t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować komin systemowy?

2020-11-15
Jak zamontować komin systemowy?

 

Jedną z największych zalet kominów systemowych jest to, że składają się one z gotowych prefabrykowanych części. Dzięki temu każda budowa będzie przyspieszona i z pewnością obniżona w kosztach, w porównaniu ze zwykłym kominem murowanym. Mimo tego, że montaż komina systemowego nie należy do najtrudniejszych, to jednak należy dokładnie zaznajomić się z całą procedurą jego montowania. Należy pamiętać, że nawet najmniejszy błąd może skutkować jego nieprawidłową pracą.

 


Z artykułu dowiesz się:


“komin,

Montaż komina systemowego

Do montażu komina systemowego należy przygotować się w odpowiedni sposób. Jego stawianie powinno rozpocząć się wtedy, kiedy fundament i ściany budynku są już gotowe. Ważne, aby fundament przygotowany pod komin systemowy był ściśle związany z projektem, a jego stawianie rozpoczynało się od postawienia pustaka, który zostaje zalany betonem.Dzięki zastosowaniu pustaka będziemy mieć pewność, że komin został dobrze wypoziomowany. Nigdy bowiem nie wiadomo czy fundament został wylany idealnie równo. Jaka zaprawa do komina systemowego będzie najlepsza? Najczęściej wykorzystuje się zaprawę cementową lub cementowo-wapienną.

Dolna część komina składa się z cokołu, czyli pierwszego pustaka, na który położony zostaje drugi, tylko już z otworem na kratkę wywietrznikową. Do drugiego pustaka należy włożyć ściek kondensatu. Nad nim stawiane są kolejne pustaki, jednak należy pamiętać, aby były one odpowiednio pionizowane i dokładnie do siebie przytwierdzone. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do tego specjalnego kitu żaroodpornego, którego zadaniem jest zapanowanie nad odpowiednim ciągiem kominowym. Na tym etapie powinien znaleźć się w tej konstrukcji, pustak pod trójnik wyczystkowy. Jednak jego konkretne położenie powinno znaleźć się w projekcie budowy komina. Trójnik, jak i inne elementy komina powinny być obłożone albo termoizolacją w formie wełny mineralnej, albo w pustakach powinny znaleźć się specjalne obręcze dystansowe.

Jak postawić komin systemowy?

“komin,

Tak samo, jak w przypadku pustaka przeznaczonego na trójnik wyczystkowy, powinien znaleźć się również pustak na trójnik spalinowy, którego umiejscowienie również powinien zawierać projekt. Wszystkie elementy ceramiczne wraz z trójnikiem powinny być połączone za pomocą kitu żaroodpornego. Nad pustakiem z trójnikiem spalinowym umieszcza się kolejne pustaki, w których znajdują się rury ceramiczne wraz z termoizolacją lub obręczami dystansowymi. Przez cały etap montażu komina ceramicznego należy zwracać szczególną uwagę na jego stan techniczny, aby przypadkiem np. nie zamontować uszkodzonej rury, gdyż w przyszłości może przynieść to opłakany skutek.

Montaż komina systemowego i jego etap końcowy rozpoczyna się od tego, aby ostatnia rura została przycięta wyżej niż pozostałe, ponieważ powinna wystawać ponad pustak. Następnie na rurę umieszczony zostanie stalowy kołnierz uszczelniający na płycie, która przykrywa komin. Kolejnym krokiem jest nałożenie stożka, którego nóżki powinny być oparte na płycie przykrywającej. Na sam koniec pozostaje zamontowanie stożka komina, który zostaje wciśnięty w rurę i dodatkowo montuje się daszek.

Wykończenie komina wewnątrz domu może zostać wykonane na wiele sposobów. Można zastosować od stropu cegłę pełną klinkierową. Inni są zwolennikami otoczenia komina wełną i obłożeniem płytami gipsowo-kartonowymi. Ci, którzy chcą bardziej zadbać o bezpieczeństwo wolą nie obmurowywać komina, ale raczej go wytynkować, aby w razie czego móc zauważyć jakiekolwiek rozszczelnienia.

Jakich błędów lepiej nie popełniać?

“komin,

Każdy montaż komina systemowego powinien być dokładnie i precyzyjnie wykonany, ponieważ każdy błąd może nas słono kosztować. Jakich błędów najlepiej unikać?

  • nie opieraj konstrukcji komina o ściany nośne, ponieważ może to spowodować jego naprężenie lub wyboczenie;
  • nie pozwól na to, aby nie było zachowanej dylatacji od elementów drewnianych, gdyż wówczas zapobiegniesz ewentualnemu pożarowi;
  • ignorowanie pęknięć na rurach, bądź niedokładne łączenie elementów komina jest nieodpowiedzialne, ponieważ każda z tych rzeczy może konkretnie wypłynąć na pracę komina;
  • pamiętaj o odkraplaczu. Jego brak będzie generował nieprzyjemny zapach do wnętrza domu;
  • nie stosuj cegły dziurawki, ponieważ powoli ona nasiąkać wnętrzu komina, ponieważ cegła ta jest wyposażona w otwory.

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel