t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki styropian na fundamenty EPS czy XPS - opinie

2021-07-31
Jaki styropian na fundamenty EPS czy XPS - opinie

  

Izolacja fundamentów ma kluczowe znaczenie, tak samo jak izolacja fasady czy dachu. Budując dom zastanawiamy się, który styropian wybrać – EPS czy XPS. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zapoznaj się z nimi lepiej, aby dowiedzieć się, który z nich będzie spełniał swoją funkcję lepiej i czym różnią się od siebie oba te materiały. Zapoznając się z poniższym tekstem odpowiesz sobie na wiele pytań.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. jakie parametry styropianu są ważne w przypadku ocieplania fundamentów
 2. czym charakteryzuje się styropian fundamentowy EPS
 3. czym charakteryzuje się styropian fundamentowy XPS
 4. który lepszy – styropian EPS, czy XPS


styropian, styropian fundamentowy, jaki styropian fundamentowy wybrać, width=

Jakie parametry styropianu są ważne w przypadku ocieplania fundamentów?

Podczas wybierania odpowiedniego styropianu do ocieplania fundamentów należy wziąć pod uwagę:

 • wytrzymałość na ściskanie – chodzi o to, aby styropian wytrzymywał napór gruntów,
 • nasiąkliwość wodną – aby ściany nie były narażone na pękanie, jeśli poziom wilgoci będzie za wysoki,
 • lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła – im jest niższa, tym lepiej. Dzięki temu, tam, gdzie będzie położony styropian z niską lambdą, będzie uciekać mniej ciepłego powietrza,
 • reakcja na ogień – najlepiej wybrać klasę E. Jeśli zdecydowałbyś się na klasę F budując dom na terenie Unii Europejskiej, nie otrzymałbyś zezwolenia na jego użytkowanie.

Styropian fundamentowy EPS

Na rynku budowlanym można znaleźć wiele materiałów służących do ocieplania fundamentów – jednym z nich jest właśnie styropian fundamentowy EPS. Oprócz ocieplania tej części domu, bardzo często wykorzystuje się go również do ocieplania ścian. Wybierając go jednak do fundamentów, należy wybrać styropian EPS o obniżonej nasiąkliwości. Standardowe płyty EPS powstają w trochę inny sposób niż te przeznaczone do ocieplania fundamentów. Wykorzystywana jest tu technologia agregatowa, polegająca na wtrysku do formy, dzięki czemu struktura granulek jest nienaruszona. Dzięki temu powstaje styropian o mniejszej nasiąkliwości – styropian EPS do ocieplania ścian posiada 5% nasiąkliwości, a ten przeznaczony do fundamentów 3%. Bardzo łatwo jest znaleźć te produkty w sklepach budowlanych, ponieważ na opakowaniach napisane jest “hydro” lub “aqua” fundament.

Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość na ściskanie. Najczęściej do gruntu lekkiego, piaszczystego stosuje się płyty o wytrzymałości 100 kPa i nadają się one również do ścian piwnicznych, nawet tych wysokich. Możesz wybierać spośród styropianów białych, ale i grafitowych. Dodatkowo na rynku możesz zakupić płyty ryflowane, ze specjalnie wytłaczaną powierzchnią, co stanowi warstwę drenującą między ociepleniem a gruntem.

Styropian fundamentowy XPS

Styropian fundamentowy XPS posiada bardzo dużo cech wspólnych ze styropianem EPS, jednak w wielu przypadkach przewyższa on jego możliwości. Dlatego też styrodur, inaczej styropian XPS posiada wyższą cenę. Jest to materiał jednorodny i gładki. Posiada niższy współczynnik lambda i charakteryzuje się lepszą wytrzymałością mechaniczną. Charakteryzuje go odporność na odkształcenia, twardość oraz mniejsza nasiąkliwość. Można go bardzo łatwo zamontować. Styrodur jest samogasnący – po odcięciu źródła ognia, po prostu gaśnie. Jest zgodny ze środowiskiem naturalnym, ponieważ można go poddać całkowitemu recyklingowi. Styropian XPS i EPS można szybko od siebie odróżnić – pierwszy sprzedawany jest w różnych kolorach a drugi przeważnie jest całkowicie biały. Styrodur świetnie nadaje się w przypadku, gdy:

 • izolacja cieplna jest wykonana w bardzo wilgotnym gruncie,
 • podłoga będzie mocno obciążona,
 • budujesz parking na dachu, gdzie wymagane jest położenie styropianu, który poddawany jest dużemu obciążeniu.

Który lepszy – styropian EPS, czy XPS?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

 • na jakim gruncie będzie stawiany budynek?
 • czy dom będzie znajdował się przy ruchliwej ulicy, czy w spokojnej okolicy?

Jeżeli dom postawiony będzie na piasku i żwirze, wówczas bez problemu można użyć styropianu EPS. Jeśli natomiast w gruncie, będzie występować klina i ił, konieczne będzie zastosowanie styropianu XPS.

Twój dom będzie stał przy ruchliwej ulicy? Zastosuj więc styropian XPS, ponieważ on bardziej niż styropian EPS wytrzyma drgania gruntu, które spowodowane są dużym natężeniem ruchu.

Jak widać każdy z tych styropianów nadaje się do trochę innych gruntów, ponieważ charakteryzują je inne właściwości. Zbadaj więc najpierw miejsce, w którym ma stanąć Twój dom i na tej podstawie dobierz odpowiedni styropian fundamentowy.

Farba akrylowa czy silikonowa

Jak malować farbą lateksową

 Zainteresowany styropianami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta styropianów na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel