Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać okna dachowe na poddasze?

2020-02-14
Jak wybrać okna dachowe na poddasze?
Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są rodzaje okien połaciowych i czym się różnią. Opisujemy, jak otwierać okna dachowe. Kiedy wybrać drewniane, a kiedy plastikowe i na co zwrócić uwagę je montując?

Czy okna dachowe wystarczająco doświetlą poddasze?

W celu odpowiedniego doświetlenia poddasza światłem naturalnym, wstawiamy okna połaciowe. Oświetlają one większą część pomieszczenia od okien pionowych. Dlatego mogą zajmować miejsce na dachu, które wynosi 1/8-1/10 powierzchni podłogi. Dobrze dobrane okno powinno zapewnić dobrą widoczność osobie stojącej, jak i siedzącej. Dlatego tutaj stosujemy zasadę, że im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe.

okno dachowe


Decydując się na okna dachowe, powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu, ponieważ im jest ona wyższa, tym wyżej będzie znajdować się dolna krawędź okna. W takim wypadku, żeby zapewnić dobrą widoczność, pod oknem połaciowym wstawiamy okno pionowe, aby powstało zestawienie kolankowe.

Jaki rodzaj okien dachowych wybrać?

Najpopularniejsze są okna obrotowe. Otwierają się one wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Natomiast jeśli okna te zostaną dość nisko zamontowane, podczas otwierania będziemy musieli się cofnąć. Aby tego uniknąć, wykorzystujemy okna, których oś obrotu jest podwyższona i znajduje się w 3/4 wysokości okna.

Okna uchylno-obrotowe dzięki temu, że posiadają dodatkowy przełącznik można otwierać na dwa sposoby: obracać wokół osi w połowie wysokości skrzydła lub uchylać do góry. Wybierając takie okna, zwróćmy uwagę, w którym miejscu jest zamontowana klamka, bo przy górnym mocowaniu, wysokiej ściance kolankowej i dużej długości okna, aby je otworzyć niezbędny będzie drążek.okno dachowe


Okna wyłazowe otwierają się na bok i służą jako wyjście na dach dla kominiarza.

Ciekawym rozwiązaniem jest okno balkonowe. Jego górne skrzydło uchyla się do góry, a dolne do przodu. Także możemy wejść w głąb niego i wyglądać z dachu jak z balkonu. Na rynku znajdziemy okna panoramiczne, które składają się z trzech dużych przesuwnych skrzydeł.Rada eksperta

Jak się dobiera okna dachowe?

Okna dachowe powinniśmy montować jak najwyżej w połaci dachu, ponieważ doświetlają one wtedy bardziej równomiernie wnętrze. Powinny one zapewniać dobrą widoczność na zewnątrz, dlatego powinny zostać usytuowane tak, aby dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 120 cm od podłogi. Klamka znajdująca się w dolnej części skrzydła, jest wtedy łatwo dostępna dla użytkownika, a okno spełnia swoje główne funkcje.

Jeśli chcemy by okno było umieszczone nisko, warto wybrać uchylno-obrotowe, gdyż podniesione do góry skrzydło nie przeszkadza w podejściu do otwartego okna. Okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu mogą być montowane wyżej, dzięki czemu łatwiej przejdziemy pod otwartym oknem.

O doborze okien dachowych decydują również wymiary poddasza. I tak na przykład do wysokiego pomieszczenia z dużą połacią dachu nadają się okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym. Konstrukcja ta umożliwia komfortowe użytkowanie poddasza. Jest to okno dwuskrzydłowe, w którym skrzydło górne obraca się, a dolne jest nieotwierane. W tego typu oknie dużą powierzchnię przeszklenia osiąga się przez zwiększenie długości, a nie szerokości, dzięki czemu zmieścimy je pomiędzy krokwiami. Nie ma więc konieczności abyśmy wprowadzali kosztowne zmiany w konstrukcji dachu.okno dachowe


Kiedy drewniane, a kiedy plastikowe okna dachowe?

Okna połaciowe są produkowane z drewna lub PCV, jak również z drewna powleczonego tworzywem sztucznym.

Okna drewniane są najbardziej modnymi ze wszystkich pozostałych okien.

Okna plastikowe lub powleczone tworzywem sztucznym i są przeznaczone do łazienek, bo są odporne na wilgoć.Jak połączyć okna połaciowe z dachem?

Ważne jest prawidłowe ocieplenie i uszczelnienie styku okna z połacią dachu, aby nie powstały mostki termiczne, ani przecieki.

Od wewnątrz styk okna z konstrukcją dachu szczelnie otaczamy paraizolacją, bo to miejsce szczególnie narażone na wykraplanie się wilgoci. Otwór okienny wykańczamy gotową szpaletą lub obrabiamy podobnie jak skosy na poddaszu płytami gipsowo-kartonowymi. Górne ościeże okna połaciowego powinno być równoległe do podłogi, a dolne natomiast prostopadłe. Dzięki czemu do wnętrza będzie wpadać dużo światła.

Okna połaciowe możemy montować w płaszczyźnie dachu lub mogą one nieco z niego wystawać.


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel