t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak skutecznie impregnować drewno

2019-10-09
Jak skutecznie impregnować drewno
W artykule tym opiszemy funkcje drewna, odpowiemy na pytania po co drewno impregnować. Zastanowimy się, kiedy go impregnować. Wymienimy rodzaje impregnatów do drewna. Opiszemy, jak przygotować drewno do impregnacji, jak impregnować drewno i jakie są metody impregnacji drewna.

Funkcja jaką pełni drewno

Drewno jest to szlachetny materiał. Wykorzystujemy je w budownictwie czy przy produkcji mebli. Jednak musimy pamiętać, aby zawsze je odpowiednio zaimpregnować. Tak przygotowane drewno zachowa swój naturalny wygląd i będzie trwałe na długie lata. Techniki impregnacji drewna zmieniły się na przestrzeni lat, co daje dużo większe możliwości.

Po co drewno impregnować




Przygotowanie drewna
Sposobów zabezpieczania drewna jest kilka. Impregnacja może być:
  • głęboka - polega na nasyceniu drewna środkiem grzybobójczym do głębokości powyżej 10 mm.
  • ciśnieniowo – próżniowa,
  • powierzchniowa.
Jest najpopularniejszą metodą zabezpieczenia. Możemy ją wykonać nawet na drewnie impregnowanym w celu uzupełnienia ochrony lub jej odnowienia.

Wybierając metodę i impregnat bierzemy pod uwagę takie czynniki, jak:

  • gatunek i stopień twardości drewna,
  • przeznaczenie danego impregnatu,
  • sposób użytkowania zabezpieczanego drewna, czy będzie ono używane wewnątrz czy na zewnątrz.
  • Politurowanie drewna

    Kiedy impregnujemy drewno?

    Impregnacji poddajemy każdy drewniany element, którego nie zabezpieczył producent. Metodę impregnowania oraz rodzaj preparatu wybieramy samodzielnie.

    Rodzaje impregnatów do drewna

    Istnieje kilka rodzajów preparatów. Wybiera się je, zwracając uwagę na wykończenia materiału. Innego środka użyjemy do konserwacji mebli, innego zaś do ochrony drewna budowlanego i konstrukcyjnego.

    Innym rodzajem ochrony drewna są impregnaty powłokotwórcze. Nadają się one do malowania drewna na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Po nałożeniu nie tylko impregnują i wzmacniają drewno, ale też uwydatniają jego naturalne piękno. Powstała powłoka chroni przed działaniem pogody oraz przed biokorozją, czyli grzybami czy glonami. Marka Vidaron zapewnia gwarancje skutecznej ochrony na minimum 6 lat. Jest odpowiedni do impregnowania drewnianych ogrodzeń i bram, ale także altan i mebli ogrodowych. Produkt nie jest przeznaczony do impregnowania drewnianych podłóg i schodów.

    Impregnat drewna

    Czym impregnować drewno?

    • impregnaty bezbarwne– zabezpieczają drewno przed powstawaniem pleśni, owadami i częściowo chronią materiał przed działaniem wilgoci. Stosujemy je do zabezpieczania niemalowanego oraz ciśnieniowo impregnowanego drewna. Impregnat bezbarwny jest popularnym środkiem do impregnacji płotów, elementów dekoracyjnych, np. pergoli oraz psich bud.
    • impregnaty koloryzujące – mają takie same działanie jak impregnaty bezbarwne tylko zostały dodatkowo wyposażone w barwniki. Pochłaniają promienie słoneczne i sprawiają, że drewno impregnowane nie szarzeje. Nie zasłaniają rysunku słojów. Chronią drewno przed korozją biologiczną. Impregnaty wielofunkcyjne sprawdzą się również wewnątrz budynków.
    • oleje – są wytwarzane z oleju roślinnego i głęboko wnikają w strukturę drewna. Nie tworzą na powierzchni powłoki. Zabezpieczają drewniane przedmioty przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, działaniem promieni słonecznych, pękaniem i wysychaniem. Podkreślają naturalny wygląd drewna. Świetnie zabezpieczają twardsze materiały.
    • lakiery – tworzą powłokę na drewnie, nie wnikają w strukturę. Zachowują rysunek słojów i podkreślają naturalne piękno materiału. Warstwa zabezpiecza drewniane przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi. Lakiery są mniej trwałe – podatne na łuszczenie i pękanie. Występują w dwóch wariantach: bezbarwnym oraz kolorowym,
    • lakierobejce- mają działanie podobne do lakierów. Podkreślają naturalne piękno drewna, Nadają mu blask i kolor. Tworzą na powierzchni warstwę, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i promieniami słonecznymi. Nie zabezpieczają przed owadami oraz grzybami.
    • lazury – są preparatami impregnującymi, ozdabiającymi oraz chroniącymi przed promieniami słonecznymi i grzybami. Wnikają w drewno, a także tworzą powłokę zabezpieczającą. Są rodzajem transparentnej farby.
    • emalie – pomalujesz nimi drewno na wybrany kolor. Szybko schną i są trwałe. Impregnowane nimi drewno jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.
      impregnacja

      Jak przygotować drewno do impregnacji?

      Przygotowanie drewna jest pierwszym krokiem do wykonania poprawnej impregnacji. Zabiegowi poddajemy tylko drewno czyste, suche i odtłuszczone, ponieważ to od suchości drewna zależy to, jak głęboko wniknie preparat. Zanim zabierzemy się za malowanie, zeszlifowujemy drewno i uzupełniamy ubytki. Impregnowane drewno nie powinno być poddawane szlifowaniu, ponieważ sprawi to, że osłabisz efekt na którym Ci zależało.

      Jak impregnować drewno?

      Impregnowanie drewna przeprowadzamy w ciepłym i suchym dniu, przy temperaturze 15-25°C. Jeśli preparat wymaga nakładania kilku warstw każdą warstwę pozostawiamy do wyschnięcia na czas określony przez producenta na opakowaniu. Prace przeprowadzamy w ubraniu ochronnym i gumowych rękawicach.

      Metoda impregnacji drewna zależy od tego, jaki preparat wybierzesz:

      1. Klasyczne impregnaty oraz lakiery nakładamy pędzlem lub wałkiem, malując drewno wzdłuż słojów.
      2. Impregnaty, z uwagi na żelową konsystencję, ściśle trzymają się pędzla, nie rozchlapując na boki.
      3. Lakiery wymagają nakładania grubymi warstwami – od jednej do trzech.
      4. Oleje wciera się zwykłą flanelową szmatką lub mopem z bawełnianą końcówką. Impregnację drewna olejem musimy powtarzać co roku. Możemy to zrobić podczas przygotowywania drewnianych mebli do wystawienia na ogród.
      5. Metodą zanurzeniową zabezpieczymy mniejsze przedmioty drewniane.
      6. Powierzchnię możemy wykończyć lakierem transparentnym bądź nie – zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Przeźroczysty lakier ładnie podkreśli naturalne słoje drewna. Farba kryjąca pozwoli nadać meblom ogrodowym bądź elementom architektury ogrodowej dowolny kolor.

      Porady eksperta

      1. Powierzchnię drewna, które zamierzamy zaimpregnować, szybko i skutecznie odtłuścimy wodą z dodatkiem detergentu do impregnatów wodnych albo rozcieńczalnikiem ftalowym do impregnatów rozpuszczalnikowych.
      2. Drewno nie oszlifowane przez producenta, ma odkryte pory i jest podatne na działanie wilgoci, wybierz środek, którego cząsteczki będą wystarczająco duże, by wypełnić pory. Drewno oszlifowane impregnujemy preparatem o małych cząsteczkach.
      3. Preparaty nadające drewnie kolor zawierają pigmenty, które chronią drewno przed niszczącym działaniem promieni słonecznych. Środkom transparentnym brakuje czynnika zabezpieczającego przed szarzeniem i niszczeniem drewna. Wybierając środki transparentne powinniśmy zwrócić uwagę na deklarację producenta czy środek chroni przed promieniami UV.
      4. Pamiętajmy, że bezpośrednio, jak i po dwóch dobach od impregnacji preparat nie jest utrwalony w drewnie i może ulegać wymywaniu. Dlatego po zabiegu warto drewniane elementy chronić przed opadami deszczu oraz wilgocią.

      Podsumowanie

      1. Przed przystąpieniem do impregnowania drewno odtłuszczamy.
      2. Następnie go doszlifowujemy.
      3. Na drewnie umieszczamy impregnat odpowiedniego rodzaju, zależnie od rodzaju drewna.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel