wówczas pada pytanie — jakie formalności trzeba załatwić, aby całość była zgodna z przepisami prawa budowlanego? Czy montaż okien dachowych wymaga od inwestora pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu? Interesujesz się tym tematem, ponieważ czeka Cię wymiana okna dachowego? W dzisiejszym wpisie szczegółowo omawiamy, jakie formalności trzeba załatwić.






Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym różnią się między sobą przebudowa i remont poddasza?
  2. Kiedy musisz załatwić pozwolenie na budowę, jeśli chcesz wymienić okno dachowe?
  3. W jakich sytuacjach do wymiany okna dachowego wystarczy zgłoszenie?


fachowcy wyjmują okno dachowe, które będą montować

Czym różnią się między sobą przebudowa i remont poddasza?

Zastanawiasz się, czy działania, które planujesz będą przebudową, czy remontem poddasza? Otóż myśląc o wymianie okien dachowych musisz pamiętać o tym, że remontem nazywa się działanie, które powoduje, że zmienia się przeznaczenie danego pomieszczenia, np. z poddasza nieużytkowego tworzy się poddasze użytkowe. W tym wypadku nie zmienia się jednak kubatury wnętrz, a także nie ingeruje się w konstrukcję dachu.

Przebudową natomiast nazywa się sytuację, w której zmianie ulegają parametry techniczne dachu, jednak cały czas nie zmienia się kubatura pomieszczeń. Jeżeli kubatura pomieszczenia ulegnie zmianie, wówczas mówi się o rozbudowie poddasza.

Kiedy musisz załatwić pozwolenie na budowę, jeśli chcesz wymienić okno dachowe?

Znowelizowane w 2020 roku Prawo Budowlane (art. 29 i 30) jasno określa, że wstawienie na poddaszu nowych okien dachowych albo poszerzenie już istniejących otworów w celu dopasowania ich do nowych okien dachowych jest przebudową poddasza.

Bardzo często, szczególnie jeśli chodzi o starsze budynki, poddasze nie spełnia obowiązujących obecnie przepisów Prawa Budowlanego. Oznacza to, że adaptacja poddasza będzie wymagała dużych zmian w konstrukcji budynku, np. podniesienia go do wymaganych 2 m wysokości. Takie działania traktowane są jako przebudowa.

Jeżeli jesteś w sytuacji, w której potrzebujesz pozwolenia na budowę, ponieważ chcesz wstawić nowe okna dachowe, musisz pamiętać o tym, że odległość pomiędzy najbliższą krawędzią otworu okiennego, który będzie umieszczony na dachu albo w połaci dachowego a granicą działki budowlanej powinna wynosić nie mniej niż 4 m. Jeżeli natomiast budynek zwrócony jest w stronę granicy działki ścianą, w której nie ma okien i drzwi, wówczas odległość może wynosić 3 metry.

montaż okna dachowego w nowym dachu

Wniosek o pozwolenie na budowę trzeba także złożyć, kiedy:

  1. Budynek jest zabytkowy i wpisano go do rejestru zabytków. Wówczas wymiana okna lub wstawienie nowego zależne jest od decyzji konserwatora zabytków.
  2. Kiedy budujesz nowy dom lub odbudowujesz go od podstaw. W tym wypadku musisz mieć pozwolenie na budowę oraz projekt, który określa zakres budowy.
  3. Gdy remont lub przebudowa poddasza wymaga dodatkowej oceny środowiskowej lub wpływu, jakie Twoje działania będą miały na obszar Natura 2000.

W momencie, kiedy zostanie złożone pozwolenie na budowę, organ, który odpowiedzialny jest za wydanie dokumentu ma 30 dni na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń. Jeżeli obok wspomnianego organu, w postępowaniu będą brały udział także inne instytucje i strony, mają one 14 dni na złożenie odwołania od pozytywnej decyzji przyznania pozwolenia. Najdłuższy czas trwania wydania pozwolenia to 65 dni.

W jakich sytuacjach do wymiany okna dachowego wystarczy zgłoszenie?

Jeżeli montujesz okna dachowe i nie zmieniasz przy tym konstrukcji dachu, wystarczy, że zgłosisz swoje działania do odpowiedniego urzędu. Takie działanie traktowane jest jako remont. Co więcej, zgłoszenie konieczne jest także, kiedy wymieniasz okna dachowe, które zamontowane są w budynkach gospodarczych, garażach oraz altanach, których powierzchnia jest większa niż 35 m2.

Remont, czyli w naszym wypadku wymianę okien dachowych, należy zgłosić, jeżeli budynek jest zabytkiem, jak również wtedy, kiedy dotyczy budynku typu bliźniak. Zgłoszenie składa się do określonego starostwa powiatowego albo Urzędu Miasta. Jeżeli nie wiesz jakie dokładnie dokumenty należy złożyć, najlepiej sprawdzić to u źródła. Okazuje się bowiem, że nie ma jednego uniwersalnego wzoru, który określałby zgłoszenie remontów.

kobieta otwiera okno dachowe na poddaszu

Przeczytaj także:





 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel